ierwsza wzmianka o założeniu obronnym Cisy pochodzi z roku 1243, przypuszczalnie identyfikując jakiś gród, zapewne drewnianej konstrukcji, który mógł w tym miejscu funkcjonować jako pierwotna siedziba rycerska. Według historyków zespół murowany zbudowany został na przełomie XIII i XIV stulecia, nie później jednak niż w roku 1327, przypuszczalnie z inicjatywy
Bolka II Małego. Zamek posadowiony na urwistym zboczu, do tego otoczony fosą, stanowił doskonały punkt obronny na granicy księstwa świdnickiego strzegąc równocześnie traktów handlowych z Czech do Świdnicy i do Wrocławia. Po 1327 roku przeszedł on w dzierżawę Ryperta von Ciskberg figurującego w aktach jako posesor lokalnych dóbr przed 1341 i wieloletni sędzia dworski w Świdnicy. Po nim zamek objął syn Nickel von Boltz (zm. 1401), który za wierną służbę otrzymał go na własność od księcia. W 1408 Heinrich Bolz sprzedał majątek Zenderowi von Grunau, zwanemu Bolcze, który zmarł w 1425, a dobra przejął jego syn Zander Młodszy. Rodzina Bolcze związana jest z zamkiem do około 1429 roku, gdy nowym właścicielem został Ulrich von Seydlitz. Kilka lat później warownia miała przejść w dzierżawę braci von Borsnitz. Podczas wojen husyckich na początku XV wieku zamek został zdobyty i zniszczony przez powstańców. Odbudowano go potem i zmodernizowano przystosowując do warunków obrony artyleryjskiej.
NA MOSTKU PROWADZĄCYM DO RUIN WAROWNI
Za panowania książąt świdnicko-jaworskich warownia nazywana była m.in. Zeiskberg (1327), Czeysberge (1369), Czysberg (1370), a nieco później Czissberg (1389) i Czeisberg (1389). W XV stuleciu nazwa ta uległa zniemczeniu i odtąd miejsce to określano mianem Zeisberg lub Zeiskenschloss. W wieku XIX pojawiły się formy Czeschaus oraz Czechssburg (1818), które funkcjonowały do końca drugiej wojny światowej. Z czasów polskiego osadnictwa powojennego pamiętamy określenia Cisowiec (1946), Cisek (1947) i wreszcie współcześnie przyjęte Cisy.
RUINY ZAMKU NA PRZEDWOJENNEJ POCZTÓWCE
W
1466 roku zamek kupili bracia Hans i Georg von Czettritz ze Strugi, synowie rycerza Hermanna Czettritza z Książa. Niewykluczone, że stroną sprzedającą była właśnie rodzina von Borsnitz. W ten sposób warownia przeszła na własność rodziny von Czettritz ze Strugi, w której to posiadaniu pozostawała aż do wygaśnięcia tej linii rodu, czyli do drugiej dekady XVIII stulecia. W roku 1493 majątek objęli czterej synowie Hansa: Hans, Friedrich, Siegizmund i Ulrich; kolejni przedstawiciele rodziny von Czettritz na zamku nie są znani. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48) Cisy zostały spalone przez wojska szwedzkie i opuszczone z czasem popadły w ruinę.
MOST W LATACH 20. XX WIEKU, CHARAKTERYSTYCZNY JEST TUTAJ BRAK BRAMY (KTÓRĄ ZREKONSTRUOWANO NIECO PÓŹNIEJ)
Z
aniedbane, zajmowane okresowo przez bandę zbójecką, powróciły w ręce Czettritzów w drugiej połowie XVII stulecia. W 1655 roku panią na zamku była Susanne von Sauerman z domu von Czettritz, a po niej Heinrich von Czettritz z Wałbrzycha, który zapisał majątek Marii Katharinie baronowej von Bibra. W roku 1719 od Benjamina barona von Bibran kupił go Christoph Friedrich hrabia Rzeszy zu Stolberg-Wernigerode-Konigstein-Rochefort-Hohenstein. Kolejnym właścicielem Cisów został starosta wałbrzyski Leopold Karl hrabia von Zieten ze Strugi, podejmujący później nieśmiałe próby ratowania zabytku przez oczyszczanie zamkowego terenu z porastającej go roślinności. Starania te okazały się nieskuteczne, bowiem sukcesywnie rozbierana przez okolicznych chłopów budowla niszczała w szybkim tempie.
CISY NA PRZEDWOJENNYCH RYCINACH I FOTOGRAFIACH
W
1864 roku ruiny zamku nabył wrocławski kupiec Marcus Schottlander, który po kilku latach sprzedał je gwarectwu górniczemu z Białego Kamienia. W 1912 roku Cisy stały się własnością berlińskiego radcy handlowego Wilhelma Ledermanna, a pięć lat później - wrocławskiego hurtownika Emanuela Aufrichta. W 1927 bardzo zniszczone, niemal doszczętnie rozebrane przez mieszkańców mury, poddane zostały konserwacji przeprowadzonej pod nadzorem wałbrzyskiego architekta Walthera Brehmera. W konsekwencji udało się odtworzyć główny układ przestrzenny, zabezpieczono ruiny budynku mieszkalnego, wyrównano koronę wieży, zrekonstruowano zewnętrzną bramę wjazdową wraz z mostem. Druga wojna światowa oraz jej następstwa nie służyły ochronie zabytku i dopiero w latach 60. ubiegłego wieku zabezpieczono go do stanu trwałej ruiny. Później kilkakrotnie podejmowano jeszcze skromne próby wycinki porastającej zamek dzikiej roślinności, ułatwiono też dostęp do ruin budując drewnianą kładkę nad fosą i elementy małej architektury.
PROJEKT REKONSTRUKCJI PALATIUM ZAMKOWEGO, WALTHER BREHMER 1936
ODWIEDZINY ZAMKU CISY
Zamek miał być podług powieści przez Mikołaja Czeschhaus zbudowany i był w tym czasie zajętym i zburzonym, gdy Szwedzi podczas 30-letniej wojny tę całą okolicę spustoszyli. Wierni służący dawnego właściciela zamku wybawili naonczas przez podstęp pana swojego z rąk nieprzyjacielskich. Włożyli go bowiem w koryto i przykrytego suknem zanieśli go do Hohenfriedberg (Dobromierza). Tu założył odtąd pomieszkanie swoje z żoną pochodzącą z familii Bibra i wybudował tu przez wdzięczność wybawienia swego kościół, na którym się ten wypis znajduje:
Nikolaus von Czeschhaus
Erbaute dieses Gotteshaus,
co spolszczone brzmi w tych słowach:
Pan Mikołaj Czeszdom
Wystawił ten Boży dom.
Od tego czasu zwaliła się reszta murów pozostałego zamku, tak że rzadko kto te strony odwiedza, przecież aż do Hohenfriedberg ma romantyczne powaby dla ogromnych skał bałwanów, które się po wszystkich prawie dolinach i parowach w rozmaitych postaciach malują, a z tego względu wartą jest ta okolica, aby była odwiedzaną. Stąd można na Adelsbach powrócić do Salzburn (Szczawna Zdroju). Kto z tego miejsca kąpieli odwiedza te zburzone mury zamku i nie nudzi się jednostajnością pustej drogi aż do Adelsbach, ten w austerii wspomnianej Adelsbach może bezpiecznie powóz i konie zostawić i resztę niewiele drogi pieszo do ruin odprawić.
Karol Fryderyk Mosch, 1821
WIDOK RUIN OD POŁUDNIOWEGO ZACHODU NA FOTOGRAFII Z 1943 ROKU
arowny zespół usytuowano na skalistym wzgórzu wznoszącym się na wysokość 350 metrów n.p.m., którego północny stok stromo opada w głęboką dolinę rzeki Czyżynki. Zamek pierwotnie składał się z cylindrycznej masywnej
wieży o średnicy ok. 10 metrów włączonej w czworobok murów obwodowych o wymiarach 22x28 metrów, z umieszczonym w północnej części co najmniej dwukondygnacyjnym
budynkiem mieszkalnym, obejmującym cztery lub sześć krytych stropami pomieszczeń, wśród nich dużą salę, kuchnię oraz izbę dla straży. Brama wjazdowa na niewielki dziedziniec znajdowała się w zachodniej kurtynie murów. Dostępu do zamku od północy broniła wspomniana wyżej stroma dolina rzeki, a od południowego wschodu - wykuta w skale fosa.
REKONSTRUKCJA ZAMKU Z XIV WIEKU WG M.PRZYŁĘCKIEGO I J.SALMA
PRZEKRÓJ PÓŁNOC-POŁUDNIE ZAMKU WYSOKIEGO, ŹRÓDŁO: M.CHOROWSKA "REZYDENCJE ŚREDNIOWIECZNE NA ŚLĄSKU"
P
o 1466 zamek powiększono i zmodernizowano. Prawdopodobnie w tym czasie powstał
zachodni dziedziniec z murem wokół najstarszej części warowni, a w konsekwencji międzymurze. W kolejnym stuleciu wzmocniono wschodnią flankę dostawiając ciąg murów z półokrągłą basteją, wzdłuż których biegła ścieżka do bramy wschodniej, poprzedzona szyją bramną i mostem na fosie. Pod koniec XVI wieku zamek stanowił ufortyfikowany zespół kamiennych murów obronnych poprowadzonych w ten sposób, że tworzyły one dwa dziedzińce i dwa przedzamcza obejmujące średniowieczny zamek wysoki. Łączna długość zespołu na osi wschód-zachód wynosiła 150 metrów, a w kierunku prostopadłym - 50 metrów.
PLAN ZAMKU Z 1939 ROKU WEDŁUG WALTHERA BREMERA: 1. ZAMEK GÓRNY (XIV WIEK), 2. WIEŻA,
3. PRZEDZAMCZE WSCHODNIE (XVI WIEK), 4. PRZEDZAMCZE ZACHODNIE (XV WIEK),
5. BRAMA PROWADZĄCA NA ZAMEK GÓRNY OD ZACHODU, 6. BRAMA WSCHODNIA
ziś Cisy są już tylko malowniczą ruiną z częściowo zachowanymi
fragmentami zamku wysokiego oraz licznymi odcinkami XV- oraz XVI-wiecznych murów obronnych, szczególnie okazałych i urodziwych w północnej części założenia. Wschodnia droga do warowni prowadzi zrekonstruowaną
bramą, poprzedzoną przerzuconym nad suchą fosą drewnianym
mostem, przy której ustawiono tablicę z informacją turystyczną. Obszar zamkowy jest rozległy i silnie
porośnięty roślinnością. W odległości kilkuset metrów w kierunku południowym znajduje się ciekawy zabytek dawnego wymiaru sprawiedliwości - masywny, kamienny krzyż pokutny, postawiony prawdopodobnie przez zabójcę w miejscu dokonanej zbrodni.
NA ZAMKU CISY
Wstęp na teren ruin wolny
Spacer z psem pośród ruin zamku to opcja, jaką właściciele czworonogów mogą spokojnie brać pod uwagę planując przyjazd w to miejsce. Pamiętajmy jednak, że znajdujemy się w lesie i pies powinien być na smyczy.
Zasadniczo miejsce sprzyja fotografowaniu z lotu ptaka, lecz ze względu na dużą ilość drzew w okresie letnim efekt takiej sesji może być marny. Jeżeli więc latać, to późną jesienią, zimą lub wcześnie na wiosnę.
NA ZAMKU CISY
Książański Park Krajobrazowy powstał w 1981 roku i obok Śnieżnickiego jest najstarszym parkiem krajobrazowym w województwie dolnośląskim. Obejmuje obszar ponad 3100 ha - jest więc najmniejszym ze wszystkich parków województwa. KPK położony jest w Sudetach Środkowych: na Pogórzu Wałbrzyskim i Pogórzu Bolkowskim, wzdłuż Sudeckiego Uskoku Brzeżnego oddzielającego teren parku od wyraźnego obniżenia Równiny Świdnickiej. Podzielony jest umownie na trzy obręby: Dobromierski na północy ze zbiornikiem Dobromierskim; Lubiechowski na południowym wschodzie z najwyższą kulminacją w postaci góry Witosz (456 m n.p.m.) i atrakcją geologiczną - rezerwatem Jeziorko Daisy oraz z centralnego obrębu książańskiego z zamkiem Książ.
Pod względem geologicznym teren ten budują głównie skały osadowe - zlepieńce i piaskowce. Cieki wyrzeźbiły w nich skaliste i głębokie wąwozy o stromych zboczach dochodzących do 80 metrów wysokości. Występuje tu typowy dla rejonu pogórza, łagodniejszy niż w wyższych partiach Sudetów klimat przejściowy pomiędzy klimatem podgórskim i górskim. Cały teren parku leży w zlewni rzeki Bystrzycy, będącej dopływem Odry. Główne cieki to Pełcznica, tworząca w Książu głęboki wąwóz, oraz Strzegomka ze zbiornikiem Dobromierskim i jej prawy dopływ - Czyżynka.
Tereny leśne zaliczane są do zbiorowisk podgórskich i dzielą się na trzy podstawowe typy lasów: kwaśną buczynę górską, grądy i zespół olszyny podgórskiej. Zróżnicowane warunki siedliskowe sprzyjają różnorodności fauny; występuje tutaj wiele gatunków zwierząt. Wśród większej zwierzyny na uwagę zasługuje sprowadzony tu w XIX wieku przodek owcy domowej - muflon.
z materiałów informacyjnych KPK
NA ZAMKU CISY
DOJAZD
R
uiny położone są na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, około 1 kilometr na południowy zachód od wsi Cieszów. Koło Cisów spotykają się: zielony Szlak Zamków Piastowskich idący z Zagórza Śląskiego do Grodźca oraz prowadzący do Strzegomia żółto-niebiesko-żółty Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej. Warto wspomnieć, że zaledwie jedną godzinę drogi zajmuje dojście stąd do pięknego zamku Książ. (mapa zamków województwa)
Aby dojechać do zamku, należy z szosy Chwaliszów - Świebodzice skręcić w
drogę na południe tuż przed pierwszym zabudowaniem Cieszowa - jadąc od zachodu, lub za ostatnim budynkiem we wsi - gdy nadjeżdżamy od strony Świebodzic. Od niedawna prowadzi tam dobrej jakości droga asfaltowa. Chcąc dostać się do ruin z parkingu należy przekroczyć rzekę i wspiąć się na wzgórze zajmujące jej południowy brzeg.
Do ruin bez przeszkód dojedziemy rowerami
(oto dowód).
LITERATURA
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. J. Lamparska: Zamkowe tajemnice, Asia Press 2009
6. R. Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Wspólnota Akademicka 2008
7. A. Zieliński: Zamki dolnośląskie na dawnej rycinie, 1991
PRZEJAZD BRAMNY TO EFEKT XX-WIECZNEJ REKONSTRUKCJI
W pobliżu: Wałbrzych - zamek Książ, 5 km Wałbrzych - ruina zamku Stary Książ z XVIII/XIX w., 7 km Wałbrzych - relikty zamku Nowy Dwór z XIV w., 18 km