a północ od pasma łysogórskiego Gór Świętokrzyskich, bez mała 6 km w prostej linii od ich najwyższego szczytu - Łysicy, biskup krakowski Jan Bodzanta założył miasto i wzniósł niewielki, zapewne drewniany jeszcze dwór myśliwski. Wydarzenie to miało miejsce około 1355 roku i związane było z przeniesieniem siedziby biskupów diecezjalnych z pobliskiego Tarczka do Bodzentyna, który pełnił odtąd, obok Kielc i Iłży, funkcję administracyjną wobec rozległych dóbr kościelnych na obszarze Kielecczyzny.
WIDOK ZAMKU OD STRONY DZIEDZIŃCA, TEODOR CHRZĄŃSKI "KAZIMIERZA STRONCZYŃSKIEGO OPISY
I WIDOKI ZABYTKÓW W KRÓLESTWIE POLSKIM (1844-55)"
D
wór Bodzanty funkcjonował krótko, bowiem już w drugiej połowie XIV wieku z inicjatywy bp Floriana z Mokrska herbu Jelita w miejscu drewnianego założenia zbudowany został zamek gotycki połączony murami z warownym obwodem otaczającym średniowieczne miasto. Bodzentyn w tym czasie rozwijał się bardzo dynamicznie stając się najważniejszym ośrodkiem miejskim w regionie, wraz z nim rozwijał się też zamek, ulubiona siedziba ordynariuszy i centrum administracyjne należących do nich posiadłości ziemskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego okresu była wizyta Władysława Jagiełły w dniu 19 czerwca 1410 roku. Jagiełło odbywał wówczas pielgrzymkę na Święty Krzyż w intencji zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim. Nie zaniedbując jednak spraw państwowych spotkał się z posłami reprezentującymi książąt pomorskich i spotkanie to miało miejsce właśnie na zamku w Bodzentynie.
WIDOK ZAMKU OD WSCHODU, TEODOR CHRZĄŃSKI "KAZIMIERZA STRONCZYŃSKIEGO OPISY
I WIDOKI ZABYTKÓW W KRÓLESTWIE POLSKIM (1844-55)"
W
1413 roku zamek został uszkodzony w wyniku pożaru, jaki wybuchł w mieście, gdzie poczynił znacznie większe szkody. Odbudowa Bodzentyna rozwijała się jednak prężnie, m.in. dzięki korzystnemu położeniu w pobliżu szlaków handlowych i opiece biskupa Wojciecha Jastrzębca, który wyjednał u króla przywilej zaprowadzający na terenie miasta prawo magdeburskie, nadał mu uprawnienia do organizacji dwóch jarmarków tygodniowo, także prawo wyrębu drzewa i wypasu bydła, wyłączność na okoliczny handel solą i mięsem, oraz monopol na wytwarzanie trunków w promieniu jednej mili. O zamożności mieszkańców świadczą podejmowane inwestycje - w Bodzentynie zbudowano drugi rynek, położono wodociąg i wzniesiono miejską łaźnię. Częściowo zniszczoną przez ogień warownię odbudowano przed upływem dekady, co potwierdzają zachowane dokumenty z 1420 roku wymieniające cieślę o imieniu Franek jako osobę odpowiedzialną za remont zamkowej wieży. W połowie XV stulecia biskup Zbigniew Oleśnicki rozbudował istniejące założenie o skrzydło północne. Dalsze inwestycje na zamku zawdzięczamy kardynałowi Fryderykowi Jagiellończykowi, który dostawił od wschodu reprezentacyjne skrzydło mieszkalne z wieżyczkami mieszczącymi latryny i klatkę schodową.
WIDOK ZAMKU W ROKU 1858, LITOGRAFIA JULIANA CEGLIŃSKIEGO
"ZWALISKA ZAMKU W BODZENTYNIEZWALISKA ZAMKU W BODZENTYNIE", TYGODNIK POWSZECHNY 1882
Z
godnie z duchem nowej epoki i potrzebami reprezentacyjnymi, biskup Franciszek Krasiński po roku 1572 rozpoczął przebudowę anachronicznej już warowni. Inwestycję tę ukończył biskup Piotr Myszkowski, w jej wyniku zniknęły średniowieczne mury zamku właściwego, a założenie utraciło cechy obronne przeobrażając się w efektowny renesansowy pałac wzniesiony pod nadzorem włoskiego architekta Jana Balcera. Kolejne przekształcenia budowli realizowano w wieku XVII, gdy biskup Piotr Tylicki zbudował skrzydło południowe i budynek bramny, a następnie w latach 1657-91, kiedy uformowanemu na kształt podkowy zespołowi pałacowemu nadano modne wówczas szlify barokowe. Ostatnie zmiany w układzie przestrzennym rezydencji nastąpiły w drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy Kajetana Sołtyka, a realizował je powszechnie znany i bardzo ceniony nadworny architekt królów polskich Jakub Fontana. Wcześniej jednak, bo już mniej więcej od połowy wieku XVII, zamek jako reprezentacyjna siedziba władz kościelnych stopniowo zaczął tracić na znaczeniu. Bezpośredni wpływ na taką sytuację miała nowa inwestycja biskupa Jana Zadzika, czyli piękny pałac wzniesiony po 1637 roku na wzgórzu katedralnym w Kielcach.
RUINA NA FOTOGRAFII Z CZASÓW PIERWSZEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
W
1789 decyzją Sejmu Czteroletniego dobra i majątki biskupów krakowskich wraz z zamkiem w Bodzentynie przeszły na własność skarbu państwa. Po zajęciu tych ziem przez władze austriackie dawna rezydencja przeznaczona została do celów gospodarczych, a w okresie wojen napoleońskich - na szpital wojskowy, po opuszczeniu którego w 1815 całość w szybkim tempie popadła w ruinę. Budynki pałacowe planowano jeszcze zaadaptować na fabrykę porcelany czy siedzibę władz miejskich, próby te jednak nie powiodły się i odtąd gmach stał nie zagospodarowany - zachowany opis z roku 1820 informuje: zamek biskupi ma trzy piętra, gmach ogromny zruynowany. Kroniki miejskie notują, że jeszcze w połowie XIX stulecia w kilku komnatach zamkowych odbywały się bale organizowane przez mieszkańców, jednakże szybko postępująca destrukcja spowodowana rabunkowym pozyskiwaniem taniego materiału budowlanego przez okoliczną ludność spowodowała, że pod koniec wieku ruina nie nadawała się już do wykorzystania w jakimkolwiek celu, a wśród lokalnych władz pojawił się nawet pomysł jej całkowitej rozbiórki. Ochrona tego co pozostało, nastąpiła dopiero po roku 1902, gdy zamek uznano prawnie za zabytek. W 1911 obiekt przekazany został do dyspozycji Komisji Archeologicznej w Petersburgu, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości opiekę nad nim przejął rząd polski zabezpieczając w formie trwałej ruiny.
FOTOGRAFIE Z LAT 30. XX WIEKU
BISKUPI KRAKOWSCY ZA CZASÓW ŚWIETNOŚCI ZAMKU W BODZENTYNIE
- 1412-1423 Wojciech Jastrzębiec, prymas Polski w latach 1423-1436
- 1423-1455 Zbigniew Oleśnicki, pierwszy kardynał narodowości polskiej
- 1455-1460 Tomasz Strzępiński, profesor Akademii Krakowskiej
- 1461-1463 Jakub z Sienna, prymas Polski w latach 1474-1480
- 1463-1464 Jan Gruszczyński, prymas Polski w latach 1463-1472
- 1464-1471 Jan Lutek, w młodości sekretarz księcia Witolda i Władysława Jagiełły
- 1471-1488 Jan Rzeszowski, spowiednik króla Kazimierza Jagiellończyka
- 1488-1503 Fryderyk Jagiellończyk, syn Kazimierza Jagiellończyka, od 1493 prymas Polski
- 1503-1524 Jan Konarski, doradca króla Aleksandra Jagiellończyka
- 1524-1535 Piotr Tomicki, podkanclerzy koronny i sekretarz królewski
- 1536-1537 Jan Latalski, prymas Polski w latach 1537-1540
- 1537-1538 Jan Chojeński, sekretarz królewski i kanclerz wielki koronny
- 1538-1545 Piotr Gamrat, prymas Polski w latach 1541-1545
- 1546-1550 Samuel Maciejowski, sekretarz królewski i kanclerz wielki koronny
- 1551-1560 Andrzej Zebrzydowski, kapelan królowej Bony
- 1560-1572 Filip Padniewski, sekretarz wielki koronny, mecenas Jana Kochanowskiego
- 1572-1577 Franciszek Krasiński, krytyk inkwizycji, zmarł w Bodzentynie
- 1577-1591 Piotr Myszkowski, współautor przebudowy zamku na rezydencję pałacową
- 1591-1600 Jerzy Radziwiłł, biskup wileński i kardynał (został nim w wieku 27 lat!)
- 1600-1605 Bernard Maciejowski, prymas Polski w latach 1606-1608
- 1607-1616 Piotr Tylicki, za młodu sekretarz Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy
- 1616-1630 Marcin Szyszkowski, książę siewierski
- 1630-1631 Andrzej Lipski, kanclerz wielki koronny, prawnik i dziejopisarz
- 1632-1634 Jan Albert Waza, syn króla Zygmunta Wazy, został biskupem w wieku...21 lat
- 1635-1642 Jan Zadzik, budowniczy pałacu biskupiego w Kielcach
RUINA Z LOTU PTAKA NA PRZEDWOJENNEJ FOTOGRAFII, WIDOK OD POŁUDNIOWEGO WSCHODU
amek zbudowano na skraju stromego wzgórza, na cyplu położonym nad rzeką Psarką. W pierwszej fazie funkcjonowania składał się on prawdopodobnie z dostawionego do kurtyny północnej murowanego budynku mieszkalnego, którego pozostałości zachowały się w przyziemiach ruin pałacu, oraz z usytuowanej w pn.zach. narożu wieży, u podstawy kwadratowej, w wyższych partiach być może przechodzącej w plan cylindryczny, podobnie jak wieża zamku w Kole. Całość zamykał tworzący obszerny dziedziniec mur obwodowy, w części zachodniej wzmocniony dwiema czworobocznymi, otwartymi do wewnątrz basztami. Pod koniec XV wieku założenie wzbogacone zostało o wzniesiony na osi północ-południe budynek zwany w dokumentach domem wielkim. Był to okazały reprezentacyjny gmach liczący co najmniej dwa piętra, w północnej części wyposażony w dwie niewielkie wieżyczki pełniące funkcje komunikacyjne i sanitarne. Piętro drugie budynku zajmowała wystawna izba stołowa.
PLAN ZAMKU W XV WIEKU WG MARII BRYKOWSKIEJ: 1. BUDYNEK MIESZKALNY Z XIV WIEKU, 2. WIEŻA NAROŻNA,
3. MUR OBRONNY, 4. BASZTY FLANKUJĄCE MUR OD STRONY ZACHODNIEJ, 5. DOM WIELKI
W
rowadzone w XVI wieku prace budowlane na zamku nie zmieniły znacząco jego planu przestrzennego, ograniczając się do skrupulatnych przekształceń formy zewnętrznej i wystroju wnętrz zgodnie z duchem renesansu. Powstały wtedy arkadowe krużganki w części południowej i zachodniej domu wielkiego, a jedyną istotną modyfikacją było dostawienie do skrzydła wschodniego wykuszu z przeznaczeniem na kaplicę zamkową.
FRAGMENTY SKRZYDŁA WSCHODNIEGO WZNIESIONEGO NA MURACH ZAMKU XV-WIECZNEGO
G
runtowne zmiany w układzie opisywanego obiektu nastąpiły dopiero w XVII stuleciu, gdy budowli nadano formę manierystyczno-barokowej rezydencji pałacowej. Rozbiórce uległy mury średniowiecznego domu mieszkalnego i wieży narożnej, zaś ich miejsce zajęło rozbudowane skrzydło północne, które wraz z wystawionym od podstaw domem południowym nadało całości kształt podkowy z niewielkim dziedzińcem w części zachodniej, w owym czasie już zniwelowanym i pokrytym brukiem. Główne, eksponowane wejście do gmachu umieszczone zostało w fasadzie skrzydła południowego i prowadziło przez wykuty z czerwonego piaskowca okazały portal połączony z przedzamczem za pośrednictwem podpartego filarami kamiennego mostka. Ściany budowli ozdobiono charakterystycznymi dla epoki pilastrami oraz dekoracyjną kamieniarką okienną z herbami Nałęcz, a wnętrza reprezentacyjnych pokoi i komnat — polichromiami, arrasami i plafonami. Na podstawie wyników prowadzonych na zamku badań archeologicznych wiemy, że pomieszczenia te ogrzewano pięknie ornamentowanymi piecami, z których każdy posiadał swój unikalny wystrój i charakter.
RELIKTY PÓŁNOCNEGO I POŁUDNIOWEGO SKRZYDŁA MIESZKALNEGO
N
a południe od zamku rozciągało się przedzamcze skupiające wozownię, młyn, magazyny, stajnie i inne budynki o charakterze gospodarczym. W XVII wieku przy zachodniej kurtynie muru zbudowano drewniany dwór, zwany domem pańskim, służący właścicielom na czas remontów, a także odwiedzającym ich gościom. We wschodniej części zespołu założono rozpościerające się w kierunku pobliskiego kościoła okazałe ogrody, których największą atrakcją był niewątpliwie prywatny zwierzyniec.
Do czasu rozbiórki narożnej wieży zamkowej pełniła ona funkcję [...] więzienia, do którego po linie spuszczano [...]. Odsiadywali w nim wyroki wrogowie panujących biskupów, wśród nich znienawidzeni przez Kościół protestanccy kalwini i odrzucający doktrynę o Trójcy Św. bracia polscy (arianie). Podania mówią, że jednego z nich biskup Zadzik tak długo morzył głodem, aż ten zjadł zamknięte z nim w celi heretyckie księgi. Źródła wspominają też o księdzu Kazimierzu Bełzie, który odbywał tutaj pokutę za kradzież z kościoła myślenickiego przechowywanych w skarbcu złotych ozdób.
SKRZYDŁO POŁUDNIOWE JEST NAJLEPIEJ ZACHOWANĄ CZĘŚCIĄ ZAMKU W BODZENTYNIE
achowały się malownicze fragmenty wszystkich trzech skrzydeł budynku mieszkalnego, spośród których względnie najlepiej prezentuje się skrzydło południowe, gdzie wciąż stoją ściany zewnętrzne, ale już bez stropów. Przetrwał próbę czasu wykuty z czerwonego piaskowca portal bramny, aktualnie jednak jest on zdewastowany przez miejscowych półgłówków znaczących teren przy pomocy puszki z farbą. O dawnej świetności zamku świadczą też nieliczne fragmenty kamieniarki, w tym zachowane na elewacjach herby: Ślepowron biskupa Krasińskiego i herb Nałęcz biskupa Jana Małachowskiego. Mury obronne, niegdyś otaczające całe założenie, zostały niemal całkowicie rozebrane - ostał się tylko jeden krótki fragment tych umocnień. Fotografie prezentują stan ruin z 2008 roku - obecnie (2022) są one zabezpieczone drewnianą konstrukcją kratownicową.
Wstęp wolny
Ruiny to teren ogólnie dostępny, również dla czworonogów.
NA DAWNYM DZIEDZIŃCU
W latach 60. i 80. XX wieku na terenie ruin prowadzono prace archeologiczne, których celem było odsłonięcie reliktów średniowiecznego założenia, a także określenie faz chronologicznych w architekturze dawnej warowni. Podczas tych badań wydobyto dużą ilość fragmentów naczyń szklanych i ceramicznych oraz kolorowych kafli piecowych, z których wiele charakteryzowało się wysokimi walorami artystycznymi, przedstawiając fantastyczne postacie ludzi i zwierząt. Ponadto udało się odnaleźć 3 szelągi pochodzące z czasów panowania Jana Kazimierza.
WIDOK RUIN OD STRONY MIASTA
DOJAZD
B
odzentyn położony jest u stóp Gór Świętokrzyskich, około 30 km na wschód od Kielc. Ruina wznosi się w północno-zachodniej części miasteczka, przy brukowanej kocimi łbami ulicy Słonecznej, która gwałtownie wspina się prowadząc łagodnym łukiem w kierunku kościoła. (mapa zamków województwa)
Jadąc od strony Kielc należy skręcić w lewo tuż przed rozpoczynającym się ciągiem miejskich kamienic. Samochód parkujemy na niewielkim parkingu przy ul. Słonecznej, tuż obok wejścia na teren zamkowy.
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. R. Rogiński: Zamki i twierdze w Polsce - historia i legendy, IWZZ 1990
3. R. A. Sypek: Zamki i warownie ziemi sandomierskiej, TRIO 2003
W pobliżu: Kielce - pałac biskupów krakowskich z XVII w., 31 km
Rembów - relikty zamku szlacheckiego z XVI w., 35 km
Szydłowiec - zamek szlachecki z XV w., 38 km Podzamcze Piekoszowskie - ruina pałacu magnackiego z XVII w., 42 km
Iłża - ruina zamku biskupów krakowskich z XIV w., 44 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Nieopodal zamku kościół pw. św. Stanisława wzniesiony z inicjatywy biskupa Zbigniewa Oleśnickiego w połowie XV wieku. Jest to budowla trójnawowa. W prezbiterium znajduje się ołtarz wyrzeźbiony w 1546 roku jako główny ołtarz katedry wawelskiej. Przy ołtarzu nagrobek biskupa Franciszka Krasińskiego.
Kościół pw. św. Ducha z XVII wieku, do którego południowej ściany przylegał niegdyś budynek szpitala. Zniszczony podczas pożarów w 1619 i 1917 jeszcze do niedawna pozostawał ruiną (fotografia obok). Ponownie otwarty w 2010 roku - obecnie kościół wygląda tak.
W miejscowości Święta Katarzyna zespół klasztorny pochodzący z XV wieku, z renesansowym wirydażem. Przed laty należał do bernardynów, obecnie gospodyniami są tutaj siostry bernardynki, które stronią od kontaktu ze światem zewnętrznym i spędzają czas zgodnie z regułą zakonną.
Na oddalonej o 15 km od Bodzentyna Łysej Górze (594 m n.p.m.) szereg atrakcji w postaci charakterystycznego dla Gór Świętokrzyskich skalnego rumowiska - gołoborza, reliktów wału przedchrześcijańskiego miejsca kultu, Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego, budynków dawnego opactwa pobenedyktyńskiego z muzeum przyrodniczym oraz klasztoru Misjonarzy Oblatów z relikwią tzw. drzewa krzyża świętego i ciekawymi pamiątkami. Najbardziej jednak zapada w pamięci widok zmumifikowanego ciała, należącego - jak mówią opisy - do Jeremy Wiśniowieckiego (nie są to jednak zwłoki księcia) oraz - również zmumifikowane - ciało nieznanego powstańca styczniowego z 1863 roku.