miejscu, w którym stoi obecnie Zamek Ujazdowski, już w XIII wieku funkcjonował drewniany gród książąt mazowieckich. Nosił on nazwę Jazdów i pełnił funkcję centralnego ośrodka władzy w całym regionie. Po zniszczeniach, będących skutkiem najazdów wojsk litewskich, na przełomie XIII i XIV stulecia dwór księcia przeniósł się na tereny osady Warszowa, natomiast Jazdów przekształcony został na letnią rezydencję władcy. Gdy w roku 1526 Mazowsze wcielone zostało do Korony, wszedł on w skład dominium Zygmunta Starego, a po jego śmierci należał do królowej Bony. Było to w tym czasie wciąż drewniane założenie, które (wciąż jeszcze jako drewniane) poddano modernizacji za panowania Stefana Batorego i Anny Jagiellonki. Warto wspomnieć, że pod obecność pary królewskiej miało miejsce w Jazdowie niecodzienne wydarzenie: z okazji zaślubin podkanclerzego wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego z Krystyną Radziwiłłówną, w dniu 12 stycznia 1578 odbyła się tutaj premiera dramatu tragizującego Jana Kochanowskiego pod tytułem Odprawa posłów greckich. Jako skrypt scenariusza posłużył wówczas oryginalny rękopis autora, po który królewski posłaniec jechać musiał do samego Czarnolasu.
ELEWACJA ZACHODNIA ZAMKU: NA POCZĄTKU XXI WIEKU I PO GRUNTOWNYM REMONCIE (2021)
D
rewniana rezydencja w Jazdowie funkcjonowała do pierwszej połowy XVII stulecia. Dopiero w roku 1624 król Zygmunt III Waza nakazał wznieść w jej pobliżu murowany pałac na planie kwadratu z czterema wieżami, dziedzińcem arkadowym i loggią widokową od strony Wisły. Autorem projektu nowego założenia był jeden z dwóch architektów królewskich: Giovanni Battista Trevano lub Matteo Castelli. Za panowania Władysława IV ukształtowała się oszczędna forma zamku kontrastująca z bogatymi, wyposażonymi w liczne dzieła sztuki wnętrzami. Podczas najazdu szwedzkiego w latach 50. XVII wieku pałac Ujazdowski przeznaczył na swą kwaterę król Szwecji Karol Gustaw, co nie uchroniło go od zniszczeń spowodowanych celową dewastacją ze strony wojsk okupacyjnych dokonaną tuż przed wycofaniem się ze stolicy.
FRAGMENT PANORAMY WARSZAWY Z ZAMKIEM UJAZDOWSKIM (PIERWSZY Z LEWEJ)
NA SZTYCHU E. DAHLBERGA Z DZIEŁA S. PUFFENDORFA "DE REBUS A CAROLO GUSTAVO GESTIS", 1656
ELEWACJA WSCHODNIA ZAMKU UJAZDOWSKIEGO, OKOŁO 1720
W
drugiej połowie XVII stulecia w Ujazdowie przez krótki czas działała mennica. Następnie decyzją sejmu przeszedł on na własność rodu Lubomirskich, w posiadaniu którego znajdował się przez kolejnych osiemdziesiąt lat. Z inicjatywy nowych właścicieli wybitny architekt Tylman z Gameren przekształcił surowe dotąd założenie w pyszną barokową rezydencję. Zmiany wystroju zamku i jego otoczenia kontynuował August II Mocny, za panowania którego zbudowano biegnący w stronę Wisły Kanał Piaseczyński oraz tak zwaną Drogę Kalwaryjską.
WIDOK KOSZAR UJAZDOWSKICH OD WSCHODU NA OBRAZIE ZYGMUNTA VOGLA, 1789
W
1766 roku pałac w Ujazdowie kupił Stanisław August Poniatowski i wkrótce po tej transakcji rozpoczął kolejną jego przebudowę, zatrudniając w tym celu najlepszych w kraju architektów: Domenico Merliniego oraz Franciszka Smuglewicza. Z woli króla prac renowacyjnych jednak nie ukończono, a siedziba w 1784 roku przekazana została do użytku Gwardii Pieszej Litewskiej. W latach od 1809 do 1939 gmach pełnił funkcję szpitala wojskowego. Podczas działań wojennych 1944-45 zamek został spalony, a tuż po wojnie decyzją polskiego-ruskiego marszałka Kostii Rokossowskiego planowano ruinę całkowicie rozebrać, by na jej fundamentach zbudować Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu. Szalony projekt marszałka szczęśliwie nie wszedł w życie, udało się natomiast doprowadzić do odbudowy zamku, którą zrealizowano w latach 1974-85. W jej wyniku powstała budowla nawiązująca formą do dawnej rezydencji Wazów.
ZAMEK OD STRONY KANAŁU PIASECZYŃSKIEGO STO LAT TEMU I OBECNIE
Na organizowane w zamku wystawy obowiązują bilety wstępu.
Nie wiem, czy ekspozycje zwiedzać można w towarzystwie psa, ale z pewnością pieska możecie tutaj zaprosić...na seans filmowy. Kino zamkowe jest bowiem jednym z niewielu tego typu obiektów w Polsce, który oferuje taką możliwość. Zanim jednak zdecydujecie się zabrać swojego pupila do kina, zastanówcie się dobrze, czy przebywanie przez dwie godziny praktycznie bez ruchu (obowiązkowa smycz) w ciemnym i głośnym miejscu da mu więcej szczęścia, czy cierpienia.
Strefa NO DRONE. Jedna z wielu w Warszawie, obowiązuje również w Parku Agrykola przy Zamku Ujazdowskim.
WIDOK ZAMKU OD POŁUDNIOWEGO ZACHODU
DOJAZD
Z
amek Ujazdowski stoi przy ul. Jazdów, w bliskim sąsiedztwie Parku Łazienkowskiego i kilkaset metrów na zachód od stadionu Legii. Od centrum Warszawy oddalony jest o 3,5 kilometra (droga prowadzi Traktem Królewskim). Osoby korzystające z metra powinny wysiąść na stacji Politechnika. (mapa zamków województwa)
Obok zamku duży, płatny
parking. Alternatywą pozostaje parking
na ul. Myśliwieckiej (przy boiskach treningowych Legii, vis-a-vis wejścia do radiowej Trójki - 0,8 km) lub bardzo duży plac
przy hali Torwaru (1,2 km).
Stojaki na rowery zamontowano przy zachodniej elewacji zamku (przy głównym wejściu).
PANORAMA PARKU AGRYKOLA OGLĄDANA Z TARASÓW ZAMKOWYCH, PO LEWEJ STADION LEGII
PRZY KANALE PIASECZYŃSKIM
W pobliżu:
Warszawa - zamek Ostrogskich z XVII w., 2,5 km Warszawa - zamek królewski Z XIV-XVIII w., 4 km Czersk - ruina zamku książęcego z XIV w., 37 km