udowniczym i pierwszym dysponentem zamku w Ujeździe był przypuszczalnie Piotr Tłuk Strykowski herbu Jastrzębiec, kasztelan inowłodzki, właściciel skromnego klucza majątkowego. Po jego śmierci, w roku 1469 lub w 1474 osada wraz z zamkiem znalazła się w rękach Stanisława Warszyckiego, by już w 1476 przejść w posiadanie rodu Dunin, którego najbardziej znanym przedstawicielem był wojewoda brzeskokujawski, starosta malborski i kasztelan sieradzki Piotr Dunin z Pratkowic herbu Łabędź. Prawdopodobnie nieco wcześniej musiały mieć miejsce jakieś bliżej nieokreślone kłótnie rodzinne dotyczące majątku, bowiem w tej sprawie interweniował sam król, powierzając zamek na czas wyjaśnienia sporu Piotrowi Wspinkowi z Będkowa.
UJAZD, REKONSTRUKCJA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO
W
latach 70. XV wieku, na krótko przed śmiercią, Piotr Dunin rozbudował średniowieczne założenie Strykowskich przekształcając je w największy obszarowo prywatny zamek w całym regionie. Po jego zgonie mieszkała w Ujeździe jeszcze przez pewien czas Wincentyna Leżańska, wdowa po zmarłym wojewodzie. W kolejnych latach właścicielami dóbr byli m.in. kasztelan łęczycki Stanisław Dunin, jego brat, stolnik łęczycki Wincenty, a także córka Wincentego - Anna, która w 1594 roku wniosła miasto w posagu mężowi Pawłowi Szczawińskiemu herbu Prawdzic, ochmistrzowi dworu Anny Jagiellonki. Przedstawiciel innego rodu panującego w Ujeździe, bogaty i bardzo wpływowy reprezentant szczycącej się portugalskimi korzeniami szlachty inflanckiej, starosta bolesławski i wojewoda sieradzki Kasper Denhoff herbu Świnka, w pierwszej połowie XVII stulecia rozebrał średniowieczną warownię, a następnie wykorzystując częściowo jej mury, za pieniądze żony Aleksandry Koniecpolskiej wzniósł wczesnobarokowy pałac, który swą formą i wyposażeniem zachwycał współczesnych mu znawców.
PRZYPUSZCZALNY WYGLĄD ZAMKU NA PRZEŁOMIE XV I XVI WIEKU
P
od koniec XVIII wieku Apolonia Denhoffówna wniosła miasto Ujazd w posagu założycielowi Tomaszowa Mazowieckiego Tomaszowi Ostrowskiemu herbu Rawicz, podskarbiemu koronnemu i marszałkowi Sejmu Czteroletniego. W 1812 roku Ostrowski wybudował pałac drewniany na miejscu ruin poprzedniego, kazał też sporządzić pieczęć "Państwo Ujazd", a nawet otworzył mennicę wybijającą własne monety. Jego syn - Antoni Ostrowski wzniósł w miejscu drewnianego pałacu istniejący do dziś neogotycki dwór murowany, sam jednak niedługo potem zmuszony został udać się na emigrację w obawie przed sankcjami ze strony rządu carskiego, który za udział w Powstaniu Listopadowym skonfiskował cały jego majątek. Z rąk rosyjskich część ziem, w tym park i pałac, w roku 1869 wykupił Stanisław Ostrowski, syn Antoniego. W latach 1882-86 wyremontował on rodową siedzibę i przekształcił ją w stylu neogotyckim. Odrestaurowana budowla służyła Ostrowskim do drugiej wojny światowej; ostatnim jej przedwojennym właścicielem był hrabia Jan Krystian Ostrowski.
DWÓR OSTROWSKICH W 1885, ELEWACJA POŁUDNIOWA
P
o objęciu władzy przez komunistów, na mocy dekretu z dn. 6 września 1944 majątek Ostrowskich przeszedł na własność skarbu państwa, a sam pałac stał się integralną częścią miejscowego PGR-u, co naturalnie przyczyniło się do jego głębokiej i szybkiej dewastacji. W 1957 opiekunem i użytkownikiem obiektu został Związek Harcerstwa Polskiego, który do roku 2001 prowadził tutaj ośrodek szkoleniowy. Pomimo zrealizowanego w latach 60. generalnego remontu gmach z upływem czasu podupadł, a ZHP tłumacząc się brakiem niezbędnych na jego utrzymanie środków, w 2002 roku ogłosił przetarg na jego sprzedaż. Konkurs ofert wygrała spółdzielnia lekarzy z Łodzi mająca w planach otwarcie w pałacu domu spokojnej starości. Z niejasnych przyczyn licytacja została jednak unieważniona i w następnej zwycięzcą okazał się przedsiębiorca z Brzezin, który za 763,000 zł nabył budynek pałacowy wraz otaczającym go 14-hektarowym parkiem. Taki stan rzeczy wywołał szeroką lawinę protestów ze strony mieszkańców obawiających się rychłego zamknięcia parku i oskarżających ZHP o sprzedaż majątku, który formalnie nigdy do niego nie należał. Założony został Społeczny Komitet Obrony Dóbr Skarbów Państwa w Ujeździe żądający unieważnienia transakcji, temat pojawił się też w programie Sprawa dla reportera Ewy Jaworowicz, a cała kwestia trafiła do sądu, gdzie sprzedaż anulowano. Nowy właściciel odwołał się jednak od tej decyzji i wygrał, z korzyścią dla zabytku, który całkiem niedawno został gruntownie wyremontowany.
atem 2003 i 2004 roku na terenie parku prowadzone były pod kierunkiem ś.p. Leszka Kajzera prace archeologiczne, których efektem było odsłonięcie fundamentów średniowiecznego zamku i zbadanie jego rozplanowania. Do czasu oficjalnych publikacji wyników tych badań powszechna wiedza na temat warowni ogranicza się jedynie do podstawowych informacji dotyczących zasadniczych elementów jej zabudowy. Było to więc prawdopodobnie czworoboczne założenie o łącznej powierzchni około 1000 m2 (czterokrotnie większe od dzisiejszego dworu) z wieżą w północno-zachodnim narożu i trzykondygnacyjnym domem mieszkalnym przy kurtynie północnej. Zamek zajmował teren bezpośrednio na północ od dworu, przy czym jego mur południowy wykorzystany został przy wznoszeniu nowożytnej siedziby Denhoffów, stając się częścią jej ściany północnej.
WSPÓŁCZESNY PLAN DWORU OSTROWSKICH WG H. JAWOROWSKIEGO, CIEMNYM KOLOREM OZNACZONO ŚREDNIOWIECZNY MUR ZAMKOWY
edyną zachowaną naziemną częścią zamku gotyckiego jest mur z kamienia i cegły o długości około 12 i wysokości 3 metrów, wtopiony we frontową ścianę obecnego dworu. W kilku miejscach pokrywający budowlę tynk został wycięty, dzięki czemu fragmenty tego muru są dobrze widoczne. Sam dwór został kilka lat temu odnowiony; zrewitalizowano również otaczające go założenie parkowe.
PARK ZAMKOWY W UJEŹDZIE
DOJAZD
D
wór Ostrowskich znajduje się po wschodniej stronie drogi nr 713 prowadzącej z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi. Dojazd do miasta autobusami PKS, najwygodniej z Łodzi, Niewiadowa lub Tomaszowa. Z przystanku dojście 10 min. spacerem w kierunku południowo-wschodnim. Samochód zaparkować można na małym parkingu przy ul. Kościelnej (DW713), tuż przy wejściu do parku. (mapa zamków województwa)
W pobliżu: Inowłódz - ruina zamku królewskiego z XIV w., 23 km Piotrków-Byki - dwór obronny z XV-XVII w., 27 km Piotrków Trybunalski - zamek królewski z XVI w., 28 km Sulejów - warowne opactwo cystersów z XIII-XVII w., 32 km Rawa Mazowiecka - ruina zamku książąt mazowieckich z XIV w., 35 km