amek w ¦wiebodzinie zostaje wzniesiony przypuszczalnie pod koniec XIII lub na pocz±tku XIV wieku przez nieznanego fundatora, byæ mo¿e w zwi±zku z przeprowadzon± wówczas lokacj± miasta. Z roku 1329 pochodzi pierwsza wzmianka o warowni wymieniaj±ca civitas ad castrum Swibzin jako w³asno¶æ ksiêcia ¿agañskiego
Henryka IV (zm. 1342). Od 1333 roku miasto wraz z zamkiem nale¿y do Królestwa Polskiego, jednak ju¿ w 1335 wraca ono pod panowanie ksiêcia g³ogowskiego, a nastêpnie przechodzi w zale¿no¶æ lenn± od króla Czech
Jana Luksemburskiego (zm. 1346). Gdy w roku 1378 nastêpuje podzia³ ksiêstwa g³ogowskiego, ¦wiebodzin podporz±dkowany zostaje pod dzielnicê ¿agañsk±, a warownia obejmuje funkcjê siedziby wdów ksi±¿êcych i centrum administracyjnego dla wschodniej Brandenburgii z jej maj±tkami ziemskimi i prawami. W latach 1435-67 zamek nale¿y do zakonu joannitów i przypuszczalnie w tym okresie zostaje rozbudowany.
WSCHODNIA ELEWACJA ZAMKU W LATACH 60. XX WIEKU I OBECNIE
Nazwa miejscowo¶ci notowana by³a w ¼ród³ach historycznych pierwotnie jako Schwibussen (1251). Terminologia s³owiañska w formie utrwalonej na pi¶mie pojawi³a siê w XIV wieku i obejmowa³a zarówno Swebosin (1302), Swibzin (1329), Svebusin (1334), jak i Swebesia oraz Sweboczyn (1352). Przyjmuje siê, ¿e okre¶lenia te pochodz± od s³owa ¶wieboda, oznaczaj±cego swobodê lub bogactwo. Niemiecka nazwa miasta jest adaptacj± fonetyczn± nazwy s³owiañskiej. W 1698 obowi±zuje ju¿ zgermanizowany Swybuschin, w 1744 – Sinwiebusin, a od XIX wieku do koñca drugiej wojny ¶wiatowej – Schwiebus.
ELEWACJA PO£UDNIOWA W LATACH 30. XX WIEKU I W ROKU 2021
W
1506 roku namiestnik króla czeskiego w G³ogowie
Zygmunt Jagielloñczyk (pó¼niejszy król Polski Zygmunt Stary) przekazuje warowniê w zastaw Johannowi von Nostitz, a po trzech latach jego brat, król Czech
W³adys³aw Jagielloñczyk nadaje j± braciom Johannowi i Wilhelmowi von Haugwitz. Po wej¶ciu ¦wiebodzina w sk³ad cesarstwa (1526) na zamku zasiadaj± mianowani przez Habsburgów komendanci i staro¶ci okrêgu, w¶ród nich zas³u¿eni dla miasta przedstawiciele rodu von Knobelsdorff, kolejno: Sebastian (zm. 1568), Maximilian (zm. 1609), Johann Georg (zm. 1637) i Kasper Siegismund (zm. 1675), z których najwybitniejszy – Maximilian, pod koniec XVI stulecia dokonuje przebudowy gotyckiego gmachu na renesansow± rezydencjê. Gdy w 1609 roku umiera, cesarz bez zw³oki potwierdza prawa do zastawu wdowie po nim oraz jego synom i wnukom. Odt±d, a¿ do pe³noletno¶ci Johanna Georga (1614) zamkiem zarz±dza jego matka, Ewa von Knobelsdorff de domo von Bornstädt.
¦WIEBODZIN NA RYCINIE Z DZIE£A GEORGA BRAUNA I FRANSA HOGENBERGA
"CIVITATES ORBIS TERRARUM" (ATLAS ¦WIATA 1572-1618), ZAMEK PO LEWEJ STRONIE
S
tarostowie w tym czasie uwa¿ani s± za namiestników królewskich, a ich prerogatywy dorównuj± kasztelañskim. Przez pewien czas posiadaj± oni w³adzê zwierzchni± nie tylko nad ¶wiebodziñskim magistratem, ale te¿ nad ³aw± s±downicz± i cechami rzemie¶lników. Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej Kasper Siegismund Knobelsdorff odbudowuje warowniê, by rok przed ¶mierci± z³o¿yæ urz±d i wycofaæ siê na
swe dobra w Myszêcinie. W ten sposób w 1674 roku nowym starost± na zamku zostaje feldmarsza³ek Jobst Hilmar von Knigge (zgin±³ w pojedynku w 1683), a po nim cesarski oberleutnant Franz Jobst. Dwie dekady pó¼niej cesarz
Leopold Habsburg wydaje zgodê, aby zamkiem i jemu przyleg³ymi dobrami zarz±dza³ Theodor von Sommerfeld, lecz po czterech latach zmienia swoj± decyzjê przekazuj±c je w zamian za po¿yczkê 31,000 guldenów siostrom cysterkom z podwroc³awskiej Trzebnicy. Od tego wydarzenia zamek zaczyna stopniowo traciæ swój obronny charakter staj±c siê centrum administracyjnym dóbr cysterskich.
MIASTO NA RYCINIE FRIEDRICHA BERNHARDA WERNERA Z LAT 1744-68, ZAMEK PO PRAWEJ
W
wieku XIX nastêpuj± kolejne zmiany w³asno¶ciowe budowli, jej funkcji i formy zewnêtrznej. W 1868 roku od Gustawa Krammana, w³a¶ciciela firmy buduj±cej liniê kolejow± z Marchii do Wielkopolski, odkupuje j± miejski magistrat, by pod koniec stulecia przekazaæ siostrom boromeuszkom, które organizuj± tutaj szpital, szko³ê katolick± oraz przedszkole. Staraniem sióstr zakonnych w okresie miêdzywojennym powstaj± nowe skrzyd³a budynku szpitalnego, co powoduje zatarcie historycznego uk³adu ca³ego za³o¿enia. Bezpo¶rednio po zakoñczeniu drugiej wojny ¶wiatowej w dawnym zamku przez krótki okres funkcjonuje siedziba Caritas, a w 1946 jego wnêtrza zajmuje Sanatorium Rehabilitacyjno–Ortopedyczne (a obecnie Lubuskie Centrum Ortopedii). W tym czasie czê¶æ zespo³u budynków obejmuj±ca mieszkania personelu oraz kaplicê zostaje opuszczona i popada w ruinê. Podjête w 1984 roku prace maj±ce na celu ratowanie zabytku zatrzymuj± siê wraz z upadkiem komunizmu i jak dot±d (2022) nie doczekali¶my siê ich kontynuacji.
ZAMEK W ¦WIEBODZINIE NA PRZEDWOJENNYCH POCZTÓWKACH (STAN PRZED ROZBUDOW¡)
a zamku w ¦wiebodzinie nie prowadzono jak dot±d badañ, które pozwoli³yby kompleksowo okre¶liæ jego wygl±d i uk³ad przestrzenny z czasów panowania tutaj ksi±¿±t g³ogowskich. Przypuszcza siê, ¿e pierwotnie sk³ada³ siê on z jednego lub dwóch skrzyde³ mieszkalnych oraz cylindrycznej kamiennej wie¿y usytuowanej w po³udniowo-wschodniej czê¶ci dziedziñca. Od miasta warowniê odgrodzono nawodnionym przekopem po³±czonym z okalaj±c± mur miejski fos±, a wjazd do niej wiód³ od po³udniowego-zachodu przez bramê ze zwodzonym mostem i ufortyfikowane przedzamcze. Obwarowania miejskie wzniesiono na planie zbli¿onym do okrêgu. Obwód ten wzmacnia³o parêna¶cie baszt, z których wiêkszo¶æ by³a otwarta od wewn±trz.
PLAN MIASTA W OBRÊBIE UK£ADU ¦REDNIOWIECZNEGO, H. TARKA: 1. ZAMEK, 2. CZÊ¦Æ SZPITALNA DOBUDOWANA W XX WIEKU,
3. KO¦CIÓ£ ¦W. MICHA£A, 4. DAWNA SZKO£A PARAFIALNA, 5. RATUSZ, 6. KO¦CIÓ£ MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI
W
drugiej po³owie XVI wieku zamek rozbudowano o nowe skrzyd³o mieszkalne, które wraz z istniej±cymi uformowa³o kszta³t podkowy, co doskonale widoczne jest na XVII-wiecznej panoramie Georga Brauna. Jego uk³ad w tym czasie tworzy³y budynki zgrupowane wokó³ dwóch dziedziñców, z trzema cylindrycznymi wie¿ami, otoczone fos±, przez któr± przerzucono most prowadz±cy do budynku bramnego. Wej¶cie g³ówne prowadzi³o schodami w zadaszonym, kolumnowym ganku. Czê¶æ skrzyde³ mieszkalnych w górnej kondygnacji mog³a byæ wzniesiona jako konstrukcja szachulcowa, a wszystkie nakryto dachami dwuspadowymi.
ZAMEK NA PRZE£OMIE XVI I XVII WIEKU, FRAGMENT MIEDZIORYTU Z DZIE£A GEORGA BRAUNA I FRANSA HOGENBERGA
"CIVITATES ORBIS TERRARUM" (ATLAS ¦WIATA 1572-1618)
P
o odbudowie spowodowanej zniszczeniami wojny trzydziestoletniej zamek posiada³ ju¿ tylko jedn± cylindryczn± wie¿ê, czego dowodzi rycina Friedricha Wernera przedstawiaj±ca jego wygl±d w po³owie XVIII wieku. Zachowane do dzi¶ w dobrym stanie zdobienia elewacji w formie krzy¿a laterañskiego u³o¿onego z wmurowanych w ¶ciany kul armatnich pochodz± zapewne w³a¶nie z tego okresu. Dawniej gmach posiada³ dwutraktowy uk³ad wnêtrz, który zatarto podczas ostatniej przebudowy, prowadzonej tutaj w latach 30. XX wieku.
ZAMEK NA RYCINIE FRIEDRICHA BERNHARDA WERNERA Z LAT 1744-68
KRZY¯ Z KUL ARMATNICH WMUROWANY W ELEWACJÊ PO£UDNIOW¡ (DRUGI ZNAJDUJE SIÊ W ELEWACJI WSCHODNIEJ)
amek przetrwa³ do czasów nam wspó³czesnych, choæ na przestrzeni wieków jego forma uleg³a powa¿nym modyfikacjom i pierwotny uk³ad dawnej warowni jest dzi¶ trudny do odczytania. Relikty ¶redniowiecznego za³o¿enia znajduj± siê we wschodnim skrzydle zabudowañ, które wkomponowano w pochodz±c± z lat 30. ubieg³ego wieku modernistyczn± architekturê gmachu Lubuskiego Centrum Ortopedii. Wraz z nim przetrwa³y pó³nocne i po³udniowe fragmenty murów, które okalaj± wewnêtrzny dziedziniec ograniczony od zachodu murem oporowym. Tereny dawnego przedzamcza oraz fosy od pó³nocy i wschodu zajmuje obecnie park zamkowy. Historyczna czê¶æ zespo³u od wielu lat pozostaje wy³±czona z eksploatacji i niszczeje. Jej adaptacja na potrzeby szpitala pozostaje jak dot±d w sferze ambitnych planów dyrekcji LCO.
Brak mo¿liwo¶ci wej¶cia na teren dawnego zamku. Niedostêpny jest równie¿ park zamkowy (dyskretnie mo¿na tu zajrzeæ po wykupieniu biletu parkingowego na dziedziñcu szpitala).
Zamek, a w³a¶ciwie szpital stoi na terenie silnie zurbanizowanym. W takiej sytuacji nale¿y liczyæ siê z ograniczeniami i postêpowaæ odpowiedzialnie, tym bardziej ¿e jest to rejon startów i l±dowañ ¶mig³owców LPR. Loty nad szpitalem wymagaj± zgody administracyjnej.
W OKRESIE LETNIM SKRZYD£O WSCHODNIE JEST NIEMAL NIEWIDOCZNE ZZA OGRODZENIA
TERENY ZIELONE (PARK) NA WSCHÓD OD ZAMKU
DOJAZD
L
ubuskie Centrum Ortopedii mie¶ci siê oko³o 200 metrów na wschód od Rynku, przy ul. Zamkowej. Po wyj¶ciu z dworca PKP nale¿y kierowaæ siê na pó³noc ul. Grottgera i £±ki Zamkowe (800 m).
Samochód zaparkowaæ mo¿na na malutkim parkingu przy wej¶ciu do O¶rodka (raczej nierealne w dni powszednie) lub na jednym z p³atnych parkingów przy ul. Szpitalnej. Parkuj±c auto
przy ul. Szpitalnej 2 bêdziecie mieli szansê zobaczyæ zamek równie¿ od strony pó³nocnej (ja niestety o tym nie wiedzia³em).
Stojaki na rowery znajduj± siê przy g³ównym wej¶ciu do LCO.
LITERATURA
1. B. Bielinis-Kopeæ: Zamki, dwory i pa³ace województwa lubuskiego, WUOZ w Zielonej Górze 2008
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Ko³odziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. J. Kuczer: Szlachta jako dzier¿awca dóbr królewskich w ksiêstwie g³ogowskim..., IPiA PWSZ 2007
4. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
5. K. Wasilkiewicz: Templariusze i joannici w biskupstwie lubuskim, Instytut Kultury Europejskiej 2016
WIDOK ZAMKU I SZPITALA OD PO£UDNIOWEGO WSCHODU, W ODDALI KO¦CIÓ£ PW. ¦W. MICHA£A
NA DRUGIM PLANIE PO PRAWEJ PARKING UL. SZPITALNA 2
W pobli¿u: £agów - zamek joannitów z XIV w., 21 km
Sulechów - zamek ksi±¿êcy z XIV w., 21 km Miêdzyrzecz - ruina zamku królewskiego z XIV w., 27 km Zb±szyñ - relikty zamku bastionowego z XVII w., 36 km
Krosno Odrzañskie - zamek ksi±¿êcy z XIII/XIV w., 42 km
WARTO ZOBACZYÆ:
Renesansowy ratusz miejski (200 m), przebudowany w XIX wieku, z oryginaln± wie¿± zwieñczon± krenela¿em. W piwnicach ratusza oraz w kilku salach na parterze budynku zachowa³y siê sklepienia krzy¿owo-¿ebrowe i gwia¼dziste. Aktualnie mie¶ci siê tutaj siedziba Muzeum Regionalnego, Urz±d Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, oraz biura Rady Miejskiej.
Pó¼nogotycki ko¶ció³ parafialny ¶w. Micha³a z XV wieku, czteronawowy, nakryty efektownym sklepieniem sieciowym, a w kaplicach sklepieniem gwia¼dzistym i rzadko spotykanym sklepieniem kryszta³owym. We wnêtrzach zachowane warto¶ciowe wyposa¿enie: gotycki tryptyk ¶w. Anny w o³tarzu g³ównym, a tak¿e rokokowy o³tarz NMP. Cech± niezwyk³± i wyj±tkow± ko¶cio³a s± jego proporcje. Jest on bowiem szerszy ni¿ d³u¿szy (27x31 m). ¦wi±tynia stoi przy ul. Szpitalnej (200 m).
Skromn± w formie, ale jak najbardziej zabytkow± szko³ê parafialn± z pocz±tku XVII stulecia. Pierwotnie by³ to prawdopodobnie budynek o smuklejszych proporcjach. Do dzi¶ w jego sieni zachowa³y siê resztki pó¼nogotyckich sklepieñ, obecnych niegdy¶ zapewne we wszystkich pomieszczeniach. Aktualny wygl±d budynku ukszta³towany zosta³ w czasie gruntownej przebudowy dokonanej w drugiej po³owie XIX wieku. Gmach szko³y stoi przy ul. Szpitalnej, vis-a-vis ko¶cio³a pw. ¶w. Micha³a (200 m). Na fotografiach poni¿ej szko³a przed- i po rewitalizacji.
Pozosta³o¶ci obwarowañ miejskich z XIV-XVI wieku (150 m). W okresie ¶redniowiecznym ca³e miasto otoczone by³o murami wzmocnionymi dwunastoma basztami i trzema bramami wjazdowymi. Do czasów wspó³czesnych zachowa³y siê odcinki kamiennych murów, trzy baszty i relikty fosy.
Figurê Chrystusa Króla (2,2 km) nawi±zuj±ca form± do
Pomnika Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale ciut od niego wiêksz±. Mierzy ona 33 m wysoko¶ci (bez postumentu), co w rankingu Jezusów czyni j± najwy¿sz± na ¶wiecie.
Ks. pra³at S. Zawadzki, inicjator budowy pomnika, zwyk³ z dum± g³osiæ: Oto Jezus na miarê naszych mo¿liwo¶ci. My tym Jezusem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz Jezus, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie s³owo! Nieopodal figury znajduje siê sklep wielkopowierzchniowy (dawne Tesco), który uznawany jest za najstarszy w Polsce, gdy¿ powsta³ piêæ lat przed Chrystusem ;-)