udowę murowanego zamku rozpoczął prawdopodobnie Bartosz Wezenberg z Odolanowa, wojewoda poznański, który w drugiej połowie XIV wieku otrzymał Koźmin od Kazimierza Wielkiego jako sukcesor skazanego za zdradę na śmierć głodową Maćko Borkowicza herbu Napiwon. Gdy Wezenberg zmarł, warownię w 1408 roku objął Bartosz Sokołowski, a następnie - od roku 1419 zarządzał nią Mościc Przetpełkowic ze Stęszewa, dokonując pewnych inwestycji mających na celu rozbudowę zamku i zmianę jego układu przestrzennego. Od 1449 roku Koźmin znajdował się we władaniu Hińczy z Rogowa, by w 1471 przejść w zarząd Bartłomieja z Iwanowic, którego ród przyjął nazwisko Koźmińskich. Na początku XVI wieku Maciej Koźmiński sprzedał swe dobra Łukaszowi Górce, kasztelanowi poznańskiemu i odtąd na zamku rezydowali przedstawiciele tego bogatego wielkopolskiego rodu: syn Łukasza Andrzej I oraz jego wnuk Andrzej II Górka. Po śmierci Andrzeja II w 1583 roku właścicielem klucza koźmińskiego został Stanisław Górka, który na stałe mieszkał w Kórniku i tam zmarł w roku 1592. Jego ogromny majątek przeszedł w ręce Stanisława Sędziwoja Czarnkowskiego, ten zaś pod koniec życia przekazał zamek Katarzynie z Potulic Rozdrażniewskiej, przyszłej żonie Ludwika Weyera, który to będąc już mężem Katarzyny sprzedał go Stanisławowi Przyjemskiemu, wojewodzie poznańskiemu.
ZAMEK OD STRONY WJAZDU NA RYCINIE Z 1843 ROKU, EDWARD RACZYŃSKI WSPOMNIENIA WIELKOPOLSKI
S
tanisław Przyjemski rozbudował zamek, osuszył też mokradła rozciągające się w jego sąsiedztwie. W 1623 roku gościł w Koźminie króla Zygmunta III i jego syna Władysława, a w 1627 przyjmował na zamku poselstwo szwedzkie. Po jego śmierci majątek przeszedł na własność syna Andrzeja i jego żony Doroty, po nich zaś rezydował tutaj Aleksander Przyjemski, a dalej Władysław Przyjemski z małżonką Katarzyną Włostowską. Po śmierci Władysława Katarzyna wyszła ponownie za mąż, za Stanisława Kretkowskiego, wcześniej zapisując cały swój majątek córce Ludwice Opalińskiej, małżonce Jana Sapiehy. Gdy Jan zmarł w 1730 roku, Koźmin objął jego najstarszy syn Piotr, mąż stryjecznej siostry cara Zofii Marianny Skowrońskiej. W roku 1745 zamek ucierpiał od potężnej wichury, jaka nawiedziła miasto i jego okolice, jednak jeszcze poważniejsze zniszczenia spowodował czynnik ludzki. Usposobiony wrogo do Petersburga Piotr Sapieha naraził się bowiem Rosjanom, czym sprowokował ich zbrojny najazd, w konsekwencji którego zamek został przez nich ograbiony i zdewastowany. Niedługo po tych wydarzeniach spadkobiercą majątku została siostra Piotra Katarzyna Agnieszka, która po otrzymaniu unieważnienia małżeństwa ze swoim dalekim kuzynem Michałem Antonim Sapiehą wyszła ponownie za mąż za Alberta Pawła Żywnego, a nie mając najwyraźniej pomysłu na zagospodarowanie rezydencji sprzedała ją swemu krewnemu z rodu Sapiehów Kazimierzowi Nestorowi.
POCZTÓWKA Z POCZĄTKU XX WIEKU
RYCINA Z WIZERUNKIEM ZAMKU, LATA 30. XX WIEKU
K
azimierz Sapieha nie przywiązywał jednak zbyt dużej wagi do tej lokalizacji - nie spełniała on bowiem jego wymagań reprezentacyjnych i ostatecznie zamieszkała tutaj matka właściciela, dla której ten urządził salę teatralną ozdobioną pięknym plafonem z wizerunkiem warowni. W 1791 roku klucz koźmiński kupił feldmarszałek kawalerii pruskiej Fryderyk Adolf Kalkreuth, by pięć lat później odsprzedać go własnej małżonce Charlotcie Rohde. Charlotta nakazała rozebrać średniowieczne skrzydło zachodnie, a wkrótce potem ogłosiła niewypłacalność, co spowodowało przejęcie majątku przez zarząd komisaryczny i wystawienie zamku na licytację, gdzie znalazł on nowego właściciela w osobie Karola Zygmunta Graetza. W latach 50. XIX wieku gmachem zainteresowało się Królewskie Kolegium Szkolne z Poznania, które po długich negocjacjach odkupiło go wraz z parkiem i ogrodem za sumę 9 tysięcy talarów. Z inicjatywy nabywcy rozpoczęto prace remontowe celem przekształcenia zamku w ewangelickie seminarium nauczycielskie; w międzyczasie jednak doszło do zawalenia się skrzydła północnego i osunięcia dachu, co odroczyło termin otwarcia szkoły na rok 1865. Po zakończeniu I wojny światowej, kiedy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, budynek przez pewien czas pełnił funkcję siedziby sztabu i szpitala wojskowego. Siłą rzeczy takie przeznaczenie przyczyniło się do jego dewastacji, jednak dużym wysiłkiem społeczników i ich organiczną pracą już w 1919 roku uruchomiono w murach zamku pierwsze kursy nowego, katolickiego seminarium, które funkcjonowało tutaj do roku 1939. Po wojnie ulokowano tutaj Szkołę Rolniczą, przekształconą w latach 1950-1954 w Technikum Rachunkowości Rolnej. Od 1982 roku gmach pełnił funkcję siedziby Liceum Ekonomicznego, które kilkanaście lat temu przemianowano w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, a po kolejnej reformie oświaty – w Zespół Szkół Ponadpodstawowych.
PODCZAS DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ NA ZAMKU MIEŚCIŁA SIĘ KWATERA NIEMIECKICH WOJSK OKUPACYJNYCH
amek usytuowano w pobliżu nieistniejących już murów miejskich i w odległości około 150 metrów na południowy zachód od rynku miejskiego, od którego pierwotnie oddzielał go staw. Warownia gotycka była ceglanym założeniem zbudowanym na planie zbliżonym do prostokąta, z murami obwodowymi wzmocnionymi przez trzy ukośne przypory w narożach i wieżę-przyporę w narożniku północno-zachodnim. Jego zabudowę wewnętrzną tworzył piętrowy gmach na planie litery L, liczący około dziesięciu izb mieszkalnych, oraz północna wieża bramna wzniesiona na planie kwadratu o boku 9 metrów. W pierwszym etapie funkcjonowania warowni jej powierzchnia wraz z dziedzińcem nie przekraczała 1200 metrów kwadratowych. W latach 1419-49 z inicjatywy Mościca Przetpełkowica opłaszcowano wieżę północno-zachodnią, która uzyskała plan zniekształconego koła, a do wieży bramnej dodano czworoboczne przedbramie flankowane obustronnie cylindrycznymi basztami o średnicy 6 metrów.
REKONSTRUKCJA ZAMKU Z XV WIEKU WG T.POKLEWSKIEGO-KOZIEŁŁA I J.NEKANDY-TREPKI
P
oważniejszym zmianom architektonicznym zamek poddany został w drugiej połowie XVI wieku, gdy ówczesny jego właściciel Andrzej Górka przekształcił surowe średniowieczne fortalicjum w renesansową rezydencję z dominantą w postaci ośmiobocznej, trzykondygnacyjnej wieży głównej. Przebudowę tę połączono z powiększeniem przestrzeni mieszkalnej przez wzniesienie domu wschodniego o wymiarach 10x33 metry, dzięki czemu ukształtowany został trójskrzydłowy układ budynków na planie zbliżonym do podkowy. W latach 30. XVII wieku Stanisław Przyjemski wzniósł skrzydło południowe, rozbierając jednocześnie południową część gotyckiego budynku mieszkalnego, by w jego miejscu poprowadzić nowo wytyczony wjazd na dziedziniec. Stare przedbramie z masywnymi wieżyczkami nie było odtąd wykorzystywane i z czasem popadło w ruinę. W wieku XVIII przedstawiciele rodu Sapiehów odnowili stare fasady i całkowicie zmienili wystrój wnętrz zamkowych dostosowując je do wymagań epoki. Obecny kształt budowli nadany jej został w XIX stuleciu, kiedy po rozbiórce skrzydła zachodniego powstała jej współczesna, trójskrzydłowa forma.
PLAN ZAMKU WG T.POKLEWSKIEGO-KOZIEŁŁA I J.NEKANDY-TREPKI, KOLREM CZARNYM OZNACZONO MURY GOTYCKIEJ WAROWNI Z XV WIEKU
awny zamek królewski to współcześnie oskarpowana, otynkowana budowla, składająca się z trzech skrzydeł mieszkalnych ustawionych w otwartą od zachodu podkowę. Jej kubatura liczy około 15,000 metrów sześciennych, a składa się na nią ponad 100 pomieszczeń rozlokowanych na czterech kondygnacjach. Najbardziej charakterystyczną pozostałością po XIV-wiecznej gotyckiej warowni jest ceglana oktogonalna wieża nakryta niezbyt do niej przystającym neobarokowym hełmem. Częściowo zachowały się również fosy oraz relikty dawnego przedbramia i osłaniających go wieżyczek. Gmach zamku prezentuje się całkiem przyjemnie od strony wjazdu na dziedziniec, ale z pozostałych perspektyw już niekoniecznie, co wynika głównie z bezstylowej XIX-wiecznej przebudowy oraz smutnych, niemal zupełnie pozbawionych dekoracji elewacji zewnętrznych pokrytych szarym nieładnym tynkiem, nadających mu wygląd zbliżony bardziej do zaniedbanych kamienic mieszczańskich niż dawnej rezydencji wielkopańskiej. W zamku obecnie ma swoją siedzibę Zespół Szkół Ponadpodstawowych i niewielkie muzeum.
FUNDAMENTY ŚREDNIOWIECZNEGO PRZEJAZDU BRAMNEGO W POBLIŻU PÓŁNOCNEGO SKRZYDŁA
FRAGMENT ELEWACJI SKRZYDŁA WSCHODNIEGO
M
uzeum Ziemi Koźmińskiej otwarte zostało w 1988 roku z okazji obchodów 70. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zajmuje ono osiem tematycznie uporządkowanych izb, gdzie przygotowano ekspozycje obejmujące m.in. rekonstrukcję lochu Maćka Borkowica, wystrój XVI-wiecznej komnaty renesansowej, dzieje miasta, bieżące wydarzenia dotyczące współpracy pomiędzy Koźminem Wielkopolskim i zaprzyjaźnionymi gminami: Made en Drimmelen, Bad Tennestedt oraz Balatonmariafurdo, a także malarstwo artystów związanych z miastem.
Muzeum Ziemi Koźmińskiej
ul. Zamkowa 1, 63-720 Koźmin Wlkp.
tel. 62 7210413, kom. 694 621 289
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
W pobliżu:
Jarocin - relikty zamku rycerskiego z XIV w. (tzw. Skarbczyk), 17 km Gołuchów - zamek rycerski z XVI w., przebudowany, 36 km
Milicz - ruina zamku książęcego z XIV-XVI w., 37 km
Sułów - ruina zamku książęcego z XIV w., 46 km