amek w Pokrzywnie należy do grona najstarszych warowni krzyżackich na ziemiach polskich. Czas jego powstania historycy określają bowiem na lata 30. XIII wieku, to jest wkrótce po przejęciu części ziemi chełmińskiej przez Krzyżaków z rąk biskupa Christiana z Oliwy (zm. 1245), który z kolei wcześniej (1222) otrzymał ją od księcia mazowieckiego Konrada (zm. 1247). Pierwsza warownia powstaje tutaj na korzeniu starszego słowiańskiego grodu Copriven i ma formę stosunkowo niewielkiej drewniano-ziemnej fortalicji, określanej mianem castrum Engelsberg lub Mons Angelorum (Góra Aniołów).
HISTORYCZNE NAZWY ZAMKU
castrum Copriven (1222), castrum Engelsberg (1237), Mons Angeli (1239), Mons Angelorum (1239), Koprzywno (XV wiek), Pokrzywno (XVIII wiek), Engelsburg (przed 1918)
RUINA ZAMKU GÓRNEGO
W
edług kroniki Piotra z Dusburga w 1239 warownię zamieszkują już bracia zakonni, funkcjonuje również kaplica zamkowa. Nazwisko pierwszego znanego nam komtura Pokrzywna pojawia się w źródłach pisanych dopiero jednak w roku 1278 – jest nim niejaki Heinrich Brabantius, któremu przypisuje się inicjatywę przebudowy drewnianej strażnicy w murowany zamek. Budowa nowej siedziby komturii trwać będzie co najmniej do 1335 roku, a więc ponad pół wieku - w jej wyniku powstanie tutaj trzyczłonowe założenie obronne, które z czasem rozwinie się w jeden z większych ośrodków administracyjno-militarnych państwa zakonnego.
WIDOK RUIN OD PÓŁNOCNEGO WSCHODU
KOMTUROWIE KRZYŻACCY
(OKRES SPRAWOWANIA URZĘDU)
Heinrich Brabantius (1278-85), Johann von Alvensleben (1309-12, 1318)
Hans Lynke (1313, 1320), Gunther von Schwarzburg (1321-24)
Heinrich von Gera (1326), Heinrich Reuss von Plauen (1328-30)
Ludolf Koenig von Weizau (1345-47), Alexander von Kornre (1349-54)
Lippold von Eckelen (1365), Ulrich von Hachenberg (1372-81)
Friedrich von Wenden (1381-83), Wolf von Zolnhart (1383-84)
Baldwin von Frankenhofen (1384-92), Thomas von Merheim (1392-1407)
Arnold von Hecke (1407-10), Burchard von Wobecke (1410, poległ pod Grunwaldem)
Hans von Posern (1410-13), Heinrich von Plauen (były wielki mistrz zakonu, 1413-14)
Johann von Anweill (z książki) (1414-15), Friedrich von Zollern (1415-16)
PRZY WJEŹDZIE NA ZAMEK GÓRNY
W
przededniu bitwy pod Grunwaldem zamek może poszczycić się znacznym zapasem mobilizacyjnym przygotowanym z myślą o toczącej się już wojnie. Według ówczesnych inwentarzy w spiżarniach konwentu znajduje się co najmniej 16 beczek śledzi, 2 beczki dorszy, 3000 połci mięsa, 6000 serów, 44 beczki soli i kilka ton zboża. Na terenie komturii dla potrzeb zakonu hoduje się 180 sztuk bydła, 240 świń, 1600 owiec oraz 400 koni, w tym kilkanaście bojowych. W porównaniu do możliwości aprowizacyjnych sytuacja obronna warowni wygląda już jednak o wiele skromniej - zamkowy arsenał liczy zaledwie 39 hełmów różnego typu, 24 zbroje oraz 24 kusze. Po bitwie, w której zginął komtur Pokrzywna Burchard von Wobecke, zamek zajmują wojska polskie, ale już w następnym roku wraca on w ręce krzyżackie. Nowy komtur, Hans von Posern, usuwa zniszczenia spowodowane polską okupacją twierdzy i przystępuje do rozbudowy systemu obronnego warowni, na potrzeby której zakupiono duże ilości żelaza i wapna oraz 14 tysięcy cegieł.
GOTYCKI PORTAL BRAMNY NA XIX-WIECZNEJ RYCINIE, "DIE BAU- UND KUNSTDENKMALER DES KREISES GRAUDENZ"
P
o śmierci Friedricha von Zollern (zm. 1416 podczas zarazy) komturstwo w Pokrzywnie zostaje podporządkowane komturowi z Radzynia Chełmińskiego, bezpośrednio podlegając odtąd wójtowi rezydującemu w Rogoźnie. Warownią Engelsberg zarządza w tym czasie niższy urzędnik zakonny - piwniczny (Kellermeister), odpowiedzialny za funkcjonowanie miejscowego browaru i gospodarstwa rolnego. W rękach zakonu zamek pozostaje do wybuchu wojny trzynastoletniej (1454), kiedy to zajmują go zbuntowane oddziały Związku Pruskiego. Po jej zakończeniu, na mocy porozumień drugiego pokoju toruńskiego, w roku 1466 Pokrzywno wraz z całą ziemią chełmińską włączone zostaje do Królestwa Polskiego i aż do pierwszego rozbioru pełni funkcję siedziby starostów.
BRAMA PROWADZĄCA DO DAWNEGO ZAMKU W POKRZYWNIE, FOTOGRAFIA Z 1906 ROKU (WYŻEJ) I Z OKRESU MIĘDZYWOJNIA
A TAK JEJ PORTAL WYGLĄDA OBECNIE
W
1611 roku ulega zniszczeniu w pożarze kaplica zamkowa, jednak już kilka lat później ówczesny starosta Ludwik Mortęski herbu Orle Nogi (zm. 1615) podnosi ją z ruin dokonując przy okazji remontu całej warowni. Niedługo potem na terenie zamku osiadają siostry norbertanki z klasztoru w Żukowie, które przebywają tu w latach 1626-30. W 1655, po wkroczeniu wojsk szwedzkich do Pokrzywna, okupowany zamek poddawany jest systematycznej dewastacji, po czym Szwedzi podczas swojego odwrotu w 1657 puszczają go z dymem. I choć gmach ten wkrótce został odbudowany (przypuszczalnie z inicjatywy Dominika Działyńskiego), to nigdy już nie wraca do kondycji sprzed wojen szwedzkich. Jako siedziba administracji starostów użytkowany jest on z powodzeniem do lat 70. XVIII wieku, pomimo swojej metryki uchodząc wciąż za bardzo solidny i elegancki, czego dowodzi fragment lustracji z 1765 roku: …przez Krzyżaków z niemałą ozdobą kraju wymurowany.
RUINA W 1936 ROKU, ZE ZBIORÓW NAC
P
o pierwszym rozbiorze Polski (1772) władze pruskie sprzedają nieużytkowany już zamek niejakiemu Kayserowi, który decyduje się go wyburzyć z przeznaczeniem uzysku na naprawę zabudowań folwarcznych i budowę drogi prowadzącej z Grudziądza do Radzynia Chełmińskiego. Działania te wywołują gwałtowne protesty biskupa chełmińskiego Andrzeja Ignacego Baiera, obawiającego się o losy pokrzyżackiej kaplicy, jednak jej zniszczenia spowodowane wichurą (1789) głos ten osłabiają dając pretekst do kontynuowania prac rozbiórkowych. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zachowane ruiny zamku otrzymują ochronę prawną, pomimo tego w 1965 roku rozbudowa wspomnianej wcześniej drogi wymusza usunięcie południowych fragmentów murów dawnego podzamcza. Pierwsze i jak dotąd jedyne prace zabezpieczające podjęte zostają tutaj w roku 1967. Odtąd pozbawiona opieki ruina systematycznie niszczeje.
XIV-WIECZNA SUSZARNIA SŁODU, STODOŁA LUB SPICHLERZ NA ZAMKU ŚREDNIM
WYKONANE W 2002 ROKU FOTOGRAFIE POSIADAJĄ JUŻ WARTOŚĆ HISTORYCZNĄ,
PONIEWAŻ OD TEGO CZASU BUDYNEK CZĘŚCIOWO ROZPADŁ SIĘ (P. PONIŻEJ)
rzucie zamku widoczna jest zależność od warunków topograficznych i rozplanowania wcześniejszego grodu. Wzniesiono go na wzgórzu otoczonym z trzech stron wodami rzeczki Maruszy i bezimiennego wąskiego strumienia (czasami w źródłach pojawia się nazwa: Rudnianka), które sąsiadując z traktem prowadzącym z pobliskiego Radzynia do Grudziądza podnosiło strategiczną rolę krzyżackiej strażnicy, a później siedziby komtura. Zespół ten w czasach największego rozkwitu obejmował najstarszy, zajmujący skraj cypla zamek górny, podzamcze wewnętrzne (zamek średni) i oddzielone fosą podzamcze zewnętrzne (zamek dolny), rozciągające się w kierunku wschodnim.
PLAN ZAMKU W POKRZYWNIE, "DIE BAU- UND KUNSTDENKMAELER DES KREISES GRAUDENZ" 1894:
1. ZAMEK WYSOKI, 2. PODZAMCZE WEWNĘTRZNE, 3. PODZAMCZE ZEWNĘTRZNE
Z
amek górny, założony na planie nieregularnego siedmioboku, wzniesiony został z cegły i głazów narzutowych zaprawionych wapnem. Składał się on z dwóch lub trzech skrzydeł i wieży bramnej zajmujących wraz z dziedzińcem powierzchnię około 1800 metrów2. Część mieszkalno-reprezentacyjna, uformowana na kształt litery L, obejmowała północno-zachodnią część zabudowy, mieszcząc oprócz komnat komtura kapitularz i kaplicę, a na niższych kondygnacjach – izby użytkowe i gospodarcze. Najstarszym jej fragmentem jest budynek północny na planie prostokąta o bokach 20x11,5 metra, który przypuszczalnie w pierwszej fazie funkcjonowania zamku miał formę wieży mieszkalnej (niewykluczone, że jej górną partię stanowiła konstrukcja szachulcowa), o czym świadczyć mogą zamurowane otwory okienne w ścianach wewnętrznych. To tutaj, na piętrze znajdowała się kaplica pw. św. Wawrzyńca, konsekrowana w 1339 roku.
PLAN ZAMKU WYSOKIEGO WG CONRADA STEINBRECHTA I WIDOK WSPÓŁCZESNY
odzamcze wewnętrzne, zwane też zamkiem średnim, odseparowane było od zewnątrz murami obronnymi i fosą, nad którą przerzucono most zwodzony, skąd bogato zdobioną ceglaną bramą prowadził trakt w kierunku zamku górnego. Ten wieloboczny plac zajmowały murowane stajnie, drewniane budynki dla służby zamkowej, dom podstarościego (po 1466), browar oraz częściowo zachowany do dziś duży, trójkondygnacyjny gmach (spichlerz, stodoła, suszarnia słodu?), wyposażony w strzelnice i zdobiony dekoracją z zendrówki. Na wschód od zamku średniego rozciągało się rozległe podzamcze zewnętrzne, zwane pierwszą kępą, o typowo gospodarczym, folwarcznym charakterze. Według opisu lustracyjnego z 1664 roku stały tam murowane stodoły, obora, owczarnia i dwór murowany.
POZOSTAŁOŚCI BRAMY ŁĄCZĄCEJ DAWNIEJ PODZAMCZE WEWNĘTRZNE Z PODZAMCZEM ZEWNĘTRZNYM
o czasów współczesnych zachowały się obszerne partie murów zamku górnego, charakterystyczny, częściowo zrekonstruowany ostrołukowy portal wjazdowy, stanowiący niegdyś czoło długiego przedbramia, oraz ruina spichrza/stodoły. W ziemi przy północnym murze zamku średniego widoczna jest sklepiona piwnica (częściowo zasypana), na której jeszcze w latach 60. XX wieku stał budynek mieszkalny. W obrębie zamku górnego przetrwała wieża bramna, a także pozostałości szyi bramnej i murów skrzydeł mieszkalnych. Pod nimi zachowały się połączone ze sobą sklepione piwnice. Podczas lustracji królewskiej w 1765 prowadzący ją inspektor wspomniał o ukrytych pod zamkiem tunelach: ...są też i lochy murowane [...] przez kilkoro staj wzdłuż dla potrzebnych naonczas wojujących Krzyżaków wycieczki w niektórych miejscach zrujnowane wielce zapadłe, w drugich zaś jeszcze dobre. Położenie owych tuneli pozostaje nieznane.
POZOSTAŁOŚCI BUDYNKU GOSPODARCZEGO (STODOŁY, SPICHRZA?) NA ZAMKU ŚREDNIM
Ruina znajduje się w rękach prywatnych. Wstęp wzbroniony, choć technicznie możliwy. Ze względu na charakter tego miejsca i brak regularnej opieki zalecam wizytę od jesieni do wczesnej wiosny, gdy porastające teren samosiejki znajdują się w odwrocie. W okresie wegetacji roślin duża część murów pokryta jest zielenią, a spacer utrudniają wysokie chaszcze.
Dokładniejsze oględziny ruin nie powinny zająć więcej niż 30 minut.
Teren nie jest ogrodzony i swobodnie można tutaj spacerować z psem.
Strefa ruchu lotniskowego. Występujące tu ograniczenia nie obowiązują dla dronów o masie < 900 g.
FRAGMENT ZAMKU GÓRNEGO (WIEŻA BRAMNA)
DOJAZD
W
ieś Pokrzywno znajduje się około 10 km na południowy wschód od Grudziądza, przy drodze nr 534 prowadzącej do Radzynia Chełmińskiego. Ruina zajmuje łagodne wzgórze we wschodniej części miejscowości, po lewej stronie drogi (jadąc w kierunku Grudziądza). (mapa zamków)
Przy drodze, na zakręcie
mały dziki placyk, na którym możemy zostawić samochód.
Rowery można bez większych problemów wprowadzić aż na zamek górny.
LITERATURA
1. W. Antkowiak, P. Lamparski: Zamki i strażnice krzyżackie..., Graffiti BC 1999
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. A. Nowakowski: Arsenał zamków krzyżackich w Prusach..., Acta Archaeologica Lodziensia 31/1986
5. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, Agencja CB 2000
6. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
7. B. Wasik: Początki krzyżackich zamków na ziemi chełmińskiej, Archaeologia Historica Polona 24/2016
W pobliżu: Radzyń Chełmiński - ruina zamku komturów krzyżackich z XIII/XIV w., 7 km Grudziądz - pozostałości zamku komturów krzyżackich z XIII w., 10 km
Rogoźno - ruina zamku krzyżackiego z XIII w., 15 km Wąbrzeźno - pozostałości zamku biskupiego z XIV w., 20 km
Nowe - zamek krzyżacki z XIV w., przebudowany, 30 km
Lipieniek - pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w., 32 km
Chełmno - pozostałości zamku krzyżackiego z XIII w., obecnie klasztor, 37 km Świecie - ruina zamku komturów krzyżackich z XIV w., 38 km Kowalewo Pomorskie - pozostałości zamku komturów krzyżackich z XIII w., 40 km
Papowo Biskupie - ruina zamku krzyżackiego z XIV w., 42 km Brodnica - ruina zamku komturów krzyżackich z XIV w., 49 km