amek w Węgorzewie wybudowany został pod koniec XIV wieku, był więc jednym z najmłodszych w dawnym państwie zakonnym. Zanim powstał, już w XII stuleciu istniał na tym terenie gród obronny staropruskiego plemienia Galindów, spalony prawdopodobnie przez wojska krzyżackie około roku 1250. Niemal wiek później w pobliżu zniszczonego grodu Krzyżacy wznieśli drewniano-ziemną strażnicę, zwaną Angerburg, której głównym zadaniem była ochrona granicy z pogańską Litwą. Założenie to przetrwało zaledwie lat trzydzieści, obrócone w perzynę pod ciężarem ofensywy księcia Kiejstuta wiosną 1365 roku. Wyprawy odwetowe w głąb kraju litewskiego nie przyniosły oczekiwanych efektów i zapewne była to jedna z przyczyn, dla których zdecydowano się umocnić północno-wschodnią granicę państwa zakonnego przez budowę kilku nowych, murowanych już, choć niewielkich warowni w Ełku, Giżycku i Węgorzewie.
WIDOK NA ZACHODNIE SKRZYDŁO MIESZKALNE (Z LEWEJ) I NIEPOZORNY MUR KURTYNOWY OD POŁUDNIA
N
owy zamek powstał na wyspie położonej w rejonie ujścia rzeczki Węgorapy do Jeziora Mamry. Do roku 1469 pełnił on funkcję siedziby urzędnika państwowego niższej rangi - prawdopodobnie wójta lub prokuratora krzyżackiego. Nieliczna też była jego załoga, w razie ataku regularnych oddziałów nie będąca w stanie na dłużej stawić czoła nieprzyjacielowi. W okresie wielkich wojen z Polską i Litwą warownia pozostawała na uboczu działań militarnych, te jednak na tyle osłabiły finanse Krzyżaków, że po zakończeniu wojny trzynastoletniej zmuszeni oni zostali do zastawienia jej braciom Hansowi i Anzelmowi von Tettau jako rekompensatę z tytułu zaległego żołdu. Z czasem zamek stał się własnością prywatną, najpierw rodziny von Tettau, później należał do rodów von Canitz i von Schlieben. Ponownie w ręce Państwa powrócił po roku 1525, gdy w następstwie sekularyzacji zakonu krzyżackiego w jego murach zamieszkał książęcy starosta.
PANORAMA MIASTA NA RYCINIE K. HARTKNOCHA Z 1684 ROKU, ZAMEK WIDOCZNY PO PRAWEJ
Z zamkiem związana jest legenda o rycerzu krzyżackim, który z miłości do miejscowej panny złamał śluby zakonne. Para została za karę zamurowana w kaplicy obok tak zwanej Bramy Polskiej, przy rogatkach na wylocie traktu do Giżycka. Od tamtej pory, w pełnię księżyca, o północy zjawy rycerza i jego kochanki przechadzają się po komnatach węgorzewskiego zamku, szepcząc miłosne wyznania.
GRAFIKA Z ZAMKIEM, 1886
P
o zniszczeniach dokonanych przez zagony tatarskie w 1656 roku zamek odbudowano w stylu barokowym, co w znacznym stopniu zatarło jego warowny charakter. Ostatki cech obronnych usunięto w pierwszych dekadach XVIII stulecia, a gdy dwukrotnie, w latach 1734 i 1736, gościł tutaj przebywający na wygnaniu polski król Stanisław Leszczyński, obiekt ze swym charakterystycznym dachem wykazywał bardziej podobieństwo do położonego nad wodą manierystycznego pałacu. Podczas kampanii napoleońskiej mieścił się w nim francuski lazaret, a po pożarze w 1835 i późniejszej odbudowie gmach adaptowano na sale sądowe i więzienie. Zabudowania zamkowe spłonęły ponownie w wyniku podłożenia ognia przez Armię Czerwoną 24 stycznia 1945. Z pożogi ocalały jedynie średniowieczne mury obwodowe, które wykorzystano jako punkt wyjścia do odbudowy zabytku z przeznaczeniem na siedzibę biblioteki i urzędów miejskich, zrealizowanej w latach 70 i 80-ych ubiegłego stulecia. W roku 2000 zamek w atmosferze skandalu sprzedano prywatnemu inwestorowi.
HISTORYCZNY WIDOK ZAMKU OD STRONY ZACHODNIEJ, NIŻEJ FOTOGRAFIA Z 1946 ROKU
zniesiony z cegły na wysokiej, sięgającej pierwszego piętra, kamiennej podmurówce zamek założony został na planie nieregularnego czworoboku, w którym trzy ramiona tworzą skrzydła mieszkalne i gospodarcze, a w jednym - południowym - stoi mur kurtynowy. Budynki otaczające dziedziniec są dwukondygnacyjne o zbliżonej szerokości około 15 metrów i zróżnicowanej długości - najdłuższy dom północno-wschodni mierzy 72 metry. Pomiędzy skrzydłem północno-wschodnim i zachodnim dostawiono cylindryczną wieżyczkę pełniącą funkcję klatki schodowej. Wiemy, że na zamku istniała kaplica (p.w. św. Katarzyny), dawne spisy wymieniały też kuchnię, spiżarnię i skromnie wyposażoną zbrojownię. Prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku warownię oflankowano czterema narożnymi basztami, jej ówczesny obronny charakter podkreślał ponadto system fos napełnianych wodą z rzeki Węgorapy. Bardziej złożona analiza rozplanowania zamku średniowiecznego przy współczesnym stanie wiedzy nie jest możliwa z uwagi na zatarcie jego pierwotnego kształtu i brak pełnych badań architektonicznych.
ieregularny zamek stanowi w swej obecnej formie rezultat licznych przekształceń architektonicznych. W skład istniejących do dziś zabudowań wchodzi jedno krótkie i dwa długie skrzydła mieszkalne, z których pierwsze przylega do basenu portowego, a drugie do głównej ulicy miasta. Od roku 2000 zabytek należy do osoby prywatnej. Gmach ten obejrzeć można tylko z zewnątrz.
DEPTAK PROWADZĄCY WZDŁUŻ PN.ZACH. SKRZYDŁA ZAMKU NOSI TAKĄ OTO ORYGINALNĄ NAZWĘ
DOJAZD
Z
amek stoi w południowej części miasta przy ulicy Zamkowej, obok basenu portowego Kanału Węgorzewskiego prowadzącego do Jeziora Mamry. Dojazd tylko komunikacją PKS. Miasto i okolice przyjemnie zwiedza się na rowerze.
LITERATURA
1. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. P. Zaniewski: Szlakami zamków krzyżackich, Muza SA 2005
W pobliżu: Giżycko - zamek krzyżacki z XIVw., odbudowany, 25 km Barciany - zamek prokuratorów krzyżackich z XIV w., 28 km Kętrzyn - zamek prokuratorów krzyżackich z XIV w., 37 km Kętrzyn - inkastelowany kościół św. Jerzego z XIV-XVI w., 37 km