|
ZAMEK SIELECKI W SOSNOWCU, WIDOK OD WSCHODU
|
|
ierwsza murowana budowla obronna na terenie dawnej osady Siedlecz wzniesiona została przypuszczalnie w drugiej połowie XIV stulecia z fundacji Piotra z Sielca. Z 1403 roku pochodzi udokumentowana wzmianka potwierdzająca istnienie we wsi kamiennej siedziby, którą w roku 1430 roku określano już mianem fortalicjum. Nie znamy jej pierwotnej formy ani układu przestrzennego, choć zapewne w początkowych latach funkcjonowania było to założenie jednoskrzydłowe, być może pełniące rolę strażnicy obronnej powiązanej strategicznie z położoną nieopodal gotycką twierdzą w Będzinie. Źródła milczą na temat średniowiecznego zamku – z tego okresu wiadomo jedynie, że w pierwszej połowie XV wieku wieś trzymał Bodzanta herbu Szeliga, a od 1465 roku jej właścicielem był królewski dworzanin Jakub Duch z Dębna. Później Sielec znalazł się w rękach Grzegorza z Morawicy, od którego w roku 1487 wykupił go Kazimierz Jagiellończyk, choć nie wiadomo dziś, czy transakcja dotyczyła tylko zagród i pól kmiecych, czy wraz z nimi król nabył również warownię. Niemal całe kolejne stulecie owiane jest mgiełką tajemnicy i dopiero w roku 1567 dokumenty wymieniają nowego właściciela Sielca - przedsiębiorcę górniczego Walentego Minora. Ród Minorów zajmuje szczególne miejsce w historii sieleckiego przybytku, bowiem jeden z jego przedstawicieli - Sebastian Minor z Przybysławic - na korzeniu starej warowni lub w bezpośrednim jej sąsiedztwie wzniósł nowy gmach, któremu nadał charakter czteroskrzydłowej renesansowej rezydencji otoczonej fosą z elementami obronnymi w postaci drewnianego mostu zwodzonego oraz rozmieszczonych na każdym z naroży kwadratowych w planie baszt. Budowę zamku zakończono w roku 1620, co upamiętnia zachowana w kaplicy tablica z tą właśnie datą i herbem Minorów - Półkozicem.
|
|
WIDOK OD PÓŁNOCNEGO ZACHODU NA POCZTÓWCE Z OKRESU PRZED 1. WOJNĄ ŚWIATOWĄ
|
olejnymi, po Minorach, gospodarzami Sielca byli Modrzejewscy i Męgoborscy. W czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego zamek należał do płk Michała Żulińskiego, a potem do szambelana dworu królewskiego Jordana Stojewskiego, który w 1802 roku sprzedał wieś pruskiemu generałowi kawalerii von Oye Schimmelpfenningowi. Po śmierci generała w roku 1814 lokalne dobra wraz z siedzibą w Sielcu zakupił od wdowy von Schimmelpfenning książę pszczyński Ludwik Anhalt-Coethen von Pless. Dziesięć lat później gmach został strawiony przez pożar, co zmusiło księcia do jego kosztownej naprawy, przy okazji której dokonano istotnych zmian w architekturze i wystroju budowli. Opierając się na przygotowanych przez Józefa Heintza planach wyburzono skrzydło wschodnie i zasypano fosy, usuwając tym samym ostatnie ślady dawnych cech obronnych, a całości nadając charakter pałacowy z obszernym folwarkiem i założonym w najbliższym otoczeniu zespołem parkowym. W 1836 roku klucz sielecki objęła siostrzenica Ludwika - Charlotta von Stolberg-Wernigerode, od niej zaś w 1856 zamek kupił hrabia Andrzej Renard ze Strzelec Opolskich, przeznaczając go dla swego syna Jana Regarda, piastującego funkcję sekretarza poselstwa królewsko-pruskiego w Wiedniu.
|
|
W PARKU SIELECKIM, LATA 1905-10
|
ELEWACJA PÓŁNOCNA ZAMKU NA FOTOGRAFII Z 1913 ROKU
|
o śmierci Jana w 1874 roku majątek odziedziczyła jego żona Wilhelmina, następnie ich córka Joanna Maria, a po niej zajęły go siostrzenice królewskiego dyplomaty: hrabina Mortimer von Tschirssky Renard i hrabina Eufemia von Eulenburg Prassen. W roku 1884 zawiązała się górniczo-przemysłowa spółka Gwarectwo hrabiego Renarda z siedzibą w sieleckim pałacu, który odtąd aż do II wojny światowej pełnił reprezentacyjną funkcję gmachu biurowego dla potrzeb przedsiębiorstwa. Po "wyzwoleniu" umieszczono w nim administrację kopalni Sosnowiec i Muzeum Górnictwa, a od roku 1980 nowy właściciel, Zjednoczone Huty Szkła Gospodarczego i Technicznego Vitropol, po generalnym remoncie urządził w budynku Centralną Wzorcownię Szkła Współczesnego. Po upadku PRL zamek adaptowano na salę ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, restaurację i kompleks konferencyjny, jednak ze względu na jego bardzo zły stan w 1995 zaprzestano jakiejkolwiek działalności i obiekt zamknięto. Kilka lat później Rada Miasta rozpoczęła gruntowną renowację zabytku, połączoną z badaniami archeologicznymi, której szczęśliwe zakończenie w roku 2002 dało początek nowej inicjatywie w postaci otwartego tutaj Sosnowieckiego Centrum Sztuki.
|
|
WIDOK ZAMKU OD WSCHODU W 1984 ROKU
|
WYGLĄD WSPÓŁCZESNY Z TEJ SAMEJ PERSPEKTYWY
|
|
drestaurowana kosztem blisko 6 milionów złotych rezydencja mieści obecnie siedzibę Sosnowieckiego Centrum Kultury - Zamek Sielecki, promującego współczesną sztukę polską. W zamku organizowane są wystawy malarstwa, rzeźby, witrażu i form użytkowych, a także koncerty muzyki klasycznej oraz jazzowej, spotkania z ciekawymi ludźmi, mitingi literackie i in. Centrum Kultury prowadzi również działalność komercyjną wynajmując wnętrza, prowadząc warsztaty rysunku i malarstwa, czy wystawiając na sprzedaż wybrane dzieła i związane tematycznie wydawnictwa oraz pamiątki. Prawdopodobnie w skrzydle północnym mieści się wystawa poświęcona historii miasta Sosnowca i zamku sieleckiego z odkrywkami archeologicznymi świadczącymi o jego średniowiecznym rodowodzie, jednak ze względu na niekorzystny splot wydarzeń nie mogłem sprawdzić tego osobiście. Podziwiając współczesny wygląd odnowionej rezydencji, która dziś lśni pełnym blaskiem, wypada też wspomnieć o jej fatalnym wręcz otoczeniu. Gmach stoi wciśnięty pomiędzy gierkowską, rozsypującą się halę sportową-lodowisko, odrapane smutne bloki oraz hałaśliwe w okresie letnim kąpielisko. I o ile nie można za taki stan rzeczy winić dyrekcji Zamku, która wpływu na tę rzeczywistość nie ma żadnego, to nagana należy się jej za całkowite zaniedbanie bezpośredniego sąsiedztwa budynku, już w obrębie ogrodzenia zamkowego, gdzie miejsce trawy i roślin ozdobnych od lat okupuje dorodne zielsko (2016). Trudno wytłumaczyć to oczekiwaniem na planowaną renowację części ogrodowej, bo przejazd kosiarką raz na dwa tygodnie nie jest chyba aż takim wyzwaniem organizacyjnym i finansowym, aby zarząd najcenniejszego zabytku w mieście nie był w stanie mu podołać.
|
ZAGOSPODODAROWANIE OTOCZENIA ZAMKU JEGO GOSPODARZOM CHLUBY NIE PRZYNOSI (STAN W 2016), W TLE KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP
|
amek stoi przy północno-wschodnim skraju rozległego, miejscami bardzo malowniczego, a miejscami kompletnie zaniedbanego Parku Sieleckiego. Można dojechać tutaj środkami komunikacji miejskiej: autobusem nr 55, 116, 188, 723, 808, 815 (Osiedle Zamkowa) i tramwajem linii 15 (baseny) lub 24 (Osiedle Zamkowa). Wskazówka dla osób podróżujących koleją: po wyjściu z jednego z ładniejszych polskich dworców – stacji Sosnowiec Główny - należy skręcić w lewo w ul. 3 maja i dalej podążać cały czas prosto wzdłuż drogi - spacer zajmuje około 25 minut. Przy zamku znajduje się duża ilość darmowych miejsc parkingowych. (mapa zamków województwa)
|
ELEWACJA ZACHODNIA ZAMKU SIELECKIEGO
|
W pobliżu:
Będzin - zamek królewski XIVw., 7 km
Siemianowice Śląskie - zamek-pałac Donnersmarcków XVIIIw., 14 km
Siewierz - ruina zamku biskupów krakowskich XVw., 21 km
|
tekst: 2004, 2016
fotografie: 2004, 2016
© Jacek Bednarek
|
|