amek w Krępcewie przypuszczalnie zbudowany został w połowie XIV wieku. Wcześniej stał tutaj drewniano-ziemny gród, wzniesiony około roku 1310 przez przedstawicieli rodu Wedlów, a później zniszczony w 1338 roku przez wojska księcia szczecińskiego Barnima III. Tylko nieznacznie dłuższa była historia funkcjonowania murowanej warowni - prawdopodobnie w połowie XV wieku utraciła ona znaczenie strategiczne i około 1500 była już opuszczona. Z czasem jej mury poddały się siłom natury bądź zostały rozebrane przez okolicznych mieszkańców.
amek wzniesiono na kopcu ziemnym w dolinie rzeki Iny. Wystawiony na planie kwadratu o boku 30 metrów zespół obronny otoczono kamienno-ceglanym murem, do którego przylegał dom mieszkalny o nieznanym obecnie rozplanowaniu. W narożniku północno-zachodnim umieszczono czworoboczną wieżę o wymiarach 8,5x9 metrów. Zachowała się tylko dolna jej część, stąd trudno określić jej pierwotne zwieńczenie i wysokość. Od południa sąsiadował z wieżą ryzalit bramny o szerokości około 7 metrów, usytuowany naprzeciwko domu mieszkalnego. Całe założenie otaczała fosa oraz wysunięty kilkanaście metrów przed obwód murów ziemny wał.
REKONSTRUKCJA ZAMKU WG Z. RADACKIEGO
PLAN ZAMKU W KRĘPCEWIE: 1. DOM MIESZKALNY, 2. RYZALIT BRAMNY, 3. WIEŻA, 4. KOPIEC ZIEMNY, 5. FOSA, 6. WAŁ ZIEMNY
ozostałości fundamentów zamku częściowo skrywa ziemia, mech i gęsta trawa, choć ogólny stan ruin jest dziś znacznie lepszy niż sugerowałyby to załączone tutaj zdjęcia. Teren zamkowy został uporządkowany, a roślinność porastająca mury - wypleniona. Od czasu do czasu w ruinach organizowane są turnieje rycerskie i spotkania pasjonatów historii.
Brak barier ograniczających dostęp czworonogom. Jest to jednak teren prywatny, a ja niestety nie wiem, czy właściel postrzega osoby chcące zwiedzić ruiny jako gości czy raczej widzi w nich intruzów.
Po usunięciu roślinności porastającej relikty murów i odsłonięciu jej fundamentów ruina najciekawiej prezentuje się właśnie z lotu ptaka. Wokół brak jest zabudowań lub innych przeszkód uniemożliwiających swobodne wykonywanie lotów nad zamkiem.
RELIKTY ZAMKU W KRĘPCEWIE (2002)
DOJAZD
K
rępcewo położone jest 12 kilometrów na południowy wschód od Stargardu Szczecińskiego. Kursuje tutaj komunikacja autobusowa, a najbliższa stacja kolejowa mieści się w oddalonym o 4 km Kolinie. Aby dostać się do ruin należy kierować się przecinającą wieś ulicą w kierunku wschodnim i około 150 metrów za kościołem skręcić na północ, na wąską drogę ułożoną z betonowych płyt. Droga ta przechodzi następnie w gruntową; stąd do reliktów zamkowych pozostaje około jednego kilometra. Dojazd samochodem możliwy, choć niekoniecznie aż pod samo wzgórze (teren prywatny).