|
RUINA ZAMKU PIASTOWSKIEGO W STRZELCACH OPOLSKICH
|
|
Strzelcach Opolskich, najmniejszym w okresie średniowiecza mieście księstwa opolskiego, stoi ruina zamku piastowskiego zniszczonego przez wojska sowieckie podczas działań wojennych wiosną 1945 roku. Jeszcze przed lokacją miasta i budową książęcej warowni istniała tutaj drewniana siedziba obronna strzelców książęcych, którzy polowali i strzegli bezpieczeństwa kupców podróżujących pobliskim szlakiem handlowym z Krakowa przez Wrocław do Drezna. Gród ten przypuszczalnie został spalony przez Bolesława Wstydliwego w 1273 roku, a w jego miejscu
Bolesław I Opolski (+1313) lub jego syn
Bolesław II (+1356) wznieśli murowany zamek wzmiankowany w 1303 roku jako Castrum Strelecense. Po śmierci Bolesława I nastąpił podział państwa opolskiego pomiędzy jego trzech synów, w wyniku którego utworzone zostało samodzielne księstwo piastowskie ze stolicą w Strzelcach. Władcą tego miniaturowego państewka został najmłodszy syn bolkowy - Albert Strzelecki (+1370). Młody książę nadał Strzelcom prawa miejskie i otoczył je murami obronnymi, przystąpił też do rozbudowy zamku, jednak nie znane nam są zakres i charakter tych zmian. Prawdopodobnie musiały być one znaczne, ponieważ monarcha przebywał na stałe w Strzelcach i tutaj urzędował, o czym świadczą datowania wszystkich dokumentów wystawionych przez niego w 1. połowie XIV wieku, wśród nich dokument z 20. września 1342 tytułujący Alberta panem tego miasta (nos Albertus dei gratia dux Junior Opoliensis et dominus Strelicensis). Z nieznanych powodów książę nie złożył w 1327 roku w Opawie wraz z innymi książętami górnośląskimi hołdu lennego królowi Czech Janowi Luksemburczykowi, choć w latach następnych państwo strzeleckie jest traktowane jako część korony Św. Wacława. W takiej formie przetrwało ono do śmierci Alberta, która nastąpiła około roku 1370.
|
|
PFALZGRAF OTTHEINRICHS REISEBILDER Z ROKU 1536
|
Z zamkiem strzeleckim związana jest postać córki księcia Alberta, Elżbiety, która w roku 1359 poślubiła księcia kujawskiego Władysława Białego. Młoda para zamieszkała w Gniewkowie, stolicy udzielnego księstwa gniewkowskiego, jednak zaledwie kilka lat później młoda żona w niewyjaśnionych okolicznościach zmarła. Po jej śmierci Władysław zdecydował się sprzedać księstwo Kazimierzowi Wielkiemu za 1000 florenów, a sam wstąpił do klasztoru cystersów w Citeaux. Wytrzymał tam tylko niecały rok, by powrócić na arenę polityczną, wszczynając zbrojny spór o władzę nad senioralną dzielnicą krakowską. Pokonany, wrócił do życia klasztornego.
W starych klechdach ludowych z okolicznych miejscowości można usłyszeć opowieść o tajemniczej niewieściej postaci, która podobno od wieków pojawiała się w zamkowych murach, snując się wśród komnat i korytarzy. Według przekonań prostego ludu to Elżbieta wracała do miejsc swych beztroskich lat.
|
|
|
|
PAŁAC W LATACH 30. XX WIEKU I OBECNIE
|
o bezpotomnej śmierci Alberta księstwo strzeleckie przeszło na niemodlińską linię Piastów, a po jej wygaśnięciu wraz ze śmiercią Bolka III w 1382 roku - na linię opolską. W ten sposób władca Opola Bolko IV (+1437) z powrotem odzyskał część dawnego dziedzictwa. Prohusyckie sympatie jego syna i następcy, Bernarda Niemodlińskiego, uchroniły miasto przed niszczącym najazdem husytów w 1430 roku, a księciu pozwoliły nawet rozszerzyć zakres terytorialny swego władztwa, kiedy korzystając z panującego na Śląsku zamieszania wykupił za zgodą książąt brzeskich z rąk husyty Puchały ziemię byczyńską i kluczborską. W roku 1438 podejmował on na zamku strzeleckim królewicza Kazimierza Jagiellończyka i podczas tego pobytu zawarto na polu pod miastem układ, w którym książę zobowiązał się popierać starania Kazimierza o koronę czeską. Gdy Bernard zmarł bezpotomnie w roku 1455, miastem władał Bolesław V Głogówecki (+1460) zwany też Bolkiem Husytą, po nim zaś Strzelce przyłączono do księstwa opolskiego pod rządami Mikołaja (+1476). Okres panowania władców z opolskiej linii Piastów charakteryzował się powolnym, acz systematycznym rozwojem miasta, którego zły stan infrastruktury w początkach XV wieku obrazuje konieczność napraw nader złych, zabłoconych dróg i wielkiego szlaku przed naszymi bramami, a także w samym mieście Strzelce, gdyż furmani i inni ludzie z wozami ciężko i z wielką biedą ledwo mogą przebrnąć. Tymczasem już w połowie wieku na potrzeby miasta pracowały cztery młyny, a czcigodni mądrzy rajcy mogli pozwolić sobie na zakup wioski i folwarku Czartkowice, co kosztowało kasę miejską sumę 65 grzywien czeskich. Odrodzenie kulturalne i ekonomiczne Strzelec trwało nieprzerwanie do śmierci ostatniego Piasta opolskiego, księcia Jana II Dobrego, dnia 27 marca 1532 roku.
|
|
|
PAŁAC W LATACH 30. XX WIEKU I OBECNIE
|
raz z wygaśnięciem linii Piastów opolsko-raciborskich ziemia strzelecka przeszła - jako dziedzictwo po lennikach - pod władanie króla czeskiego Ferdynanda Habsburga, który następnie przekazał je w zastaw margrabiemu Ansbachu
Jerzemu Hohenzollernowi (+1543), a gdy margrabia zmarł, Strzelce objął jego syn, książę karniowski Jerzy Fryderyk (+1603). Jak wykazują sporządzone opisy, zamek był już wówczas zrujnowany i wymagał kosztownego remontu. W zakres jego domeny wchodziły dwa folwarki: na Zalesiu oraz tak zwany Wielki Folwark przed miastem, utrzymywane z folwarczno-pańszczyźnianej pracy mieszkańców okolicznych wsi Zalesie, Lichynia i Leśnica, przynosząc (w 1581) dochód w wysokości 27,000 talarów. Ważną cezurą w dziejach rezydencji stał się rok 1562, gdy Strzelce objął w dzierżawę radcy cesarskiego Georga von Redern. Podjął się on bowiem odbudowy zamku, który według własnoręcznie sporządzonego w 1581 roku inwentarza był tak zniszczony, że z wyjątkiem kilku izb i komór w domu tym nie można było mieszkać. Stare mury stały przez wiele lat bez dachu, przegniły i zepsuły się do tego stopnia, że należało je właściwie zburzyć. Ponadto front zamku przedstawia dziś taką ruinę, że niemal codziennie obawiam się szkodliwego runięcia. Także folwarki są w ruinie i zmuszony jestem je od nowa odbudować. Całkowicie od fundamentów wzniesiono prawe skrzydło zamkowe, resztę zaś gruntownie wyremontowano. Gmach otrzymał nowy dach, początkowo kryty gontem, z czasem zamienionym na dachówkę, a także nową kamieniarkę drzwi i okien. W piwnicach urządzono składnicę win, a na pierwszym piętrze - skarbiec. Rozpoczęte w 1562 prace trwały aż do roku 1596 i finansowane było nie tylko przez von Rederna, ale również przez radę miejską, która na ten cel zakupiła 40 tysięcy cegieł. Odnowiona rezydencja nabrała cech renesansowych.
|
|
|
WIDOK OD STRONY PARKU, POCZTÓWKI Z LAT 20. XX WIEKU
|
1645 roku cesarz oddał Strzelce Opolskie wraz z całym księstwem w ręce króla polskiego Władysława IV. Pozostało ono w rękach Wazów do roku 1666, kiedy żona Jana III Maria Gonzaga sprzedała przekazane jej przez męża włości. Ziemie te w okresie Potopu Szwedzkiego służyły za schronienie polskich elit państwowych i kościelnych - w Strzelcach przebywał arcybiskup gnieźnieński i kilku prałatów, podczas gdy Jan Kazimierz wraz z dworem osiadł w nieodległym Głogówku. W jego imieniu zarządzał księstwem opolskim królewski podczaszy Kasper hrabia von Collona, właściciel rozległych majątków na Górnym Śląsku, nabytych m.in. dzięki znakomitym relacjom, jakie łączyły go z polskim królem. Po wojnie Collonowie drogą kupna weszli w posiadanie Strzelec, przyczyniając się do rozwoju zdziesiątkowanego przez zbrojne konflikty i epidemie regionu. O skali ówczesnego upadku miasta mówią zachowane opisy, według których w 1690 roku w Strzelcach mieszkało zaledwie 260 dorosłych osób, przez całe lata nie wyprawiano tutaj ślubów, a część domów stała pusta. Nowi właściciele odbudowali folwarki, reaktywizowali cechy rzemieślnicze i odnowili część budowli użyteczności publicznej, choć z czasem początkowo dobre relacje pomiędzy nimi a miastem uległy ochłodzeniu. Szczególnie okres panowania Karla Leonarda Samuela von Collona zapisał się jako szereg konfliktów z mieszkańcami, którzy słali pisma do cesarza skarżąc się na sprowadzanie przez niego Żydów, osiedlanie nowych rzemieślników i odebranie prawa sprzedaży wódki, ale również na to, że w roku 1711 hrabia zażądał od mieszczan czterokonnego zaprzęgu, a gdy ich przedstawiciele poprosili o zmianę tego obowiązku na czynsz pieniężny, zwołał ich na zamek, a stamtąd wszystkich jak psów zagnano do więzienia. Konie zaś zabrano miastu przemocą.
|
|
|
WIDOK OD STRONY PARKU, POCZTÓWKI Z LAT 20. I 30. XX WIEKU
|
o zajęciu Śląska przez Prusy władza administracyjna prywatnych właścicieli miasta została ograniczona, a w Strzelcach urządzono duży garnizon wojskowy, który utrzymywać musieli sami mieszczanie. W latach 1752-61 posesjonatem dóbr strzeleckich był Norbert Waclaw Franz von Collona (+1761), zaś po jego śmierci krótko posiadłościami zarządzała jego żona Sidonie von Soregi. Ostatnim właścicielem zamku, a zarazem ostatnim męskim przedstawicielem tego rodu był Phillip von Collona. Zmarł on w roku 1807 w czasie podróży po Węgrzech pozostawiając po sobie ogromny majątek o wartości około 3 milionów talarów. W związku z tym, że Phillip nie przygotował na czas testamentu, fortuna ta przeszła w drodze spadku na inne rody szlacheckie. Niedługo potem rezydencję w Strzelcach objął generał wojsk saskich hrabia
Andrzej Maria Renard (+1874). Ten zamożny przedsiębiorca, właściciel niemal połowy udziałów kolei warszawsko-wiedeńskiej, a także licznie rozsianych na Górnym Śląsku kopalni, hut i gorzelni, podjął się restauracji zamku, jaką przeprowadził w latach 40. XIX wieku zmieniając jego oblicze w stylu modnego neogotyku. Gmach utracił w jej wyniku pozostałości cech obronnych, w zamian otrzymał nową wieżę i przyległe zabudowania w postaci czworaków oraz masztalarni. Inwestycji tej towarzyszył trwający trzynaście lat proces zakładania największego w całym regionie parku krajobrazowego w stylu angielskim, którego realizację przygotował i prowadził ogrodnik nazwiskiem Schmidt. Rezydencja została spalona przez Sowietów w styczniu 1945 i od tego czasu pozostaje w ruinie.
|
|
|
|
|
ZAMEK W STRZELCACH OPOLSKICH, STAN WSPÓŁCZESNY
|
|
redniowieczne założenie obronne miało formę wapiennej wieży mieszkalnej zbudowanej na planie prostopadłościanu i chronionej przez wał oraz dwie fosy, a być może również przez sprzężony z murami miasta obwód obronny. Pozostałości tej wieży o bokach podstawy 13,9x16,1 metra znajdują się w zachowanym budynku bramnym, w centralnej części nowożytnego pałacu, którego kompozycję i rozplanowanie rozwinęły prowadzone od XVI do XIX wieku przebudowy. Ukształtowany w ich wyniku zespół pałacowy stanowił rozległe, nieregularne założenie z dwoma prowadzonymi w osi wschód-zachód skrzydłami mieszkalnymi z obszernym dziedzińcem zamkniętym od południa wielkim ryzalitem skierowanym w stronę parku. Wjazd na zamek prowadził od północy przez trójarkadową bramę wjazdową zdobioną późnobarokowymi figurami świętych: :
św. Jana Nepomucena - patrona od nieszczęść na mostach i
św. Floriana - patrona od pożarów. Od lat 40. XIX stulecia w bryle pałacu dominuje zbudowana z kamienia i cegły
wieża o wysokości 30 metrów, w podstawie kwadratowa, a w wyższych partiach ośmioboczna, z tarasem widokowym na trzeciej kondygnacji.
|
|
PLAN ZAMKU Z XIII WIEKU WG J. ROMANOWA NA TLE PAŁACU NOWOŻYTNEGO:
1. WIEŻA, 2. MUR KURTYNOWY, 3. FOSA WEWNĘTRZNA, 4. FOSA ZEWNĘTRZNA, 5. WAŁ OBRONNY
|
PRZEKRÓJ ZAMKU Z REKONSTRUKCJĄ XIV-WIECZNEJ WIEŻY WG J. ROMANOWA
|
|
achował się pełen obwód murów pałacu, a w pewnym stopniu również podziały wewnętrzne, przy czym skrzydło wschodnie jest już częściowo zburzone, a stan pozostałych grozi zawaleniem. Gdzieniegdzie przetrwały pozostałości renesansowej i barokowej kamieniarki oraz sklepienia piwnic. Brak opieki nad zabytkiem doprowadził do tego, że dziś wypełnia go dzika roślinność, a całość wyłączona jest ze zwiedzania, które w takim stanie zresztą mogłoby być niebezpieczne. Nadzieją dla zamku pozostają plany jego odbudowy, do jakiej od dłuższego już czasu przymierza się prywatny inwestor, który po zakończeniu prac chciałby w nim prowadzić działalność hotelową. Tempo realizacji tego projektu nie nastraja jednak optymistycznie i wciąż nie wiadomo, czy inwestycja zostanie ukończona. Fotografie na stronie przedstawiają stan ruin w roku 2012 - obecnie wieża zamkowa jest już otynkowana.
|
|
PROJEKT REWITALIZACJI ZAMKU
|
amek stoi w południowej części śródmieścia, przy ul. Zamkowej, w pobliżu drogi wojewódzkiej 94 prowadzącej z Opola do Gliwic. Samochód najwygodniej jest zostawić na Rynku , skąd spacer do ruin zajmuje około 5 minut. Z oddalonego o 1,5 kilometra dworca kolejowego należy kierować się według wskazań odsyłacza.
|
1. A. Będkowska-Karmelita: Przewodnik po Ziemi Opolskiej, Alkazar 2008
2. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej 2003
3. K. Jońca: Zarys dziejów Strzelec Opolskich, 1970
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. R. Rogiński: Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy, IWZZ 1990
6. A. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne od Opola do Żywca, Alma-Press
|
ZAMEK W STRZELCACH OPOLSKICH, STAN WSPÓŁCZESNY
|
W pobliżu:
Toszek - zamek książąt oświęcimskich XVw., 18 km
Ujazd - ruina zamku biskupów wrocławskich XIVw., 18 km
Pławniowice - manierystyczny zespół pałacowo-parkowy XIXw., 24 km
Krapkowice - renesansowy zamek szlachecki XVIw., 25 km
Krapkowice Otmęt - ruina zamku rycerskiego XIVw., 26 km
Kędzierzyn-Koźle - ruina zamku książąt opolskich XIVw., 28 km
Opole - pozostałości zamku książęcego XIIIw., 34 km
Opole Górka - relikty zamku książęcego XIVw., 34 km
|
|
Zajmujący obszar na południe od zamku 65-hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim, w którym rośnie wiele zabytkowych drzew, m.in. najwyższy w Polsce wiąz, cisy, tulipanowce, białe buki i platany. Starannie utrzymane założenie urozmaicają oczka wodne oraz zabytkowe budynki, wśród nich XIX-wieczna masztalarnia, dawna stajnia należąca hrabiego Renarda.
|
|
W Rynku Ratusz o cechach klasycystyczno-neogotyckich, wzniesiony w połowie XIX wieku. Przy ratuszu symbol miasta -
pomnik myśliwego (myśliwca), od którego zgodnie z tradycją rozwinęła się współczesna nazwa miasta.
|
|
Neobarokowy kościół p.w. św. Wawrzyńca, zbudowany wprawdzie zaledwie sto lat temu, ale wyposażony w cenne instrumentarium i dekoracje pochodzące ze starszej świątyni pod tym samym wezwaniem, m.in. barokowy ołtarz główny z 1712 roku z rzeźbionymi postaciami Jerzego, Floriana, Michała Archanioła, czy XVIII-wieczną ambonę z baldachimem w kształcie latarni.
|
|
Na oddalonej o 16 km na południowy zachód od Strzelec Opolskich Górze Św. Anny sanktuarium ku czci św. Anny Samotrzeciej, stanowiące jedno z najpopularniejszych destynacji pielgrzymkowych w Polsce. Nieopodal sanktuarium wykuty w czasach III Rzeszy amfiteatr na 40 tysięcy miejsc, nad którym góruje utrzymany w duchu socrealizmu
Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego.
|
tekst: 2018
fotografie: 2012
© Jacek Bednarek
|
|