1236 roku oddziały krzyżackie najeżdżają i palą należącą do plemion pruskich osadę Rezija zajmującą strategiczne położenie na przesmyku pomiędzy jeziorem Liwieniec oraz (nie istniejącym już) stawem Młyńskim. Doceniając tę znakomitą lokalizację, wkrótce na korzeniu zniszczonego grodu Krzyżacy stawiają drewnianą strażnicę zwaną Resinburg, która zaledwie kilka lat później (1243) staje się celem ataku oddziałów pruskich i również ulega zniszczeniu. Jeszcze w tym samym roku decyzją papieża
Innocentego V ziemia ta, a więc i zgliszcza krzyżackiej warowni włączone zostają w skład nowo utworzonej diecezji pomezańskiej i odtąd stanowią własność biskupów.
PLAN SYTUACYJNY ZAMKU W PRABUTACH, 'DIE BAU- UND KUNSTDENKMALER DES KREISES', ZAMEK OZNACZONY KRZYŻYKIEM
Z
inicjatywy jednego z nich, Alberta (zm. po 1285), w miejscu starszych założeń obronnych rozpoczyna się budowa murowanej siedziby książąt kościoła, która w pierwszej fazie prowadzona jest pod nadzorem brata Rupertusa, muratora
katedry kwidzyńskiej. Prace te trwają od roku 1276 (lub 1277) do lat 40. XIV wieku, gdy całą inwestycję wieńczy gdanisko i druga linia murów obronnych. Ukończony zamek w 1345 roku wzmiankowany jest jako Risenburg castro nostro - oficjalna siedziba biskupów, gdzie powstają i zatwierdzane są najważniejsze dokumenty diecezji.
Jak głosi legenda - w sąsiedztwie warowni wydrążono podziemne korytarze zwane Jeruzalem, gdzie raz do roku znudzeni zakonnicy organizowali iście chrześcijańską gonitwę za wystraszonymi pruskimi pachołkami, wypełniając w ten sposób śluby wiecznej walki z niewiernymi.
MAKIETA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO, WIDOK OD PÓŁNOCNEGO WSCHODU
FUNDAMENTY SKRZYDŁA ZACHODNIEGO, WIDOK W KIERUNKU POŁUDNIOWO-ZACHODNIM
N
a początku wojny trzynastoletniej, pomimo dążenia biskupa Kaspara Linke (zm. 1463) do ugody z wielkim mistrzem, Prabuty formalnie opowiadają się po stronie
Związku PruskiegoZwiązek Pruski - konfederacja rycerstwa większości ziem oraz miast państwa krzyżackiego przeciw władzom zakonnym, zawiązana 14 III 1440 w Kwidzynie; był formą oporu przeciw wzrastającemu uciskowi podatkowemu.. Kiedy jednak król
Kazimierz Jagiellończyk (zm. 1492) zażądał przeniesienia się biskupa do Kwidzyna i oddania zamku oddziałom polskim, ten oficjalnie przechodzi na stronę krzyżacką prosząc w liście do mistrza Ludwika von Erlichhausena, tytułując go z obfitą dawką wazeliny naszym szczególnie przychylnym kochanym Panem, o powrót do łask. Prośba zostaje wysłuchana i wkrótce warownię zajmują wojska prokuratora krzyżackiego Hansa von Gleichen, który wzmacnia jej obronność i podnosi stan uzbrojenia. I tutaj właśnie, na zamku prabuckim, w dniu 12 października 1458 roku, król polski i wielki mistrz podpisują dziewięciomiesięczny rozejm wstrzymujący działania wojenne do lipca 1459. Wojna definitywnie kończy się w roku 1466, a w wyniku ustaleń pokojowych miasto zostaje przy Zakonie.
FUNDAMENTY SKRZYDŁA ZACHODNIEGO, WIDOK W KIERUNKU PÓŁNOCNO-ZACHODNIM
P
oczątek XVI wieku to okres panowania w diecezji Hioba von Dobeneck, zwanego żelaznym biskupem (zm. 1521). W tym czasie zamek staje się ważnym ośrodkiem humanistycznym skupiającym poetów i myślicieli, goszcząc w swoich murach dyplomatę i podróżnika, a zarazem biskupa chełmińskiego
Jana Dantyszka, humanistę i osobistego lekarza Hohenzollernów Erazma Stellę, renesansowego mistrza pióra
Eobanusa Hessusa (który mieszka w Prabutach przez cztery lata, i którego Marcin Luter określił mianem króla poetów), a także wielu innych. W 1520 wybucha ostatnia już wojna polsko-krzyżacka, podczas której biskup przygotowuje warownię do obrony przed wojskami królewskimi, ale ze względu na zmieniającą się sytuację do jej oblężenia ostatecznie nie dochodzi. Wkrótce potem zamek stanowi jedną z dwóch aren zakończonych sukcesem rokowań w sprawie zawieszenia broni (drugą jest Toruń).
WIDOK PRABUT OD PÓŁNOCY WEDŁUG CHRISTOPHA JOHANNA HARTKNOCHA Z 1684 ROKU, ZAMEK ZNAJDUJE SIĘ PO PRAWEJ STRONIE
P
o sekularyzacji zakonu krzyżackiego dotychczasowa siedziba biskupów pomezańskich adaptowana zostaje na rezydencję byłego wielkiego mistrza, a obecnie już księcia pruskiego
Albrechta von Hohenzollern (zm. 1568). Dla potrzeb księcia i kapitanatu książęcego zamek zostaje rozbudowany, a jego wnętrza – przekształcone. Lokalizacja miasta na ważnym trakcie prowadzącym z Niemiec do Królewca sprawia, że odtąd w Prabutach często goszczą dyplomaci i politycy, wśród nich niderlandzki poseł Abraham van Boot, którego pasje plastyczne zaowocowały serią rycin z polskimi i krzyżackimi zamkami (jedną z nich umieściłem poniżej).
WIDOK MIASTA OD POŁUDNIA NA RYCINIE ABRAHAMA VON BOOT (1627), ZAMEK PREZENTUJE SIĘ Z LEWEJ STRONY
W
kwietniu 1688 w wyniku zaniedbania jednego z parobków zamek staje w ogniu tracąc dachy i niemal całe wyposażenie, w tym cenne archiwum biskupstwa pomezańskiego. Jego odbudowa obejmuje tylko niektóre budynki gospodarcze, które odtąd służą za magazyny wełny, lazaret i spichrze. Skrzydła reprezentacyjne, po dokonaniu prowizorycznych napraw, przeznaczone zostają na koszary wojskowe, siedzibę urzędu i mieszkania jego pracowników. Niemal sto lat po wielkim pożarze zamek płonie raz jeszcze (1787), ponownie tracąc całe swoje wyposażenie. Z tej katastrofy już się jednak nie podnosi, i choć przez pewien czas stacjonuje tutaj jeszcze wojsko, to systematyczna rozbiórka murów warowni prowadzi do jej pełnego unicestwienia. Ostatnie partie naziemne zamku zostają zdemontowane po 1945 roku.
RUINY ZAMKU PODCZAS WYKOPALISK ARCHEOLOGICZNYCH W 2007 ROKU, FOT. PRZEMYSŁAW WORONKO
arowny zamek wzniesiono na wydzielonym cyplu w obrębie przesmyku pomiędzy stawem Młyńskim i jeziorem Liwieniec, zwanym czasami jeziorem Zamkowym. Teren ten charakteryzował się bardzo dobrymi naturalnymi warunkami obronnymi ze stromymi zboczami opadającymi w kierunku wody. Wzgórze zamkowe miało kształt owalny i było odseparowane od miasta szerokim, obniżonym pasem ziemi, którym poprowadzono fosę. System obronny zamku wkomponowano w ciąg umocnień miejskich, ubezpieczanych przez opasane murem zbocza i częściowo wzmocnionych basztami.
MURY MIEJSKIE W CZĘŚCI ZACHODNIEJ STANOWIŁY DRUGĄ LINIĘ OBRONY ZAMKU
TUTAJ MUR W POBLIŻU DAWNEGO GDANISKA, POCZTÓWKA Z LAT 20. XX WIEKU I FOTOGRAFIA Z 2003 ROKU
R
ezydencję biskupów charakteryzował plan zbliżony do kwadratu. Czworobok jej zabudowy tworzyły trzy skrzydła: reprezentacyjne zachodnie, północne i południowe, od wschodu zaś dziedziniec zamykał wysoki mur z dwiema narożnymi wieżami i bramą pośrodku. Trzecia wieża wznosiła się w narożniku zachodnim wewnętrznego muru obronnego i na wyższej kondygnacji mogła łączyć się gankiem ze skrzydłem południowym.
PLAN PIWNIC SKRZYDŁA ZACHODNIEGO, "DIE BAU- UND KUNSTDENMÄLER DES KREISES" 1897
UCZYTELNIONE POZOSTAŁOŚCI SKRZYDŁA ZACHODNIEGO ZAMKU
N
ieznane są architektoniczne szczegóły zespołu obronnego ani układ jego wnętrz. Wiadomo jedynie, iż na terenie zamkowym funkcjonował kościół, a z pomieszczeń w źródłach pisanych pojawiły się: refektarze, komnaty biskupów i zbrojownia, a także przybytki o charakterze gospodarczym: browar, kuchnia, piekarnia, stajnia, spichlerz. Całość zabudowy otaczał wewnętrzny mur obronny poprowadzony na planie zbliżonym do trapezu, i mur zewnętrzny będący częścią fortyfikacji miejskich. Wjazd do zamku wiódł przez dwie bramy usytuowane w kurtynie południowej i wschodniej. Od zachodu do skrzydła głównego (zachodniego) dostawiony był wielki wychód, czyli gdanisko.
PLAN ZAMKU WG B. SCHMIDA: 1. SKRZYDŁO ZACHODNIE, 2. SKRZYDŁO POŁUDNIOWE, 3. SKRZYDŁO PÓŁNOCNE,
4. WIEŻA ZACHODNIA, 5. WIEŻA WSCHODNIA, 6. BRAMA WSCHODNIA, 7. BRAMA POŁUDNIOWA,
8. MUR WEWNĘTRZNY, 9. MUR ZEWNĘTRZNY (MIEJSKI), 10. GDANISKO
oryginalnej zabudowy przetrwały do dziś i uczytelnione zostały fragmenty murów oporowych oraz nakryte sklepieniami krzyżowymi na filarach piwnice skrzydła zachodniego (piwnice skrzydła południowego znajdują się pod ziemią). Uzupełnia je piękna makieta zamku i miasta wykonana przez p. Włodzimierza Wiśniewskiego, mieszkańca Prabut. Makieta ta ustawiona została mniej więcej na planie skrzydła południowego zamku. Ze wzgórza rozciąga się malowniczy widok na jezioro Liwieniec - obecnie rezerwat ptactwa wodnego.
PUNKT WIDOKOWY NA WZGÓRZU ZAMKOWYM
Wstęp wolny o każdej porze. Makieta, dla ochrony przed wandalami, została niestety „uwięziona” i możemy ją obejrzeć tylko przez kraty.
Czas zwiedzania uzależniony tylko i wyłącznie od własnych preferencji. W tym przypadku większą atrakcją od samych ruin jest wspomniane jezioro i makieta Prabut.
Ruiny można zwiedzać w towarzystwie psa.
Osoby niepełnosprawne ruchowo nie zejdą do piwnic i mogą mieć problem z wejściem na teren skrzydła zachodniego. Bez przeszkód obejrzą jednak ruinę z poziomu dawnego dziedzińca, makietę i panoramę jeziora.
MAKIETA ŚREDNIOWIECZNEGO MIASTA STOI W MIEJSCU DAWNEGO SKRZYDŁA POŁUDNIOWEGO ZAMKU
DOJAZD
R
uiny znajdują się na wysokiej skarpie nad jeziorem, około 200 metrów na północ od konkatedry św. Wojciecha (adres: ul. Miła). Ze stacji PKP czeka nas dość długi spacer, bowiem ta oddalona jest od zamku o prawie 2 kilometry. (mapa zamków województwa)
Samochód parkujemy na placyku (dawnym dziedzińcu) przy ul. Miłej,
tuż obok ruin.
LITERATURA
1. M. Garniec, M. Jackiewicz-Garniec: Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach, Studio Arta 2009
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, Agencja CB 2000
5. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
POZOSTAŁOŚCI ZAMKU, W TLE JEZIORO LIWIENIEC
W pobliżu: Kwidzyn - zamek kapituły pomezańskiej z XIII/XIV w., 21 km Sztum - zamek wójtów krzyżackich z XIV w., 26 km Dzierzgoń - relikty zamku komturów krzyżackich z XIII w., 28 km
Przezmark - ruina zamku wójtów krzyżackich z XIV w., 29 km Malbork - zamek wielkich mistrzów krzyżackich z XIII/XIV w., 41 km Gniew - zamek komturów krzyżackich z XIII/XIV w., 42 km
Rogoźno - ruiny zamku wójtów krzyżackich z XIII/XIV w., 44 km
Nowe - pozostałości zamku krzyżackiego z XIV w., 48 km