1760 roku bracia Aleksander i Stanisław Malińscy sprzedają okoliczne dobra Michałowi Wężykowi z Widawy
herbu Wąż,
podstolemu inowłodzkiemuPodstoli – staropolski urząd, do XIV wieku urzędnik nadworny usługujący przy stole królewskim lub książęcym. Z biegiem czasu urząd ten stawał się coraz bardziej niepotrzebny, przez co od XIV w. stał się samodzielnym, honorowym urzędem ziemskim. (zm. 1791). Stan techniczny dworu w tym czasie najwyraźniej pozostawia już wiele do życzenia, skoro pięć lat wcześniej runęła jego część zachodnia mieszcząca m.in. kaplicę, a skutki tej katastrofy naprawiono jedynie doraźnie. Wężykowie trzymają Byki przez blisko sto lat, jednak nie mieszkają tutaj, dzierżawiąc to miejsce mniej zamożnym rodzinom szlacheckim, czym wytłumaczyć można stopniowe popadanie dworu w ruinę. Po Michale majątek dziedziczy jego syn Adam Wężyk, a w roku 1847 kupują go Jeziorańscy, którzy dokonują pewnych remontów i modernizacji starej budowli. Efekt tych prac nie budzi jednak zachwytu u współczesnego im obserwatora, krajoznawcy i historyka Oskara Flatta, skoro wspomina on w swych artykułach, że ta utraciła przez architekturę nowoczesną urok dawności.
W 1821 roku bawił w Bykach
Jan Ursyn Niemcewicz. Wspominał on później w swoich Pamiętnikach…, że zamek był niegdyś otoczony murem ze strzelnicami, cztery wieże strzegły go, jedna tylko została. Opis ten zabarwiony był jednak fikcją literacką i niewiele miał wspólnego z prawdą historyczną.
ELEWACJA WSCHODNIA Z RELIKTAMI WYKUSZA
P
odczas pierwszej wojny światowej w Bykach stacjonują oddziały niemieckie, swój pobyt akcentując dewastacją wnętrz pierwszego piętra. Na domiar złego Jeziorańscy tracą bezpowrotnie pieniądze zarobione na dzierżawie okolicznych ziem, co zmusza ich do sprzedaży dworu, którego nowym właścicielem zostaje rodzina Czarneckich. Kolejnych zniszczeń i dewastacji doświadcza budowla podczas drugiej wojny światowej, gdy Niemcy urządzili w niej pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich. W największym stopniu cierpi część północna dworu, a zwłaszcza baszta-kaplica, której stan po wojnie jest już tak zły, że ówczesny właściciel podejmuje decyzję o jej częściowej rozbiórce.
WIDOK DWORU OD POŁUDNIOWEGO WSCHODU, NA PIERWSZYM PLANIE POZOSTAŁOŚCI PO ROZEBRANEJ KAPLICY (1957)
WIEŻA-KAPLICA PO REKONSTRUKCJI (STAN W 2006)
W
roku 1961 Maksym Czarnecki, ostatni prywatny właściciel dworu, przekazuje będący już w bardzo złym stanie, zaniedbany gmach państwu polskiemu z przeznaczeniem na potrzeby oświaty rolniczej. Rozpoczyna się długo oczekiwany remont budowli, a po jego zakończeniu w 1964 w Bykach otwarte zostaje Technikum Rolnicze. W późniejszych latach po zmianie profilu placówki mury dawnej rezydencji Jaxa-Bykowskich goszczą Studium Weterynaryjne oraz Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą, zaś od 1980 roku dwór pełni funkcję siedziby ośrodka doradztwa rolniczego.
WNĘTRZA DWORU NA FOTOGRAFIACH Z 1957 ROKU (PRZED RENOWACJĄ)
rak zachowanych źródeł pisanych na temat zamku sprzed czasów Jana Stanisława Bykowskiego uniemożliwia dokonanie rzetelnej analizy wyglądu i rozplanowania średniowiecznej warowni, jeżeli taka w ogóle w tym miejscu istniała. Prawdopodobnie najstarszym elementem dworu jest wieża stojąca w jego centralnej części, której powstanie historycy datują na drugą połowę XVI wieku, choć być może jej początki sięgają nawet przełomu XV i XVI stulecia. Pierwotnie była to konstrukcja wolnostojąca, wzniesiona na planie prostokąta o bokach 7x12 metrów, którą pod koniec XVI wieku rozbudowano, i do której od południa dostawiono mierzące 28 metrów długości skrzydło mieszkalne.
WIEŻA CENTRALNA: ELEWACJA ZACHODNIA W 1957 ROKU / ELEWACJA WSCHODNIA WSPÓŁCZEŚNIE
P
rzypuszczalnie na początku XVII wieku w wieży przebito bramę, a jej wschodnią elewację ozdobiono portalem bramnym ujętym w boniowane półkolumny, ornamentem plecionkowym, efektownym maszkaronem oraz kartuszem herbowym z wizerunkiem gryfa. Mniej wyszukane portale w elewacji zachodniej otrzymały dekoracje z motywami roślinnymi: owocami, liśćmi gronowymi i szyszkami. Drugą kondygnację dawnej wieży zdobią prostokątne renesansowe obramienia okienne, trzecią zaś - trzy półkoliste okna, zamknięte we wspólnym obramieniu, z kartuszem herbowym pośrodku.
PORTAL WJAZDOWY W ELEWACJI WSCHODNIEJ
PORTALE BRAMY I FURTY W ELEWACJI ZACHODNIEJ
O
d północy i południa do wieży bramnej przylegają skrzydła mieszkalne, niższe od niej o jedną kondygnację, na krańcach których dostawiono wieże alkierzowe. W części południowej jest to kwadratowa wieża-ryzalit, zapewne mieszcząca przed laty prywatną kaplicę właścicieli, po II wojnie rozebrana, a następnie zrekonstruowana. Od północy natomiast wznosi się wieża ośmioboczna (od drugiej kondygnacji) z
trzema miniaturowymi absydami pełniącymi funkcję stanowisk strzeleckich lub tylko je imitującymi. Cały budynek ozdobiono dekoracją typu sgraffito i nakryto dwu- (część mieszkalna), cztero- (wieża bramna, kaplica) i sześciospadowym dachem z czerwonej dachówki. Od południa i zachodu otacza go park, który dawniej był większy i prawdopodobnie nawodniony kanałami.
PLAN PARTERU BUDOWLI: 1. WIEŻA CENTRALNA, 2. WIEŻA KAPLICA,
3. WIEŻA OŚMIOBOCZNA (W PRZYZIEMIU PROSTOKĄTNA), 4. SKRZYDŁA MIESZKALNE
mach zachował się w stanie odzwierciedlającym jego wygląd po XIX-wiecznej przebudowie i (przynajmniej z zewnątrz) tylko w niewielkim stopniu odbiegającym od formy, jaką nadano mu w XVII i XVIII wieku. Z późnorenesansowych detali architektonicznych zachowały się wymienione wcześniej portale, a także część ościeży kamiennych wokół okien, fragmenty portali wewnętrznych i kominków. Ponadto, w części pomieszczeń wciąż znajdują się oryginalne sklepienia kolebowe oraz drewniane stropy. W budynku mieści się siedziba Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego.
RENESANSOWE ELEMENTY DEKORACYJNE WE WSCHODNIEJ ELEWACJI BUDOWLI
Gmach nie jest udostępniony do zwiedzania, ale z racji jego przeznaczenia wejście do środka nie stanowi problemu. To w tygodniu. W dni wolne pozostaje jedynie dostęp do parku i bezpośredniego otoczenia dworu. Przeszkodą może być furtka, która po godzinach pracy ośrodka będzie zapewne zamknięta. W tej sytuacji należy szerokim łukiem obejść budynek od wschodu, gdzie wstępu do parku nic nie ogranicza.
Dokładne oględziny dworu z zewnątrz zajmują około 15-20 minut.
Po parku możemy spacerować z psem.
Choć Byki znajdują się w strefie ruchu lotniskowego, loty rekreacyjne małymi dronami (< 900 g) nie są uwarunkowane uzyskaniem specjalnej zgody.
WIEŻA OŚMIOBOCZNA W PÓŁNOCNEJ CZĘŚCI DWORU
DOJAZD
D
wór stoi przy ul. Kasztelańskiej, około 4 km na północny-zachód od rynku piotrkowskiego, nieopodal drogi ekspresowej S8 i jej połączenia z autostradą A1. Około 300 metrów na wschód od zabytkowej budowli biegnie ul. Łódzka, będąca częścią drogi krajowej nr 12 łączącej Piotrków Trybunalski z Łodzią. Z centrum miasta dojedziemy tutaj komunikacją miejską linii 9. (mapa zamków województwa)
Pod zabytkowym dworem niewielki parking dla petentów (darmowy).
LITERATURA
1. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
2. L. Kajzer: Małe czy duże, czyli o tzw. zamkach rycerskich na Niżu Polskim
3. P. Machlański, J. Podolska: Piotrków Trybunalski. Spacerownik po regionie, Gazeta Wyborcza 2008
4. Piotrków Trybunalski i okolice - przewodnik, it 1997
5. A. R. Sypek: Zamki i warownie ziemi mazowieckiej, TRIO 2002
6. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
AUTO PARKUJEMY TUŻ PRZY WEJŚCIU NA TEREN OŚRODKA
W pobliżu: Piotrków Trybunalski - zamek królewski z XVI w., 5 km Sulejów - warowne opactwo pocysterskie XIII-XVI w., 23 km Ujazd - relikty zamku rycerskiego z XV w. (w bryle pałacu), 29 km
Mikorzyce - relikty dworu obronnego z XVII w., 31 km Pabianice - dwór kapituły krakowskiej z XVI w., 40 km Majkowice - ruina dworu obronnego z XVI w., 45 km Bąkowa Góra - ruina dworu obronnego z XV w., 47 km Inowłódz - ruina zamku królewskiego z XIV w., 48 km
Łopatki - dwór obronny z XVI w., 48 km