urowany zamek wzniesiony został przypuszczalnie w połowie XIV wieku z fundacji księcia Bolka II świdnicko-jaworskiego. Niektórzy historycy uważają jednak, iż władca ten jedynie odebrał go siłą z rąk bliżej nieznanych nam właścicieli, być może rycerzy rabusiów albo lokalnych feudałów. Zamek nosił wtedy nazwę Liebenau lub Castrum Schwarzwaldau. W 1364 roku książę w podzięce za wierną służbę podarował warownię wraz z przyległościami pięciu braciom Ulrichowi, Heinrichowi, Hansowi, Friedrichowi i Albrechtowi von Hackeborn. W drugiej połowie XIV stulecia właścicielem majątku został Nickel Bolze, a po nim Puta Czastelovic, który w 1369 sprzedał go ochmistrzowi dworu księżnej Agnieszki Hermannowi von Czettritz. Po tragicznej śmierci Hermanna na polu walki zamek po nim odziedziczył Urlich von Czettritz i wkrótce sprzedał rycerzowi Fritsche von Landskron.
RUINA NA RYCINIE THEODORA BLATTERBAUERA Z 1885 ROKU
W
pierwszej połowie XV wieku warownia znalazła się w rękach husytów. Przeznaczenie zamku jako siedziby wrogiego obozu stało się przyczyną jego zniszczenia przez wojska mieszczan śląskich w 1437 podczas toczonych na tym terenie wojen religijnych. Zamek odbudowano, lecz z kolejnych zniszczeń, które nastąpiły w 1509, już się nie poddźwignął. Jeden z późniejszych właścicieli Czarnego Boru, Georg von Czettritz, na przełomie XVI i XVII wieku zbudował w jego pobliżu renesansowy dwór, przekształcony później w barokowy pałac. Opuszczona ruina z czasem zarosła, powoli integrując się z otaczającą ją przyrodą.
amek wybudowano na podmokłych terenach w dolinie zalewowej potoku Lesk. Było to prawdopodobnie regularne założenie typu kasztelowego z budynkami przy murze zachodnim i północnym oraz z cylindryczną wieżą ostatniej obrony. Zachował się kwadratowy nasyp ziemny o boku 23 metrów otoczony dwiema fosami przedzielonymi wałem z reliktami czworoboku murów obwodowych, a także duży fragment potężnej wieży, której obecna wysokość wynosi 12 metrów. Całe założenie jest dziś zalesione i ze względu na podmokły teren może być trudno dostępne.
Wstęp wolny
PLAN SYTUACYJNY RUIN WEDŁUG P. RAJSKIEGO
POZOSTAŁOŚCI ŚREDNIOWIECZNEJ WIEŻY LIEBENAU, POCZTÓWKI Z LAT 1900-10
DOJAZD
R
uina stoi w niewielkim lasku na północ od wsi, obok pałacu, w którym aktualnie mieści się Zakład Lecznictwa Odwykowego dla osób uzależnionych od alkoholu. Auto zostawić można na gruntowej drodze pod lasem. (mapa zamków województwa)
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. R. M. Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Wspólnota Akademicka 2008
POZOSTAŁOŚCI MURÓW ZAMKOWYCH (NA FOTOGRAFIACH SPRZED NIEMAL 20 LAT)
W pobliżu: Kamienna Góra - ruina zamku Grodztwo z XVI w., 8 km Wałbrzych - zamek Książ, 15 km Wałbrzych - ruina zamku Stary Książ z XVIII/XIX w., 15 km Wałbrzych - relikty zamku Nowy Dwór z XIV w., 16 km Cieszów - ruina zamku Cisy z XIV w., 20 km Rybnica Leśna - ruina zamku Radosno z XIV w., 20 km