[...] a zastawszy miasto spalone przez przeciwników, aby go nie zdobyli Polacy, oblega (król) zamek i ostrzeliwuje go z dział. A w uroczystość ścięcia św. Jana Chrzciciela uderzywszy na zamek z wojskiem, usiłuje go zdobyć. Ponieważ jednak ci, którzy strzegli zamku, stawili silny opór, cały trud zdobywania i atakowania obrócił się w niwecz. Nadto wielu spośród rycerzy polskich, którzy po rozbiciu i zdobyciu przedmurza weszli do rowu otaczającego zamek, naraziło się na duże niebezpieczeństwo. Przeciwnicy położywszy w tym rowie wiele kół, przykryli je słomą, a gdy rycerze weszli do rowu, wrogowie podpalili słomę. Rycerze uwikłani w koła nie bez wielkiej trudności uniknęli śmierci. Nieprzyjaciel wziął jednak do niewoli kasztelana Dobrogosta herbu Nałęcz, który przed walką z krzyżakami o Golub stracił przez swe niedbalstwo, wskutek podstępnego zagarnięcia przez wrogów, zamek polski Drahim, którego był dzierżawcą...
Wkrótce odzyskał go Niemiec Waschnik, który miał sypialnię w rogu zamku i wyciągnął na górę za pomocą sieci myśliwskich, używanych do łowienia dzikich zwierząt, bardzo wielu Polaków. Wziął do niewoli tych, którzy zajmowali zamek i oddał go królowi. Za to wyznaczono mu z hojności królewskiej mały czynsz w żupach wielickich.
FILAR GDANISKA NA RYCINIE Z 1889 ROKU, "DIE BAU- UND KUNSTDENKMAELER DES KREISES THORN"
od panowaniem polskim zamek utracił wiele ze swej dawnej świetności, a na początku XVII wieku jego stan był już tak zły, że sejmik ziemski w Grudziądzu wystąpił z żądaniem jego naprawy. Poważnych zniszczeń gmach doznał podczas okupacji szwedzkiej, gdy w 1629 zajęły go i splądrowały oddziały dowodzone przez gen. Wrangla. Trudną sytuację starościńskiej siedziby po zakończeniu wojen ze Szwecją przedstawia lustracja zamku przeprowadzona w 1662 roku, gdzie czytamy: Zamek Kowalewski bardzo spustoszony i zrujnowany. Mosty do zamku naprawione przez jmć wojewodę Chełmińskiego i okna do sądowej izby, drzwi, ławy i piec w piekarni. Do zamku wchodząc jest ozdownia, która się rujnuje i browar zrujnowany. W dziedzińcu, w którym się zawiera zamek, tylko jedna baszta, w której jest izdebka, gdzie jmć pan wojewoda stawa. (...). Stajnie wszystkie popsowane. Z ów dziedzińca do kępy idąc cancellaria zrujnowana i przy niej izdebek dwie. Sądowa wielka izba obalona. Lochów cztery do piw potrzebują poprawy, sklepów sześć, siódmy, gdzie księgi zostają, prędkiej potrzebują poprawy. Wieża, gdzie szlachta sądy odprawowała zasiadania, obaliła się i w niwecz zrujnowana.
WIDOK RUIN Z CZASÓW, KIEDY UL. STRAŻACKA BYŁA JESZCZE POLNĄ DRÓŻKĄ (1918)
W
1685 roku podjęto na sejmie uchwałę o odbudowie warowni, jednak z powodu braku funduszy inwestycji zaniechano. Użytkowano ją do roku 1772, kiedy ze względu na skalę zniszczeń została ona ostatecznie opuszczona. Dokonana kilka lat wcześniej lustracja przedstawia przykry obraz rozpadu zamku i jego wyposażenia: znaki fossy (...) znaki murów, bramy tylko znak, że była, baszta zrujnowana (...) Zamek na jednym rogu mocno narysowany (...) się już nachylił. Były w niektórych miejscach wieże, lecz teraz tylko kawałki murów znakami są. Odtąd gmach był niezamieszkany, lecz ruiny w jakieś formie istniały jeszcze co najmniej do 1820 roku, o czym informuje nas inwentaryzacja przeprowadzona przez T. J. Giesego. Kilka lat po tej dacie rozpoczęto sukcesywną rozbiórkę gotyckich murów, a odzyskaną w ich wyniku cegłę przeznaczono do budowy na podzamczu kościoła ewangelickiego wraz z domem parafialnym. W 1911 roku na terenie dawnego zamku wysokiego wzniesiono wieżę wodociągową, która stoi tutaj do dnia dzisiejszego.
WZGÓRZE ZAMKOWE Z XX-WIECZNĄ WIEŻĄ CIŚNIEŃ, POCZTÓWKA Z OKOŁO 1915 ROKU
amek wzniesiono na wysokim, południowym brzegu rozległego, częściowo już wówczas zarośniętego jeziora (1), w sąsiedztwie wąskiego przesmyku, którym wiódł szlak handlowy w kierunku Brodnicy. Składał się z on założonego na planie regularnego czworoboku ceglanego budynku konwentualnego i trzech przedzamczy, obwiedzionych murami i zintegrowanych bramą z miastem. Ze względu na brak, poza jedną słabo czytelną ryciną z XVII wieku, historycznych przekazów ikonograficznych, wygląd zewnętrzny, wymiary i program użytkowy domu konwentu (2) pozostają w znacznej części nierozpoznane. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy określić, że był to gmach zbudowany z cegły na kamiennej podmurówce o długości każdego z boków 45 metrów, z wjazdem (3) od południowego-zachodu prowadzącym z przedzamcza środkowego, przez szyję bramną (4). Przypuszczalnie w jego południowym skrzydle mieściła się kaplica (po wschodniej stronie) (5) i refektarz (po stronie zachodniej) (6), a w zachodnim (7) – dormitoria braci wraz z mieszkaniem komtura.
PLAN RUIN ZAMKU WYSOKIEGO WG B. WASIKA: 3. BRAMA WJAZDOWA W SKRZYDLE POŁUDNIOWYM, 4. SZYJA BRAMNA,
5. PRZYPUSZCZALNIE KAPLICA, 6. PRZYPUSZCZALNIE REFEKTARZ, 7. SKRZYDŁO ZACHODNIE, 8. DZIEDZINIEC,
9. FILAR WIEŻY USTĘPOWEJ (ZACHOWANY), 10. MIĘDZYMURZE, 11. MUR WSCHODNI (ZACHOWANY)
P
ozostałe skrzydła pełniły zapewne funkcje gospodarcze, skupiając izby kuchenne, magazyny, piekarnię, browar itp. Wszystkie budynki zamku wysokiego były podpiwniczone z pominięciem niewielkich fragmentów części południowej i wschodniej, a ich szerokość solidarnie wynosiła około 13 metrów. Komunikację pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami zapewniały ganki poprowadzone wokół kwadratowego dziedzińca (8), które prawdopodobnie wykonano z drewna. Zamek nie posiadał wieży głównej, według wszelkiego prawdopodobieństwa był pozbawiony również ryzalitowych wieżyczek narożnych. Wystrój jego elewacji plasował się jednak na wysokim poziomie artystycznym, czego dowód znajdujemy w dekoracji gdaniska i datowanego na zbliżony czas powstania kościoła farnego.
SZKIC SYTUACYJNY ZAMKU I MIASTA WG C. STEINBRECHTA: 1. JEZIORO, 2. ZAMEK WYSOKI 3. WJAZD NA ZAMEK Z PODZAMCZY,
9. WIEŻA USTĘPOWA, 12. PODZAMCZE POŁUDNIOWE, 13. BASZTA CZWOROBOCZNA, 14. BASZTA WYKUSZOWA,
15. PODZAMCZE ŚRODKOWE, 16. BASZTA ŁUPINOWA, 17. PODZAMCZE ZACHODNIE, 18. MIASTO, 19. KOŚCIÓŁ
O
d zamku wysokiego wyprowadzono w kierunku północnym podparty filarem (9) ganek, który zakończony był wieżą ustępową. Bogato zdobiony blendami i fryzami ceglany filar gdaniska jest dziś najlepiej zachowanym reliktem dawnej warowni. Część konwentualną otaczał dodatkowy pierścień murów tworząc międzymurze (10), na odcinku wschodnim (11) również częściowo ocalałe do czasów współczesnych. Funkcje pomocnicze względem zamku właściwego realizowano w obrębie wydzielonych murami i fosami trzech podzamczy usytuowanych na południowy-zachód od domu konwentu. Wysunięte najdalej w kierunku południowym podzamcze zewnętrzne (12) miało plan zbliżony do prostokąta o bokach 118x58 metrów, a jego obronność wzmacniała narożna, czworoboczna baszta (13) po stronie zachodniej i baszta wykuszowa (14) w kurtynie południowej. Od północnego wschodu sąsiadowało z nim podzamcze środkowe (15) wytyczone na rzucie nieregularnego czworoboku o wymiarach ok. 60x70 metrów, z basztą łupinową (16) w murze południowym służącą zapewne do flankowania wjazdu z miasta.
ZACHOWANE MURY PODZAMCZA POŁUDNIOWEGO Z BASZTĄ NAROŻNĄ
P
rzypuszczalnie najmniejsze powierzchniowo było podzamcze zachodnie (17), jednak ze względu na słabą czytelność w terenie nie można dziś jednoznacznie określić jego wymiarów i rozplanowania. Od strony północnej zamek wysoki chroniły dwie półcylindryczne baszty. Zabudowę wewnętrzną podzamczy stanowiły wzniesione zapewne z drewna budynki o charakterze gospodarczym i militarnym, wśród nich wymienione podczas wizytacji z lat 1411-36: karwan, dwór bydlęcy, słodownia, warzelnia piwa, magazyny mąki, piekarnia, warsztat kuszniczy, prochownia oraz stajnie.
PLATEAU WZGÓRZA ZAMKOWEGO (MIEJSCE PO ZAMKU WYSOKIM)
o czasów współczesnych w dobrym stanie zachował się
filar gdaniska z ostrołukowo zakończonymi blendami i dekoracją zendrówkową, a także w pewnym stopniu zdekapitalizowane, ale wciąż czytelne partie murów kurtynowych podzamczy z cokołami baszt, wśród nich niemal kompletny
mur południowy wraz z długimi odcinkami kurtyn wschodniej i zachodniej. Przetrwały również niewielkie fragmenty
południowej części międzymurza i ukryte pod ziemią fundamenty zamku właściwego. Na wzgórzu, przypuszczalnie w obrębie dziedzińca zamku wysokiego, stoi wieża wodociągowa z początku XX wieku. Teren po dawnej siedzibie konwentu pełni obecnie funkcję rekreacyjną i jest dostępny bez ograniczeń.
owalewo Pomorskie leży około 30 kilometrów na północny wschód od Torunia, przy trasie kolejowej Toruń-Olsztyn. Stacja PKP oddalona jest od wzgórza zamkowego o 30 minut marszu. Relikty po średniowiecznym zamku znajdują się w północnej części miasta, przy ul. Strażackiej. (mapa zamków województwa)
W pobliżu duża ilość miejsc parkingowych.
LITERATURA
1. W. Antkowiak, P. Lamparski: Zamki i strażnice krzyżackie..., Graffiti BC 1999
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, Agencja CB 2000
5. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
6. B. Wasik: Zamek w Kowalewie Pomorskim - pierwsze wyniki badań archeologicznych, Toruń 2018
7. B. Wasik, M. Wiewióra: Próba rekonstrukcji układu przestrzennego zamku..., Wiad. Konserwat. 45/2016
8. M. Wiewióra, B. Wasik: Chronologia zamku krzyżackiego w Kowalewie Pomorskim..., UMK Toruń
9. M. Wiewióra, B. Wasik: Zamek w Kowalewie Pomorskim. Dzieje warowni..., Archeologia XXXV 2017
CYLINDRYCZNA BASZTA PRZY UL. BATALIONÓW CHŁOPSKICH, RELIKT DAWNYCH UMOCNIEŃ MIEJSKICH KOWALEWA
W pobliżu: Golub-Dobrzyń - zamek komturów krzyżackich z XIV w., 12 km Wąbrzeźno - relikty zamku biskupów chełmińskich z XIV w., 17 km
Lipieniek - pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w., 27 km Złotoria - ruina zamku królewskiego z XIV w., 27 km Toruń - ruina zamku krzyżackiego z XIII w., 27 km Toruń - ruina królewskiego zamku Dybów z XV w., 28 km Radziki Duże - ruina zamku rycerskiego z XIV/XV w., 29 km
Papowo Biskupie - ruina zamku krzyżackiego z XIV w., 30 km Radzyń Chełmiński - ruina zamku komturów krzyżackich z XIII w., 30 km Brodnica - ruina zamku komturów krzyżackich z XIV w., 33 km