PLAN MIASTA ŚREDNIOWIECZNEGO WG J. M. GIESEGO:
1. STARY ZAMEK, 2. NOWY ZAMEK (KOLOR CZERWONY)
K
orzystne położenie przy szlaku handlowym prowadzącym z Gdańska i Elbląga na Mazowsze sprawia, że Gilgenburg (dawna nazwa Dąbrówna) dynamicznie rozwija się nie tylko w oparciu o handel, ale również dzięki istniejącym tutaj młynom przerabiającym słód i zboże. Wkrótce jednak, bo już u progu XV stulecia dochodzi do wydarzeń, które uniemożliwiają dalszą ekspansję gospodarczą miasta skazując je definitywnie na byt prowincjonalnej osady. Pierwszym z nich jest pożar, jaki trawi część zabudowy miejskiej w 1405 roku. Drugie wydarzenie natomiast, znacznie bardziej brzemienne w skutkach, wiąże się z okresem wielkiej wojny polsko-krzyżackiej i obecnością w pobliżu miasteczka armii
Władysława Jagiełły podążającej w kierunku Malborka. Wojska polsko-litewskie, stojące w sile blisko 30 tysięcy zbrojnych w rejonie dzisiejszej wsi Kalbornia, w dn. 13 lipca 1410 roku zostają sprowokowane (ale czy na pewno?) przez mieszczan i Krzyżaków, którzy ukryci za murami Dąbrówna rzekomo lżą polskie rycerstwo, a być może nawet decydują się na zbrojne akcje zaczepne. Niezależnie od wiarygodności tych przekazów, jeszcze tego samego dnia Jagiełło decyduje się szturmować miasto, które po zaledwie trzech godzinach zostaje zdobyte, i wraz z zamkiem złupione oraz puszczone z dymem, a jego mieszkańcy w znacznej części wymordowani. Podczas najazdu polskiego giną od płomieni również ci, którzy wcześniej schronili się w miejscowym kościele.
KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-METODYSTYCZNY W DĄBRÓWNIE
TO TUTAJ WEDŁUG DŁUGOSZA MIELI PŁONĄĆ ŻYWCEM MIESZKAŃCY DĄBRÓWNA
T
en dramat dla mieszkańców Gilgenburg, choć w oczach kronikarza zaledwie epizod, znalazł się w opisie wojny polsko-krzyżackiej pt. Cronica conflictus Wladislai Regis Poloniae cum Cruciferis Anno Christi 1410: Tak więc w piątek przed świętem Małgorzaty król rozłożył swe obozy w 3 mile od miasta Dąbrówna, które w sam dzień Małgorzaty siłą zdobył. W tych obozach wypoczywał przez dwa dni i wyruszając z tychże obozów w dzień św. Małgorzaty rozłożył się taborem koło wzmiankowanego miasta. I nad wieczorem polecił zdobyć rzeczone miasto nie rycerstwu swemu, lecz pospolitemu ludowi. I tymże [miastem] z miejsca, w ciągu niespełna trzech godzin siłą zawładnął. Pod tym miastem pozostał przez dwa dni. Gdy zaś nadeszła noc przed owym dniem, w którą mieli wyruszyć ze wspomnianych obozów, były wielkie błyskawice, pioruny i grzmoty, i wielki deszcz spadł tej nocy; sprawił on im znaczną dogodność, ponieważ zmoczył i zwilżył ziemię, od nadmiaru słonecznego upału niezmiernie się kurzącą, tak iż kiedy wojska ciągnęły polami, jeden drugiego nie mógł dojrzeć w tumanach pyłu […].
HIPOTETYCZNA REKONSTRUKCJA ZAMKU WÓJTOWSKIEGO,
ŹRÓDŁO: R. SYPEK "ZAMKI I OBIEKTY WAROWNE PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO"
N
ie wiemy, czy po odejściu wojsk królewskich zamek wciąż nadaje się do zamieszkania, i czy jest wykorzystywany jako siedziba urzędników krzyżackich. Przypuszczalnie jednak jeszcze w XV wieku lub dopiero u progu wieku XVI zostaje on opuszczony, a jego funkcje przejmuje nowe założenie obronne, wzniesione w północnej części organizmu miejskiego. Gdy w 1475 roku zadłużony Zakon Krzyżacki oddaje w zastaw dowódcy wojsk zaciężnych Georgowi von Löben prawo do czerpania zysków z miasta, być może siedzibą tego rycerza jest już ów nowy zamek. Po sekularyzacji państwa krzyżackiego (1525) Dąbrówno staje się częścią Prus Książęcych, a krzyżacka do niedawna warownia pełni odtąd funkcję siedziby starosty. Pierwszym starostą w Dąbrównie zostaje Otto von Trenken (1525-26), a po nim urząd ten pełni Hans von Gablenz (1526-40), następnie Friedrich von Oelsnitz i jego syn Quirin (1540-72). Z inicjatywy tych ostatnich na murach dworu krzyżackiego powstaje nowy piętrowy budynek w konstrukcji ceglanej.
ZAMEK W 1811 ROKU NA RYCINIE L. VON OELSNITZ
W
1572 roku Feliks Finck von Finckenstein (zm. 1576) nabywa od Quirina von Oelsnitz (zm. 1600) prawo do dysponowania dziedzicznym starostwem. Odtąd aż do 1831 Dąbrówno, a wkrótce również Iława, Szymbark i podlegające ich administracji ziemie wchodzą w skład wielkiego majątku von Finckensteinów, obejmującego obszar o powierzchni ponad 14 tysięcy hektarów. Aż do początku XVIII wieku ich rodową siedzibą jest zamek w Dąbrównie, który w latach 1693-96 z inicjatywy
Ernsta Fincka von Finckensteina (zwanego bogatym owczarzem, zm. 1717) otrzymuje wystrój barokowy, a jego układ powiększa się o dwukondygnacyjne skrzydło wschodnie i skrzydło południowe.
FOTOGRAFIE ZAMKU Z OKRESU XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO
Z
czasem ekonomiczna potęga rodziny von Finckenstein słabnie i pojawiają się pierwsze duże problemy finansowe. Aby utrzymać wielkie dobra, a wśród nich
zamek w Szymbarku (pełniący wówczas funkcję rodowej siedziby), właściciele Dąbrówna zmuszeni są w 1831 roku sprzedać prawa do miasta. Zamek-pałac wraz z parkiem przechodzi więc w ręce rodziny von Megenborg (do 1880), a następnie staje się własnością rodziny Strauss (do 1945). W tym czasie, na przełomie lat 20. i 30. XX wieku doświadcza on ostatniej przebudowy i modernizacji wnętrz. W ruinę zamieniają go wojska sowieckie podczas ofensywy zimą 1945 roku. Rozbiórka pozostałości ocalałych murów ma miejsce w 1968.
amek krzyżacki (północny) wzniesiono na planie kwadratu o bokach 25x25 metrów. W okresie średniowiecza było to założenie jednoskrzydłowe, z domem mieszkalnym o wymiarach około 14x26 metrów. Jego fortyfikacje stanowił mur obronny i wieża bramna, oraz być może baszta łupinowa usytuowana w narożniku północno-wschodnim. Mury obronne krzyżackiej warowni włączone były w system umocnień miejskich.
ŚREDNIOWIECZNY ZAMEK (PO LEWEJ) I OBWAROWANIA MIEJSKIE WEDŁUG WIZJI J. M. GIESEGO (1826)
Z
a czasów von Finckensteinów zamek rozbudowano, a fasady nowej rezydencji pokryto dekoracyjnymi tynkami. Dziedziniec pałacu odgrodzono od miasta. W ogrodzeniu wzniesiono kilka paradnych bram z herbami, za pałacem założono obszerny park na wzór francuski, z gazonami i alejami. W cieplarni pałacowej hodowano egzotyczne drzewa, 161 drzew pomarańczy, 15 laurów, 96 rozmarynów, cyprysy i inne. Ogród ozdobiono fontanną.
RZUT PIĘTRA ZAMKU Z PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU, PO PRAWEJ SKRZYDŁO PÓŁNOCNE
ELEWACJA SKRZYDŁA PÓŁNOCNEGO OD STRONY DZIEDZIŃCA, SZKIC Z LAT 20. XX WIEKU
drewnianej krzyżackiej warowni nie pozostały do naszych czasów żadne ślady poza ukrytymi pod kopcem ziemnym fragmentami brukowanej posadzki i resztkami spalonego drewna. Kopiec ów, na którym postawiono pomnik poległych w czasie I WŚ, znajduje się przy ul. Powstańców, w pobliżu jeziora Dąbrowa Mała. Niewiele więcej ocalało z zamku XV-wiecznego. Na powierzchni zachowały się jedynie nikłe fragmenty murów zewnętrznych, a pod ziemią – częściowo zasypane piwnice.
Swobodny dostęp do reliktów warowni
POMNIK POLEGŁYCH PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ, POD NIM RELIKTY STARSZEGO Z ZAMKÓW W DĄBRÓWNIE
POZOSTAŁOŚCI ZAMKU VON FINCKENSTEINÓW
DOJAZD
D
ąbrówno położone jest 34 km na południe od Ostródy, przy drodze 542 prowadzącej w kierunku Działdowa. Miasteczko nie posiada stacji kolejowej. Pozostałości warowni krzyżackiej zlokalizowane są przy ul. Zamkowej, w północnej części miasteczka, przy plaży miejskiej nad jez. Dąbrowa Wielka.
Samochód parkujemy obok ruin.
LITERATURA
1. M. Garniec, M. Jackiewicz-Garniec: Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach, studio Arta 2009
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne państwa krzyżackiego, Agencja Wydawnicza CB 2000
4. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
5. nn: Kronika konfliktu Władysława króla polskiego z Krzyżakami w roku pańskim 1410, MWiM 1987
PRZY UL. ZAMKOWEJ
W pobliżu: Działdowo - zamek wójtów krzyżackich z XIV w., 25 km
Lubawa - ruina zamku biskupów chełmińskich z XIV w., 25 km Olsztynek - zamek krzyżacki z XIV w., przebudowany, 28 km Nidzica - zamek prokuratorów krzyżackich z XIV/XV w., 33 km Ostróda - zamek komturów krzyżackich z XIV w., 34 km
Kurzętnik - ruina zamku biskupów chełmińskich z XIV w., 40 km Szymbark - ruina zamku kapituły pomezańskiej z XIV w., 52 km Olsztyn - zamek kapituły warmińskiej z XIV w., 56 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Choć Dąbrówno bardzo ucierpiało pod koniec drugiej wojny światowej, zachowały się tutaj zabytki świadczące o wielowiekowej historii tego miejsca. Przy mizerii reliktów obydwu zamków całkiem interesująco prezentują się ocalałe fragmenty miejskich murów obronnych oraz tzw. Wieża Dzwonów, czyli baszta miejska przebudowana w XVII wieku na dzwonnicę. Czasy panów krzyżackich pamięta również kościół metodystów, dawniej katolicki, wzniesiony w latach 1325-50 (ul. Rowowa). To właśnie tutaj, według Długosza, mieli szukać schronienia mieszczanie podczas najazdu wojsk polskich w lipcu 1410 roku. Znacznie młodszy od świątyni metodystów jest XIX-wieczny kościół św. Jana Nepomucena, zbudowany w stylu neogotyckim z kamienia polnego i cegły (ul. Ostródzka). Jego rówieśnikiem była synagoga (ul. Grunwaldzka), w której do czasów współczesnych zachowały się fragmenty malowideł ściennych i oryginalna posadzka, zaś na elewacjach zewnętrznych – intrygujący mural o treści: Tęsknię za Tobą Żydzie / Ich vermisse dich Jude.
MURY MIEJSKIE
KOŚCIÓŁ ŚW. JANA NEPOMUCENA
DAWNA SYNAGOGA
W odległości 10 km na północny wschód od Dąbrówna znajdują się Pola Grunwaldzkie, rozciągający się pomiędzy trzema wsiami: Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem pofałdowany teren będący miejscem batalii wojennej, jaka rozegrała się tutaj w dniu 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami polsko-litewsko-rusko-tatarskimi a armią złożoną z Krzyżaków oraz ich sojuszników ze Śląska, Pomorza i Europy Zachodniej. Centralny punkt stanowi tutaj wzgórze pomnikowe, na którego szczycie w 550. rocznicę bitwy odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, mający formę granitowego obelisku i 30-metrowej wysokości masztów symbolizujących sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi. Obok pomnika wybudowano amfiteatr, przed którym zainstalowano makietę przedstawiającą układ wojsk tuż przed bitwą.
Wewnątrz kopca znalazło miejsce Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w którym eksponowana jest wystawa pt. Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 obejmująca m.in. mapy, plany, rysunki, a także sporą ilość oryginalnych egzemplarzy lub kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. Zobaczyć możemy tutaj również artefakty należące do uczestników pamiętnej bitwy: groty bełtów i strzał, fragmenty mieczy, ostrogi, czy pozostałości oryginalnej rękawicy pancernej. Szczególną atrakcją tego miejsca jest sala kinowa, gdzie wyświetlane są filmy poświęcone tematyce konfliktów polsko-krzyżackich, w tym 23 minutowy fragment filmu Aleksandra Forda pt. Krzyżacy, ukazujący przygotowanie do walki i jej przebieg. W 2022 roku planowane jest otwarcie nowego pawilonu muzealnego.
Kierując się ze wzgórza pomnikowego na zachód, w odległości około 500 metrów napotykamy ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków w drugiej połowie XV wieku w hołdzie poległym w bitwie rycerzom. Pochowano w niej co najmniej dwudziestu mężczyzn, których ciała miały ślady ran ciętych i kłutych, ponadto w pobliżu świątyni archeolodzy odnaleźli wiele innych masowych grobów. Przechowywano w niej również słynący z cudów obraz Matki Bożej. Na podstawie znalezisk archeologicznych można założyć, że często pielgrzymowali tutaj mieszkańcy nie tylko ziem krzyżackich, ale również pątnicy z Polski. I to właśnie obecność licznych pielgrzymek skłoniła, niechętne takim praktykom, władze pruskie do wydania nakazu rozbiórki kaplicy i w konsekwencji budowla przestała istnieć w roku 1720. Podczas spaceru ze wzgórza pomnikowego do kaplicy warto zwrócić uwagę na niewielki głaz przy drodze. Wskazuje on bowiem hipotetyczne miejsce śmierci Ulricha von Jungingena, wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego i głównodowodzącego wojskami krzyżackimi w bitwie grunwaldzkiej.