amek wzniósł prawdopodobnie Siemowit III w celu wzmocnienia obronności południowo-zachodniego odcinka pogranicza księstwa mazowieckiego. Przypisanie tej fundacji księciu wynika z przesłanek historyczno-architektonicznych, ale także z zapisków kronikarza Jana z Czarnkowa. Niektórzy historycy za podstawowe źródło przyjmują jednak kroniki Jana Długosza, według którego budowniczym warowni był Kazimierz Wielki. Nieznana jest również dokładna data rozpoczęcia prac budowlanych tej najdalej wysuniętej na zachód budowli obronnej Mazowsza; wiadomo jedynie, że zasadniczą formę założenie uzyskało w ostatniej kwarcie XIV stulecia. W początkowym okresie funkcjonowania miasto wraz z gotyckim zamkiem wchodziły w skład księstwa czerskiego, następnie płockiego, a od połowy XV wieku stanowiły siedzibę samodzielnego księstwa rawskiego. W 1462 roku, po śmierci ostatniego przedstawiciela tutejszej linii Piastów, Władysława II, księstwo rawskie przyłączone zostało do Królestwa Polskiego. W tym czasie na zamku gościł Kazimierz Jagiellończyk, a Rawa Mazowiecka została stolicą województwa i z czasem wyrosła na jedno z największych miast w regionie. W roku 1507 budowlę zniszczył wielki pożar, ale już dwa lata później rozpoczął się trwający około dekadę i kosztujący 130 florenów remont połączony z modernizacją warowni, w wyniku której podwyższono mury obwodowe wraz z wieżą. Całe założenie dodatkowo ufortyfikowano i przystosowano do potrzeb użycia broni palnej.
WIEŻA ZAMKOWA NA LITOGRAFII K. STRONCZYŃSKIEGO,
"KAZIMIERZA STRONCZYŃSKIEGO OPISY I WIDOKI W KRÓLESTWIE POLSKIM 1844-1855"
I
ntensywny rozwój technik wojennych sprawił, że w połowie XVI wieku zamek utracił znaczenie strategiczne jako warownia obronna i stał się miejscem 'odosobnienia' dla co znamienitszych więźniów. Więziono w Rawie m.in. arcybiskupa Rygi Krzysztofa Meklemburskiego, Karola Gyllenhiema - nieślubnego syna władcy Szwecji Karola IX, jednego z najwyższych rangą dowódców szwedzkich Jakuba Pontusa de la Gardie, czy hospodara mołdawskiego Iwana Podkowę. Za sprawą króla Zygmunta Augusta od 1563 roku na zamku był składany i przechowywany podatek kwarciany, odbierany ze starostw i królewszczyzn, a przeznaczony na utrzymanie wojska. W połowie XVII stulecia bez większego oporu zdobyły go i zajęły oddziały szwedzkie. Po wyjściu Szwedów z Rawy mocno zdewastowany i częściowo opuszczony obiekt niszczał, a w XVIII wieku był już ruiną. W roku 1776 sejm znalazł wprawdzie środki na jego odbudowę, której podjął się miejscowy starosta Feliks Lanckoroński - musiała być ona jednak bardzo powierzchowna, bowiem już w 1794 roku zamek ostatecznie opustoszał. Na polecenie władz pruskich, władających miastem w latach 1795-1806, rozpoczęto rozbiórkę całego założenia z przeznaczeniem na pozyskanie materiału budowlanego dla inwestycji miejskich. Przerwano ją w roku 1820 po utworzeniu Królestwa Polskiego, jednak wtedy murów zamku właściwie już nie było. Pozostała tylko wolno stojąca wieża, która w 1859 uległa rozległym uszkodzeniom w wyniku uderzenia pioruna. Dalsze dzieje zamku związane są z pracami konserwatorskimi prowadzonymi w latach 1954-58 - w tym okresie naprawiono ośmioboczną wieżę, odtworzono fragment murów kurtynowych oraz odsłonięto zarys fundamentów. Zrekonstruowany fragment gotyckiej warowni pełni od tego czasu funkcje muzealne.
RYSUNKI PODBIELSKIEGO I ANDRIOLLEGO Z WIDOKIEM WIEŻY ZAMKU RAWSKIEGO, 2. POŁOWA XIX WIEKU
Jedna z legend dotyczących zamku w Rawie opowiada o tragedii, jaka wydarzyła się na dworze księcia Siemowita III. Po śmierci pierwszej żony, księżniczki opawskiej, Siemowit ożenił się z księżniczką ziembicką Ludmiłą. Początkowo para książęca żyła w zgodzie, a Ludmiła urodziła mężowi dwóch synów. Później jednak książę pod wpływem "życzliwych" począł podejrzewać ją o wiarołomstwo małżeńskie. Od podejrzeń do oskarżeń droga krótka i kiedy Ludmiła urodziła kolejne dziecko, rozkazał swym zausznikom ją zabić, a bliżej nieznanego mężczyznę, podejrzanego o kontakty z księżną, uwięzić na terenie Prus, by następnie włóczyć końmi i powiesić. Syna Ludmiły, który otrzymał imię Henryk, oddał Siemowit na wychowanie ubogiej miejscowej kobiecie. Gdy dziecko miało trzy latka, córka Siemowita II Małgorzata, wówczas już żona Kaźka Szczecińskiego, wysłała na Mazowsze dwóch konnych, którzy nocą uprowadzili chłopca. Kiedy młody Henryk dorósł, Małgorzata wysłała go na dwór okrutnego taty; podobieństwo Henryka do Siemowita sprawiło, że ten wyzbył się wszelkich wątpliwości co do swego ojcostwa. Otoczył Henryka wielką miłością i polecił dalej kształcić, przeznaczając go do stanu duchownego i oddając część swych posiadłości. Całą historię nagłośnił nieprzychylny księciu Janko z Czarnkowa, widząc w nim mordercę żony, występnika i łupieżcę.
Okrutna historia z księstwa rawskiego odbiła się szerokim echem nie tylko na Mazowszu, w Koronie, ale także w Anglii. Istnieje hipoteza, że Shakespeare'owska Zimowa opowieść oparta jest na motywach zaczerpniętych z tych właśnie tragicznych wydarzeń. Prawdopodobnie słynny poeta pisząc swój dramat opierał się na opowieści Roberta Green'a, w całości poświęconej mazowieckiej legendzie. W utworze Shakespeare'a dostrzec można pewne zmiany w stosunku do wersji oryginalnej. Dramat rozwija się nie na Mazowszu, ale na Sycylii, a porwane dziecko zmieniło płeć. Przebieg zdarzeń pozostał jednak nienaruszony.
na podstawie książki Agnieszki i Roberta Sypków Zamki i warownie ziemi mazowieckiej
POCZTÓWKA Z CZASÓW I WOJNY ŚWIATOWEJ
PANORAMA MIASTA Z BASZTĄ ZAMKOWĄ W TLE, NA PIERWSZYM PLANIE KOSCIÓŁ PW. NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP, 1920
o naszych czasów z zamku pozostał jedynie niewielki wycinek obwodu zewnętrznego murów, na który składają się starannie zrekonstruowane: wieża główna z charakterystycznym wykuszem ustępowym oraz krótkie odcinki murów południowego i zachodniego. Zachowany jest wprawdzie cały obwód muru zewnętrznego warowni, ale jego najwyższe fragmenty nie przekraczają obecnie dwóch metrów wysokości. W wieży mieści się niewielka ekspozycja poświęcona historii miasta i warowni, stanowiąca oddział Muzeum Ziemi Rawskiej, której główna siedziba znajduje się w dworku przy ulicy Łowickiej 26. Wstęp na teren ruin wolny, do muzeum - płatny (wieża otwarta tylko latem i tylko w weekendy, 2021).
Muzeum Ziemi Rawskiej
ul. Łowicka 26, 96-200 Rawa Mazowiecka
tel.: 781 700 503
e-mail: muzeumziemirawskiej@tlen.pl
ozostałości zamku znajdują się około 200 metrów na północ od historycznego centrum miasta, przy ul. Zamkowej, tuż obok boiska piłkarskiego. Do Rawy Mazowieckiej kolej nie dociera, pozostaje więc komunikacja autobusowa lub transport własny. Samochód zaparkować można tuż pod murami warowni, przy ul. Zamkowej. (mapa zamków województwa)
W pobliżu: Inowłódz - ruina zamku królewskiego z XIV w., 28 km Ujazd - relikty zamku rycerskiego z XV w., ob. pałac, 35 km