ajstarsze wzmianki o wsi Schyrnino, współcześnie Czerna, pochodzą z XIV wieku i obejmują kilka przekazów o przynależności tej niewielkiej miejscowości do księstwa głogowskiego. Pierwszym znanym z nazwiska właścicielem Czernej był Melchior von Glaubitz wymieniony w pismach z 1485 roku i uznawany współcześnie za prekursora gałęzi rodowej zamieszkującej tutaj przez wiele pokoleń. Wnuk Melchiora Wolfgang von Glaubitz rozpoczął w drugiej połowie XVI stulecia budowę renesansowego dworu o charakterze obronnym, o czym świadczy zachowany do dziś zaklęty w kamiennym portalu zamkowym tekst o treści: W 1558 w poniedziałek po Zielonych Świątkach Wolf. Glaubitz rozpoczął budowę. Autorem projektu budowli był prawdopodobnie pochodzący z Lwówka Śląskiego architekt Jan Lindera, przy czym fundator nie wznosił jej dla siebie; inwestycja bowiem miała stanowić prezent - być może ślubny - dla najstarszego syna Christiana.
DWÓR NA RYCINIE F.B. WERNHERA Z "TOPOGRAPHIA SILESIAE 1744-68"
P
rzypuszczalnie w XVII wieku wieś przeszła w ręce rodu von Rechenberg, a następnie von Stosch z Czernicy, którzy około 1725 roku przebudowali pozostające dotąd bez większych ingerencji założenie dostawiając do istniejącej bryły dwukondygnacyjne skrzydło wschodnie. W XIX wieku, po kilku wcześniejszych transakcjach kupna i sprzedaży, majątek stał się własnością baronów Budenbrock. Po Budenbrockach właścicielami dworu została rodzina von Frische, pozostając tutaj aż do wejścia wojsk radzieckich w 1945 roku. Po upaństwowieniu majątku dwór został w latach 60. wyremontowany i zaadaptowany na ośrodek wczasowy Stoczni Gdańskiej. Później przejęło go Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, a po roku 1983 - Gmina Żukowice, która w 1999 sprzedała obiekt w ręce prywatne.
enesansowy dwór wzniesiony został z cegły uzupełnionej kamieniem, na planie prostokąta o wymiarach ok. 30x20 metrów. Jest to budynek trzykondygnacyjny z dachem dwuspadowym, wyposażony we wsparte na potężnych słupach sklepione piwnice i wzbogacony o dostawioną do fasady smukłą wieżyczkę pełniącą funkcję klatki schodowej. Wejście główne umieszczone zostało pośrodku elewacji zachodniej ozdobionej wykonanym z piaskowca
portalem, wokół którego umieszczono osiem tarcz herbowych: cztery należące do przodków matki Christopha von Glaubitza i jego ojca oraz cztery herby jego żony. Portal ten prowadzi bezpośrednio do sieni, a następnie do pomieszczeń sklepionych gotycko według różnych XVI-wiecznych technik: od prostych rozwiązań krzyżowych po sklepienia rozetowe i kryształowe, z których budowniczy słynął na całym Śląsku. Pomimo upływu czasu i wielu przekształceń własnościowych dwór przez cały ten okres zachował charakter renesansowy.
CZĘŚĆ WSCHODNIA Z DOSTAWIONYM W XVIII WIEKU SKRZYDŁEM MIESZKALNYM
nakomicie utrzymany obiekt obecnie pełni funkcje hotelowe. Ze względu na położenie w strefie chronionego krajobrazu w bezpośrednim sąsiedztwie naturalnego koryta rzeki Odry miejsce to może przyciągać osoby ceniące sobie spokój, szczególnie zaś miłośników naturalnych rozlewisk, ptactwa wodnego i zabytkowych drzewostanów. Powszechnie występujące tu wielowiekowe nasadzenia miały przed laty swoje potwierdzenie w niemieckiej nazwie wsi Alteichen, którą można tłumaczyć właśnie jako Stare Dęby. Szczególnie warta uwagi jest licząca 1,5 km długości pomnikowa aleja składająca się z ponad 240 okazów dębu szypułkowego, z których obwód pnia największych przekracza 6 metrów. Integralną częścią założenia jest przyzamkowy park krajobrazowy z promenadą spacerową, bogatym drzewostanem i rozmaitością kolorowych kwiatów. Pomimo komercyjnego charakteru obiektu istnieje możliwość jego zwiedzania po wcześniejszej rezerwacji terminu.
ELEWACJA ZACHODNIA Z PORTALEM WEJŚCIOWYM I WIEŻĄ
DOJAZD
D
wór stoi we wschodniej części wsi Czerna, około 300 metrów na północ od drogi 292 prowadzącej z Głogowa do Bytomia Odrzańskiego. Jadąc od strony Głogowa, po minięciu miejscowości Brzeg Głogowski i pokonaniu kolejnych 500 metrów należy skręcić w prawo w kierunku wyróżniającego się na tle monotonnych pól uprawnych rozległego parku. Analogicznie taki sam manewr, lecz w kierunku odwrotnym powinno się wykonać podążąjąc od strony Bytomia Odrzańskiego i minięciu wsi Dobrzejowice.
POMNNIKOWA ALEJA PLATANÓW W POBLIŻU DWORU
W pobliżu:
Otyń - ruina zamku gotyckiego, przebudowanego na klasztor, 26 km
Borów Polski - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 20 km
Kożuchów - zamek książąt głogowsko-żagańskich, 24 km
Jakubów - ruina dworu szlacheckiego z XVI w., 21 km Siedlisko - ruina bastionowego zamku szlacheckiego z XVI w., 35 km