|
RELIKTY WIEŻY ZAMKU BISKUPÓW CHEŁMIŃSKICH
|
|
XIII wieku istniał w Wąbrzeźnie drewniany dwór krzyżacki wzniesiony na miejscu wczesnośredniowiecznego grodziska pruskiego, którego czas funkcjonowania datuje się na okres od VIII do XII wieku. W 1246 roku Zakon przekazał ówczesne Wambrez metropolitom chełmińskim i w latach 1303-21 biskup Herman von Prizna zbudował w tym miejscu murowany zamek. Podczas wojny polsko-krzyżackiej 1409-11 mieszkańcy miasta walczyli pod chorągwią biskupstwa chełmińskiego, lecz pomimo tego po przegranej przez krzyżaków batalii warownia prawdopodobnie nie doznała większych szkód ze strony polskich wojsk. Polacy natomiast zdobyli ją i okupowali przez dziesięć kolejnych lat począwszy od roku 1454 aż do chwili, gdy zaciężni zakonni pod dowództwem Bernarda Szumborskiego szturmem odzyskali zamek, który później spalili. W następstwie ustaleń drugiego pokoju toruńskiego Wąbrzeźno wraz z ziemią chełmińską weszło w skład należących do Korony Prus Królewskich. Odbudowany gmach nadal pełnił funkcję siedziby hierarchów kościelnych i w latach 1611-13, za panowania biskupa Macieja Konopackiego, został przebudowany w stylu barokowym. W 1655 podeszły pod niego wojska szwedzkie ostrzeliwując tak długo, aż zajął się ogniem i spłonął. W trakcie przeprowadzonej w 1676 roku lustracji dóbr biskupstwa chełmińskiego pisano: Zamek zgoła spustoszony, ani okien, ani drzwi nie masz, pokoje tak zniszczone, że w żadnym mieszkać nie może, atoli naprawa gdyby była prędka jeszcze by się mogło niektóre pokoje utrzymać. W roku 1792 zrujnowane i opuszczone zabudowania przeznaczono do rozbiórki na potrzebę odbudowy strawionych przez pożar miejskich kamienic i kościoła farnego. Wyburzenia kontynuowano przez cały XIX wiek, aż z dawnego zamku pozostały tylko przyziemia i fundamenty. W 1920 roku władze polskie, po wykupieniu Góry Zamkowej z rąk prywatnych, założyły w tym miejscu park.
|
|
RUINA NA FOTOGRAFII Z LAT 40. XX WIEKU
|
|
sytuowany na sztucznie podwyższonym krańcu półwyspu jeziora Zamkowego zespół warowny składał się z zamku właściwego i podzamcza, które założono na planie wydłużonego prostokąta o długości około 120 metrów. Podzamcze pełniło funkcje gospodarcze, a wjazd na jego teren prowadził bramą wybitą w kurtynie północno-wschodniej. Ten szczególnie zagrożony odcinek fortyfikacji chroniony był przez dwie narożne wieże. Zbliżona formą do typowych zamków-klasztorów krzyżackich rezydencja biskupów zbudowana została z cegły na kamiennej podmurówce, a jej plan oparto na kwadracie o boku 60 metrów. Wewnętrzny dziedziniec z trzech stron otaczały jednotraktowe, prawdopodobnie dwukondygnacyjne skrzydła mieszkalne, natomiast od wschodu zamykał go mur obwodowy, pośrodku którego wznosiła się wysoka, oktogonalna wieża. Łączność ze stanowiskami na zewnętrznym murze utrzymywano poprzez osłaniające wjazd przedbramie. Wjazd z przedzamcza prowadził przez furty w murach obwodowych i częściowo zwodzony most przerzucony na filarach nad szeroką fosą.
|
|
PLAN ZAMKU WG M. RZECZKOWSKIEJ-SŁAWIŃSKIEJ
|
rogram użytkowy warowni nie jest w pełni rozpoznany. Reprezentacyjną jej częścią było przypuszczalnie podpiwniczone skrzydło południowe, mieszczące na piętrze kaplicę pod wezwaniem św. Marka. Wedle słów biskupa Andrzeja Olszowskiego, wizytującego zamek w roku 1614, należała ona do najpiękniejszych w państwie. Obok kaplicy mieścił się refektarz, gdzie biskup przyjmował gości i zbierał braci na narady. Parter budynku zajmowały pomieszczenia gospodarcze, a na wysokości pierwszego piętra obiegał je murowany krużganek. W pozostałych dwóch skrzydłach na kondygnacji mieszkalnej znajdowały się komnaty biskupa i wnętrza związane z administracją diecezji. Zgodnie z funkcją obiektu, piwnice i parter przeznaczono na składy sprzętu, magazyny żywnościowe, zbrojownię i pomieszczenia użytkowe, a najwyższy poziom - podstrysza użytkowano najczęściej jako spichrze. Pomimo dużej kubatury całość założenia tworzyła zwarty zespół, którego walory obronne podkreślały naturalne predyspozycje terenu, dodatkowo przystosowane podczas prac przygotowawczych na początku budowy.
|
|
PLAN PRZYZIEMIA ZAMKU WYSOKIEGO WG M. RZECZKOWSKIEJ-SŁAWIŃSKIEJ: 1. MUR OBWODOWY, 2. BRAMA WJAZDOWA, 3. WIEŻA,
4. SCHODY NA WIEŻĘ, 5. DZIEDZINIEC ZE STUDNIĄ, 6. MUROWANY GANEK, 7. POMIESZCZENIA GOSPODARCZE, 8. KOMNATY MIESZKALNE, 9. SIEŃ
|
zamku wysokiego do czasów współczesnych zachowały się relikty ośmiobocznej wieży do wysokości dwóch metrów, wśród nich piwnica z fragmentami sklepienia, oraz porozrzucane gdzieniegdzie zwaliska kamieni i cegieł. Dobrze czytelne jest położenie dawnej fosy, o głębokości trzech do czterech metrów, po której dnie przebiega obecnie ścieżka spacerowa.
|
ZAMEK W WĄBRZEŹNIE, RUINA WIEŻY
|
uiny zamku położone są na terenie parku, w pobliżu zajmującego północno-zachodnią części miasta jeziora Zamkowego. Z położonego nieco na uboczu dworca PKP należy iść ul. Wojciecha Kętrzyńskiego i dalej ul. 1 Maja, aż do Rynku, gdzie skręcamy na północ w ul. Grudziądzką, a stamtąd w ul. Podzamcze wiodącą wprost do parku. Kursuje stąd również komunikacja miejska; podejrzewam że każda linia prowadzi w kierunku centrum. Samochód najwygodniej zaparkować przy ul. Łabędziej, choć miejsc parkingowych nie ma tutaj zbyt wiele. Więcej przestrzeni znajdziemy przy blokach na ul. Grudziądzkiej lub dopiero na Rynku.
(mapa zamków województwa)
|
RUINA ZAMKU, FRAGMENTY MURÓW PRZYZIEMIA
|
W pobliżu:
Radzyń Chełmiński - ruina zamku komturów krzyżackich XIIIw., 13 km
Kowalewo Pomorskie - pozostałości zamku komturów krzyżackich XIIIw., 17 km
Lipieniek - pozostałości zamku krzyżackiego XIVw., 20 km
Pokrzywno - ruina zamku komturów krzyżackich XIIIw., 20 km
Golub-Dobrzyń - zamek komturów krzyżackich XIVw., przebudowany, 24 km
Grudziądz - pozostałości zamku komturów krzyżackich XIIIw., 30 km
Papowo Biskupie - ruina zamku krzyżackiego, XIVw., 30 km
Radziki Duże - ruina zamku rycerskiego XIV/XVw., 30 km
Rogoźno - ruina zamku krzyżackiego XIIIw., 30 km
Brodnica - ruina zamku komturów krzyżackich XIVw., 33 km
|
tekst: 2002
fotografie: 2002
© Jacek Bednarek
|
|