sada przy szlaku handlowym zwanym Drogą Solną prowadzącym z Czech do Krakowa powstaje w tym miejscu prawdopodobnie już w XII wieku, ale najstarsza wzmianka na jej temat pochodzi dopiero z roku 1327, kiedy to pojawia się ona w dokumentach jako Ulrici Villa. Pierwszym znanym nam właścicielem wsi jest Hanke Knoblauchsdorf (lub Knobelsdorf, wzm. 1342), przedstawiciel kłodzkiej linii starej miśnieńskiej rodziny rycerskiej sprawujący urząd starosty kłodzkiego i asesora sądu lennego. Przypuszczalnie to właśnie on jest fundatorem wieży mieszkalno-obronnej, wzniesionej przed 1366, z tego roku pochodzi bowiem zapis poświadczający istnienie we wsi murowanego dworu.
HISTORYCZNE NAZWY MIEJSCOWOŚCI
Ulrici Villa (1327), Ullersdorf (1342, 1378), Ulrichsdorf (1346, 1392), Vlrichsdorff (1399), Ulrici Uilli (1405), Ulersdorf (1494), Ulbrichtsdorf (1498), Viersdorff (1631), Uliansdorf (1887), Ullersdorf an der Biele (przed 1945), Sułkowa (1945)
ELEWACJE WSCHODNIE ZRUJNOWANEGO PAŁACU
P
o 1364 roku właścicielami części wsi z majątkiem obejmującym murowany dwór są bracia Hartung, Otto i Niclas von Knoblauchsdorf vel Knobelsdorf, zapewne potomkowie jego fundatora. W roku 1408 Konrad i Niclas zwany Schaedel sprzedają okoliczne ziemie miejscowemu sołtysowi o zwanemu Ullersdorf (nazwisko przyjął on od nazwy miejscowości). W rodzinie tej dobra w Ołdrzychowicach pozostają aż do 1625 roku, kiedy to na mocy ukazu cesarskiego podlegają one konfiskacie w ramach represji za udział Georga von Ullersdorf w opozycji antycesarskiej. Z okresu średniowiecza znamy z imienia tylko dwóch reprezentantów tego rodu będących właścicielami murowanej wieży – są nimi (w latach 1480-93) Paul von Ullersdorf oraz jego syn Hieronim.
BAROKOWA BRAMA WJAZDOWA, FOTOGRAFIE Z LAT 1910 I 2019
Z
anim jednak majątek trafi w ręce cesarskie, Franz von Ullersdorf (zm. 1575) stawia na wschód od wieży piętrowy budynek mieszkalny. W roku 1572 gmach ten zostaje połączony z częścią średniowieczną i rozbudowany, w konsekwencji powstaje dwuskrzydłowy renesansowy dwór szlachecki o charakterze obronnym, z fosą zasilaną wodami rzeki Białej Lądeckiej. W 1625 roku zostaje on odebrany prawowitym właścicielom i zlicytowany Johannowi Casparowi von Buchemberg, podpułkownikowi cesarskiemu, który osiem lat później przekazuje go swemu bratu Georgowi (zm. 1640). W drugiej połowie XVII wieku środkowa część wsi z dworem należy do Wolfganga Heinricha von Schenckendorf (zm. przed 1700), a następnie do jego syna Johanna Georga, właściciela Ołdrzychowic Dolnych. W 1709 roku Johann Georg przebudowuje dwór w stylu barokowym.
ELEWACJA FRONTOWA PAŁACU, 1909/2019
W
1744 król pruski
Fryderyk II konfiskuje dobra von Schenckendorfów (zwolenników cesarza), a następnie przekazuje je zasłużonemu w wojnie przeciwko Austrii generałowi
Hansowi von Lehwaldt (zm. 1768), komendantowi twierdzy kłodzkiej
Heinrichowi de la Motte (zm. 1774) i pułkownikowi von Putkamer. Nie wiemy jednak, kto obejmuje dwór w środkowej części wsi i jak nim dalej dysponuje. Wiemy natomiast, że od 1749 jeden z majątków należy do baronowej von Hemm, od 1761 – do jej syna Karla barona von Hemm (zm. 1792). Spadkobiercą zmarłego bezpotomnie Karla zostaje jego bratanek Gisbert von Hemm, który w 1793 roku sprzedaje dwór wraz z majątkiem
Aleksandrowi hrabiemu von Magnis z Bożkowa (zm. 1817). Odtąd, aż do końca drugiej wojny światowej ziemie te pozostają w rękach bogatego i wpływowego rodu śląskich arystokratów.
PAŁAC WIDZIANY OD WSCHODU NA FOTOGRAFIACH Z LAT 30. XX WIEKU I WSPÓŁCZEŚNIE
Z
inicjatywy Antona Aleksandra ma miejsce przebudowa dworu w elegancki klasycystyczny pałac, wokół którego powstają oficyny dworskie i zabudowania gospodarcze, a w niewielkiej odległości również rozległy park ze sztuczną grotą, świątynią grecką, fontanną i oranżerią. Inicjatywa wzbogacenia parku o elementy romantyczne zapewne ma związek z niezwykle nobilitującym dla właścicieli wydarzeniem, jakim jest wizyta w ich majątku królowej pruskiej
Luizy Meklemburskiej (1800), która świętuje tutaj swoje 24. urodziny. Z tej okazji gospodarze fundują jubilatce szereg atrakcji, wśród nich pokaz dojenia wypucowanych i wyperfumowanych krów przez odświętnie ubrane chłopki. Na pamiątkę krótkiego pobytu Luizy w Ołdrzychowicach, naprzeciwko pałacu, na marmurowym postumencie ustawiony zostaje żeliwny obelisk o wysokości 23 metrów, którego koszt budowy wyceniono na 24 000 talarów. Pomnik ten z racji swoich gabarytów (odlew tej wielkości stanowił nie lada wyzwanie) uchodzi za wybitne osiągnięcie techniczne, nic dziwnego więc, że jego odsłonięcia dokonuje sam minister Górnictwa i Hutnictwa, hrabia
Friedrich Wilhelm von Reden, właściciel wspaniałego założenia parkowego w Bukowcu (obelisk zdemontowano w 1974 roku w związku z poszerzaniem drogi).
EFEKTOWNY OBELISK WYSTAWIONY NA PAMIĄTKĘ POBYTU KRÓLOWEJ PRUSKIEJ, POCZTÓWKA Z POCZĄTKU XX WIEKU
GROTA LUIZY W PARKU PAŁACOWYM
U
progu XIX wieku Ołdrzychowice odwiedza
John Quincy Adams (zm. 1848), późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1825-1829), który w liście do brata wspomina piękno pałacu i tutejszych ogrodów. O parku w Ołdrzychowicach wspomina też
Fryderyk Skarbek (zm. 1866), polski dramatopisarz, historyk i działacz społeczny: Zamożne i ozdobne domki wieśniacze, przeplatane gdzieniegdzie pałacami panów i kosztownymi ogrodami. Między tymi najcelniejsze w Ullersdorf u hrabiego Magni i w Kunzendorf u hrabiego Frankenberg. Obadwa w angielskim guście, lecz ostatni daleko większy i gustowniejszy od pierwszego, który wszelakoż wielka obfitość wody bardzo ożywia.
Pałac hrabiego otoczony jest niewielkim, lecz dziwnie pięknym ogrodem, z taką pedanteryą utrzymywanym w porządku, że już dla ogrodu samego warto jest pojechać do Ullersdorfu. Wszystkie rabaty i trawniki objęte są żelaznemi obręczami, tak że żadna trawka nie wychodzi za linię. Podczas bytności hrabiego w Ullersdorfie, poświęca ogrodowy największe staranie trawnikom, gdyż stary pan nie lubi, ażeby pomiędzy trawką inna jaka znajdowała się roślina. Każdego ranka wyskubują podrosłe przez noc rośliny i utrzymują tak trawniki w największym porządku.
dr Aleksander Ostrowicz, 1881
WJAZD DO PAŁACU (1930), Z LEWEJ WIDOCZNY FRAGMENT OFICYNY
P
odczas drugiej wojny światowej pałac służy za składnicę dzieł sztuki sprowadzonych tutaj z Berlina w obawie przed nalotami alianckimi. Nie wiadomo, co się z nimi później stało, prawdopodobnie jednak trafiają one w ręce Sowietów i wraz z pozostawionym przez właścicieli wyposażeniem zostają wywiezione na wschód. Po 1945 roku znacjonalizowany majątek hrabiów von Magnis trafia pod zarząd Kombinatu Rolno-Przemysłowego w Trzebieszowicach, a ich dawna rezydencja pełni odtąd funkcję siedziby jego administracji. Jest więc wciąż użytkowana, a nawet przechodzi generalny remont wnętrz (1984-89). Jej stan jednak drastycznie pogarsza się po przejęciu majątku przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa, która nie podejmując się żadnych inwestycji doprowadza budynek do stanu ruiny.
W LATACH 60. XX WIEKU WCIĄŻ DZIAŁAŁY PAŁACOWE FONTANNY...
...JEDNAK NA POCZĄTKU XXI WIEKU GMACH NIE BYŁ JUŻ UŻYTKOWANY, A JEGO OTOCZENIE WYKORZYSTYWANO DO... WYPASANIA GĘSI
eliktem średniowiecznym w bryle pałacu jest kamienna wieża zbudowana na planie prostokąta o bokach 10,3x10 metrów. Posiada ona cztery kondygnacje, przy czym najniższa z nich, składająca się z dwóch sklepionych kolebami komór oraz przedsionka, zagłębiona jest częściowo w gruncie i wyposażona w osobny przystęp z podwórza. Powyżej wznoszą się trzy murowane poziomy, przypuszczalnie z nie istniejącym już zewnętrznym wejściem na piętro, które zajmuje jednoprzestrzenna sala ze sklepieniem wspartym na kamiennym słupie. W roku 1557 wieżę zmodernizowano w stylu renesansowym, o czym świadczy zachowana na filarze I piętra inskrypcja z datą jej przebudowy.
ŚREDNIOWIECZNA WIEŻA MIESZKALNA W BRYLE BAROKOWEGO PAŁACU
N
a początku XVI wieku na północ od wieży wymurowano budynek mieszkalny, który około 1572 roku skomunikowano z nią poprzez dobudowanie zachodniego łącznika. Taki układ przestrzenny istniał do roku 1709, gdy łącznik rozbudowano do formy okazałego skrzydła zachodniego, w osi którego urządzono sklepioną sień. W tej sposób ukształtowane zostało założenie na planie litery L, z wystającą ryzalitowo średniowieczną wieżą i usytuowaną asymetrycznie bramą. W połowie XVIII wieku dwór otrzymał cechy barokowe (odtąd możemy określać go mianem pałacu), a na przełomie XVIII i XIX stulecia całość przebudowano w stylu klasycystycznym. Z tego okresu pochodzi również większość pozostałej zabudowy zespołu pałacowo-dworskiego: oficyna, spichlerz, oranżeria i barokowa brama wjazdowa z kapliczkami. Już na początku XX wieku do północnej elewacji pałacu dostawiono okazałe skrzydło, zwane skrzydłem kuchennym.
PLAN PRZYZIEMIA PAŁACU WG A. KWAŚNIEWSKIEGO, WZOREM SIATKI OZNACZONO MURY WIEŻY ŚREDNIOWIECZNEJ
1. WIEŻA, 2. BUDYNEK RENESANSOWY Z POCZĄTKU XVI WIEKU, 3. SKRZYDŁO ZACHODNIE (ŁĄCZNIK), 4. SKRZYDŁO KUCHENNE, 5. SIEŃ
tan pałacu u progu trzeciej dekady XXI wieku najlepiej oddają załączone fotografie. Jego najstarszą część stanowi wkomponowana w południowy bok głównego korpusu wieża mieszkalna zachowana w swojej pierwotnej wysokości, ze sklepioną salą na pierwszym piętrze, w której filarze wykuto datę 1572 na pamiątkę jej renesansowej przebudowy. Ponadto, w części zagruzowanych pomieszczeń przetrwały sklepienia kolebkowe z lunetami, na zewnątrz zaś wciąż stoi nakryta mansardowym dachem oficyna, wozownia (obecnie budynki mieszkalne), zrujnowana oranżeria, a przed pałacem wznosi się szeroka barokowa brama z kartuszami i przylegająca do niej kapliczka z motywem piety.
W SIENI SKRZYDŁA ZACHODNIEGO
W
2015 roku zrujnowany zespół dworski kupił prywatny przedsiębiorca, który w roku 2022 rozpoczął wymianę dachu w części pałacowej. Można więc liczyć, że za tą inwestycją pójdą kolejne i w najbliższych latach gmach przynajmniej częściowo odzyska dawny blask. Spekuluje się, że może on być w przyszłości wykorzystywany na potrzeby prywatnej opieki dla osób starszych.
Jeszcze niedawno teren nie był ogrodzony, można było wejść do przyziemia i zejść do piwnic. Wraz z rozpoczęciem remontu dostęp został zapewne ograniczony.
Brak ograniczeń PAŻP dla lotów w kategorii otwartej.
BAROKOWA KAPLICZKA PRZY BRAMIE WJAZDOWEJ NA TEREN PAŁACU
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Politechnika Wrocławska 2003
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. J. Lamparska: Dolny Śląsk, jakiego nie znacie, Asia Press 2002
4. R. Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Wspólnota Akademicka 2008
5. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
W pobliżu:
Trzebieszowice - renesansowy dwór szlachecki z XVI w., obecnie pałac, 5 km Żelazno - wieża mieszkalno-obronna z XV/XVI w., 5 km
Jaszkowa Górna - renesansowy dwór szlachecki z XVI w., w ruinie, 7 km
Radochów - renesansowy dwór szlachecki z XVI w., 9 km
Gorzanów - zamek z XVI w., przebudowany, 12 km Kłodzko - Twierdza Kłodzka, 13 km
Stara Łomnica - wieża mieszkalna z XIV-XVI w., 14 km Bystrzyca Kłodzka - wieża mieszkalno-obronna z XIV w., przebudowana, 14 km
Lądek Zdrój - ruina zamku Karpień z XIV w., 15 km