|
WIDOK ZAMKU OD POŁUDNIOWEGO ZACHODU
|
|
edług tradycji wieś Rogów (daw. Rogau) w czasach piastowskich należała do rycerskiego zakonu templariuszy, którzy mieli zbudować tutaj zamek połączony podziemnymi tunelami z warowniami w Krapkowicach i położonym na drugim brzegu Odry Otmęcie. Informacje o rzekomych korytarzach można oczywiście włożyć między bajki, nie ma także żadnych dokumentów potwierdzających funkcjonowanie w tym miejscu zakonnej komandorii. Wiadomo natomiast, że w 1305 roku miejscowość stanowiła własność czynszową biskupstwa wrocławskiego, a w połowie XIV stulecia należała do rycerzy: Cunado de Rogow (1339) i Werconisa de Rogau (1351). W zachowanym akcie kupna-sprzedaży z roku 1393, wymieniającym nowych właścicieli Rogowa - braci Jana i Adama Bess, istnieje wzmianka o jakieś budowli obronnej, jest ona jednak lakoniczna. Około 1490 roku jej gospodarzami zostali hrabiowie Rogoysky z Rogoźnika na Morawach.
|
|
RYCINA Z LAT 20. XX WIEKU, HEIMATKALENDER FUR DEN KREIS OPPELN
|
amek nowożytny w formie zbliżonej do współczesnej zbudowany został pod koniec XVI wieku lub dopiero około roku 1620 z fundacji wspomnianych wcześniej Rogoyskich. Wzniesiono wtedy dwa renesansowe skrzydła mieszkalne wraz z narożną basztą, dostawione do istniejącej prostokątnej wieży. Dekoracyjne krużganki na dziedzińcu powstały w okresie późniejszym. W roku 1612, po śmierci ostatniego z rodu - Stefana Rogoysky, majątek przeszedł na własność rodziny Wrbsky. Służył jej przez blisko sto pięćdziesiąt lat, w końcu jednak niewłaściwie gospodarowany, zaniedbany i zadłużony sprzedany został w 1757 roku na licytacji hrabiemu Henrykowi Adolfowi von Roedern z Krapkowic. Kilka lat później Henryk zmarł, a jego spadkobiercy szybko pozbyli się przybytku, odsprzedając go hrabiemu Karolowi Wilhelmowi von Haugwitz, przedstawicielowi rodu, który gospodarował w Rogowie i sąsiednich włościach aż do końca II wojny światowej, przekształcając podupadły zamek w reprezentacyjną siedzibę szlachecką. Syn Karola, Henryk Kurt von Haugwitz, premier Prus, rozbudował ją dostawiając do dotychczasowej zabudowy klasycystyczne skrzydło północne; założył też modny na owe czasy krajobrazowy park w stylu angielskim. Po śmierci ostatniego niemieckiego właściciela Heinricha von Haugwitz (zm. 1932) Rogów należał jeszcze do przedstawicieli duńskiej linii rodu służąc im sporadycznie jako letnia rezydencja. Po 1945 roku przeszedł na własność państwa, pełniąc początkowo funkcję przedszkola, następnie magazynu zboża przy miejscowym PGR-rze, co naturalnie doprowadziło go do ruiny. W 1965 zabytek przekazany został Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu i po trwającej przeszło dziesięć lat odbudowie został oddany do użytku jako filia tejże z cennymi starodrukami i zbiorami specjalnymi.
|
|
|
ZAMEK NA PRZEDWOJENNYCH FOTOGRAFIACH, NA PIERWSZYM PLANIE STARORZECZE ODRY
|
Rodzina von Haugwitz przybyła na Śląsk około 1289 roku z Miśni przez Łużyce. Jej założycielem był Rudiger de Hugewicz, który stał przy księciu Bolku świdnicko-jaworskim i dzięki temu zgromadził dobra w tym właśnie księstwie. Rudiger miał braci Johanna i Merbota - wszyscy oni utworzyli trzy linie Haugwitzów. Najwyższe urzędy osiągnęli w księstwie ziębickim, chociaż najbardziej rozwinęła się linia świdnicka Rudigera, od której z kolei w połowie XIV stulecia wyszła linia kłodzka. W XVIII wieku kilku przedstawicieli rodziny otrzymało tytuły arystokratyczne. W dniu 4. października 1723 bracia Georg Karl i Heinrich Wilhelm z Bielic otrzymali czeskie tytuły baronów, a 1. września 1733 pierwszy z wymienionych, założyciel fideikomisu Krapkowice, podniesiony został do stanu hrabiowskiego. Karl Wilhelm, dziedzic czeskiego Námest nad Oslavou, został hrabią Rzeszy 7. grudnia 1779, Johann Franz von Haugwitz z Piszkowic w Kłodzkiem otrzymał pruski tytuł hrabiowski 21. stycznia 1780, a Christian Heinrich Curt - 15. października roku 1786. Ten ostatni pełnił funkcję ministra stanu.
Z rodziną von Haugwitz związane są m.in. następujące majątki na Śląsku: zamek Grodno, gdzie w 1329 roku odnotowany był Kilian von Haugwitz jako burgrabia, Kluczowa, Korytów, Książ, Chróstnik, Piszkowice, Rogów Opolski oraz Wleń. Według legendy rodzina otrzymała herb już w okresie, gdy plemiona Markomanów napierały na północne prowincje rzymskie, czyli w II w. n.e. Ich rodowy herb przedstawia w polu czerwonym czarną baranią głowę ze złotymi rogami.
|
|
|
|
SKRZYDŁO POŁUDNIOWE ZAMKU, MOST ZAMKOWY
|
|
perujący jako filia biblioteki opolskiej gmach gromadzi obszerną kolekcję dawnych rękopisów, druków, map, listów oraz grafik, m.in. wydanej w 1625 Kroniki Śląskiej Jakuba Schickfusa, mapy drzeworytowej Śląska z roku 1545, czy listu lorda Georga Byrona adresowanego do hrabiego Haugwitza. We wnętrzach zamku urządzono wystawę ukazującą rozwój książki: od papirusu poprzez tabliczki gliniane do księgi z XVIII wieku. Znajduje się tutaj także ekspozycja archeologiczna prezentująca średniowieczne skorupy, groty strzał i elementy wystroju wnętrz. Obok funkcji kulturalnych Rogów pełni również rolę ośrodka o charakterze konferencyjno-biznesowym z hotelem w przystępnych - jak na tego typu obiekt - cenach. Pięknie odrestaurowany, pomalowany na wyrazisty żółty kolor gmach kontrastuje z położonym po sąsiedzku malowniczym parkiem, w którym spotkać można wiele rzadkich w Polsce gatunków drzew, m.in.: miłorząb japoński i tulipanowca.
|
MAŁA ARCHITEKTURA W PARKU ZAMKOWYM
|
ogów Opolski położony jest kilka kilometrów na północ od Krapkowic, przy lewym brzegu Odry, nieco na południe od autostrady A4. Dojazd z Krapkowic komunikacją PKS. Zamek stoi w południowej części wsi, przy ul. Parkowej.
|
1. T. Kudyba: Rogów Opolski - posiadłość w rogu Odry
2. M. Niemczyk: Z badań [...] zamku w Rogowie Opolskim, PW 1974
|
DO CELU PROWADZI ZIELONY SZLAK I 'STYLOWY' DROGOWSKAZ, A PRZY ZAMKU TAKA OTO KATASTROFA
|
W pobliżu:
Krapkowice - zamek szlachecki Redernów XVIIw., 7 km
Krapkowice Otmęt - zamek rycerski XIV/XVIw., 10 km
Prószków - zamek szlachecki XVIw., 12 km
Opole - pozostałości zamku książęcego XIIIw., 22 km
Opole Górka - relikty zamku książęcego XIVw., 22 km
Głogówek - zamek Oppersdorffów XVIw., 23 km
Moszna - pałac eklektyczny (zwany zamkiem) XIXw., 24 km
Chrzelice - zamek joannitów XIIIw., przebudowany, 25 km
|
tekst: 2006
fotografie: 2006
© Jacek Bednarek
|
|