istorycy i badacze architektury okresu średniowiecza różnie interpretują początki budownictwa obronnego w Muszynie. Według tradycji, w tej jednej z najstarszych osad Podkarpacia warowny zamek wzniesiony został przez księcia Władysława Łokietka lub dopiero z fundacji królewskiej Kazimierza Wielkiego. W świetle nowszych badań dominuje jednak stanowisko, że znacznie wcześniej na jednym z dwóch przewyższeń istniał tutaj niewielki stożkowy gródek rycerski, położony nieco wyżej od zamku murowanego, oddalony od niego w linii prostej o około 100 metrów. To skromne, otoczone kamienno-ziemnym wałem i suchą fosą założenie zbudowane było na planie koła o średnicy około 30 metrów, w którego centralnej części stał drewniany budynek mieszkalny, przypuszczalnie wieża, o wymiarach podstawy 6x6 metrów i nie więcej niż dwu kondygnacjach. Na podstawie badań archeologicznych i zapisów w dokumentach źródłowych gródek muszyński identyfikowany jest z domeną legowaną w maju 1288 roku przez spadkobierców
scholastykaScholastyk (łac. scholasticus) – od XII do XVIII wieku duchowny, będący członkiem kapituły, sprawujący nadzór nad szkołami w swojej diecezji. kapituły krakowskiej Wysza z Niegowici h.
Półkozic biskupowi krakowskiemu Pawłowi z Przemankowa (+1292), który znany był z rozwiązłości swego życia. Cały harem na biskupstwie utrzymywał, a nawet z klasztoru w Skale porwał zakonnicę i włączył ją do haremu.
WIDOK ZAMKU Z ODDALONEJ O OKOŁO 600 METRÓW WIEŻY WIDOKOWEJ W PARKU ZDROJOWYM
W
rękach biskupów gród pozostawał do czasów Jana Muskaty (+1320), który zapewne już na początku XIV stulecia rozbudował go i wzniósł murowaną wieżę. Inwestycje te przypuszczalnie podyktowane były koniecznością umocnienia przyczółka w związku z konfliktem o władzę w dzielnicy krakowskiej, jaki przychylny czeskim Przemyślidom biskup toczył z księciem
Władysławem Łokietkiem (+1333). W 1308 roku Muskata został oskarżony przez arcybiskupa
Jakuba Świnkę o nadużycia kościelne i zdjęty z tronu biskupiego, by po procesie sądowym spędzić pół roku pod wieżą na zamku wawelskim. Sytuację tę wykorzystał Łokietek, który pod nieobecność głównego przeciwnika politycznego zajął Muszynę, a następnie przyłączył ją wraz z okolicznymi dobrami do domeny książęcej. Już jako własność królewska castrum w Muszynie wzmiankowane było w 1352, przy czym nie wiemy, czy mowa tutaj o obiekcie wzniesionym w konstrukcji drewniano-ziemnej, czy też o warowni murowanej. Pełniło ono wówczas funkcję nadgranicznej strażnicy i komory celnej przy trakcie handlowym wiodącym wzdłuż Popradu na Węgry. Przypuszczalnie za panowania
Kazimierza Wielkiego (+1370) prowadzono jakieś prace budowlane przy rozbudowie i umocnieniu zamku, jednak skala tych przekształceń, o ile w ogóle nastąpiły, pozostaje nieznana.
WIDOK Z ZAMKU NA DOLINĘ POPRADU, NA PIERWSZYM PLANIE FIGURA NMP USTAWIONA PRZEZ MIESZKAŃCÓW W 1979 ROKU
HIPOTETYCZNA REKONSTRUKCJA ZAMKU MUSZYŃSKIEGO, ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA
Państwo Muszyńskie, zwane też kluczem muszyńskim lub Biskupszczyzną, to istniejące od XIII wieku do 1781 roku historyczne latyfundium o powierzchni ok. 450 kilometrów kwadratowych, dysponujące własną administracją, sądownictwem i wojskiem. Należały do niego dwa miasta (Muszyna i Tylicz) oraz 47 wsi położonych na terenach dzisiejszych gmin Muszyna, Krynica-Zdrój, Łabowa i Uście Gorlickie.
Państwo Muszyńskie jako samodzielna jednostka terytorialna powstało prawdopodobnie około 1288 roku po tym, jak Muszyna z przyległościami została zapisana w testamencie przez Wysza z Niegowici biskupowi krakowskiemu Pawłowi z Przemankowa. W 1308 roku biskup Muskata utracił je na rzecz Władysława Łokietka i odtąd należało ono do dóbr królewskich, aż do przełomu XIV i XV wieku, lub nawet do połowy XV stulecia, gdy ponownie przekazane zostało kurii krakowskiej. W jej rękach Biskupszczyzna znajdowała się do 1781 roku, kiedy przeszła na własność rządu austriackiego jako dobra kameralne. Wcześniej jednak, bo już w roku 1770 tereny te oderwano od Polski i przyłączono do Węgier.
Państwo Muszyńskie dysponowało własną armią, której trzon stanowiła piechota chłopska - harnicy, w liczbie od 200 do 600 żołnierzy, oraz jazda zwana dragonią biskupią, gdzie służyli tylko sołtysi. Ponadto każdy mężczyzna miał obowiązek posiadania rynsztunku i musiał uczestniczyć w regularnych ćwiczeniach pospolitego ruszenia. Warto odnotować, że w czasie istnienia latyfundium plagą tych okolic było zbójnictwo, którego 'szlachetny' wielowiekowy dorobek upamiętnia Międzynarodowy Szlak Zbójników Karpackich.
ZAMEK W MUSZYNIE, DRZEWORYT Z 1836 ROKU
O
szczędności przy odbudowie zamku nie pomogły podczas jego obrony przed oblężeniem ze strony wojsk węgierskich w 1474 roku. Oddziały pod dowództwem starosty lipiańskiego Tomasza Tarczaya (+1493) zapewne miały ułatwione zadanie, gdy zamiast z solidnym murem przyszło im się mierzyć z szachulcową konstrukcją bramy, która poddała się już drugiego dnia walk. Bez wątpienia bitwa z roku 1474 była krótka, ale bardzo intensywna, o czym świadczyć może znaczna ilość militariów odnalezionych przez archeologów w warstwach ziemi oraz wyraźne ślady spalenizny z tego okresu. Należy przypuszczać, że w wyniku najazdu węgierskiego zamek został całkowicie zniszczony. Na mocy układu pokojowego zawartego z
Maciejem Korwinem (+1490) wkrótce zwrócono go biskupom i odbudowano przy znaczącym wsparciu finansowym lub wręcz na koszt króla. Ze względu na brak precyzyjnych danych nie mamy jednak dziś pewności, czy prace te obejmowały wcześniejszą lokację warowni, czy związane były raczej z budową całkiem nowej rezydencji, usytuowanej w pobliżu starszego założenia. W każdym razie początkowo szły one dość szybko, o czym świadczyć może pochodząca z lutego 1488 roku wzmianka o wysłaniu przez administratora diecezji krakowskiej delegata w celu doglądania budowy zamku, którego koszt miał wynosić 100 florenów. Prowadzona pod okiem starosty muszyńskiego Mikołaja Lapispataky budowa ukończona została po 1508 roku, kiedy odnotowano zamontowanie kamiennych ościeży drzwiowych i okiennych. W tym czasie sąsiedni gródek został ostatecznie opuszczony, a być może nawet spalono go celowo, aby wzmocnić obronność nowego zamku.
"OSTATKI ZAMKU W MUSZYNIE", RYCINA K. STRONCZYŃSKIEGO Z POŁOWY XIX WIEKU
1. Mikołaj Pikaran z Mnikowa, z pochodzenia Włoch, żupnik wielicki, starosta niegrodowy Muszyny
2. Mikołaj Komorowski herbu Korczak, starosta niegrodowy Muszyny w latach 1449-1450
3. Jan Oleśnicki, syn wojewody sandomierskiego Jana, starosta na Spiszu i Muszynie w latach 1451-1454
4. Jan z Wielopola, starosta muszyński po 1462
5. Andrzej Pieniążek z Krużlowej herbu Odrowąż, starosta muszyński i czorsztyński w latach 1467-1469
6. Jan Staszkowski herbu Bogoria, starosta muszyński w 1506 roku
7. Mikołaj Lapispataky, starosta muszyński w 1508 roku
8. Achacy Jordan herbu Trąba, starosta brzeźnicki, bolesławski, muszyński w latach 1523-1542
9. Jan Obojerski, starosta muszyński w 1577 roku
10.Stanisław Kępiński herbu Niesobia z Kępna, starosta niegrodowy Muszyny w latach 1581-1590
11.Piotr Adamowski herbu Jastrzębiec z Adamowie, starosta muszyński w 1601 roku
12.Paweł Ciechomski herbu Wąż, podstoli gostyński, starosta muszyński w 1612 roku
13.Jan Bedliński herbu Wieniawa z Bedlna, starosta muszyński w latach 1623-1636
14.Wojciech Bedliński, zapewne syn Jana, starosta muszyński w latach 1645-1662
15.Stanisław Cyrus Sobolewski herbu Lada, starosta muszyński w latach 1664-1666
16.Jan Potocki, stolnik bielski, starosta muszyński w 1675 roku
17.Zygmunt Przyborowski herbu Sulima, podwojewodzi sandomierski, starosta muszyński w latach 1677-1678
18.A. T. Noskowski, starosta muszyński w 1679 roku
19.Kazimierz Drogomir Sadowski, starosta niegrodowy państwa muszyńskiego w latach 1679-1687
20.Mikołaj Jan Małachowski, stolnik wendeński, dzierżawca i starosta klucza muszyńskiego w 1702 roku
21.Stanisław Walerian Chwalibóg herbu Strzemię, starosta klucza muszyńskiego w latach 1707-1718
22.Jan Miastowski herbu Belina, starosta i dzierżawca państwa muszyńskiego w latach 1719-1720
23.Wacław z Gawron Gawroński herbu Rawicz, starosta państwa muszyńskiego i czorsztyńskiego w 1727 roku
24.Andrzej Grzymała Grabowski, starosta niegrodowy klucza muszyńskiego w 1739 roku
25.Jan Katerli herbu Pora, chorąży bracławicki i starosta klucza muszyńskiego w 1753 roku
26.Antoni Jałbrzykowski herbu Grabie, podczaszy łomżyński i starosta klucza muszyńskiego w latach 1755-1756
27.Józef Tworzyński, cześnik płocki i starosta klucza muszyńskiego w latach 1756-1757
28.Idzi Fihauser, właściciel Gdowa i Bruśnika, starosta klucza muszyńskiego i świniarskiego w latach 1758 -1772
"MUSZYNA Z ROZWALINĄ ZAMKU PALOCHA W OBWODZIE SANDECKIM OD POŁUDNIA", LITOGRAFIA M. STĘCZYŃSKIEGO Z 1846 ROKU
Ś
wietność renesansowej rezydencji pod kuratelą krakowskiej kurii biskupiej trwała zaledwie do końca XVI wieku. W tym czasie była ona już warownią przestarzałą, która ze względu na archaiczne rozwiązania fortyfikacyjne nie mogła zapewnić skutecznej obrony przed regularnymi siłami. Pozbawiony remontów i nie modernizowany zamek przestał pełnić funkcje rezydencjalne za czasów starosty Wojciecha Bedlińskiego, z polecenia którego w 1645 roku przeniesiono urzędy do drewnianego dworku usytuowanego u podnóża wzniesienia. Jako twierdza wykorzystywany był jeszcze podczas potopu szwedzkiego, gdy aktywnie przygotowywano go do obrony. O ówczesnej roli Muszyny i zamku świadczy zwolnienie Bedlińskiego przez króla od obowiązku udziału w pospolitym ruszeniu w zamian za pilnowanie miasta i pasa granicznego.
GÓRA ZAMKOWA Z RUINĄ WAROWNI, POCZTÓWKA Z POCZĄTKOWYCH LAT XX WIEKU
P
óźniej gmach nie był już wzmiankowany, choć nadal wiele dokumentów wystawianych przez starostów sygnowano z przypisem: na zamku muszyńskim. Taka forma stanowiła jednak tylko symboliczny gest mający na celu podkreślenie wagi sprawowanego przez nich urzędu. Na początku XIX wieku zamek był już ruiną, z resztką rozdartej kilkupiętrowej wieży i kawałkiem muru. Dokładniejszy opis jego reliktów przedstawił polski historyk i etnograf
Szczęsny Morawski, który w roku 1863 pisał: Zamek na kończynie wzgórza u wpływu dwu potoków Poprad. Od strony gór bronion przekopem i czworoboczną wystającą wieżą, kilkupiętrową, do której prowadził zwód pod jazdę i wozy. W grubym murze wieży widać okrągły niezgrabny komin, utworzony snać obmurowaniem coraz wyżej podciąganego okrągłego 13-calowego pniaka. Bronną tą wieżą, a dalej sklepiastą szyją pnąc się w górę wjeżdżało się na pierwsze podwórze zamkowe, którego wschodnią stronę zajmował piętrowy dwór, zachodnią zaś dziedziniec z studnią otoczony murem pojedynczym od strony przepaści; podwójnym zaś tworzącym kryty obronny korytarz, oddzielony od podwórza drugiego, gdzie był skład bierzmów obronnych – i majdan sołtysiej straży nadgranicznej. Pierwsze badania archeologiczne na terenie dawnego zamku rozpoczęto w 1963, natomiast w latach 1991-98 przeprowadzono konserwację murów i zabezpieczono je jako trwałą ruinę.
GÓRA ZAMKOWA Z RUINĄ WAROWNI, POCZTÓWKA Z POCZĄTKOWYCH LAT XX WIEKU
Podczas prac archeologicznych prowadzonych na dawnym zamku biskupów krakowskich wydobyto bardzo dużą ilość zabytków ruchomych świadczących o burzliwej przeszłości tego miejsca. Spośród kilkunastu tysięcy przedmiotów i ich fragmentów odnalezionych na terenie lub w okolicy warowni na wyróżnienie zasługuje bogaty zbiór militariów, wśród nich pozostałości żelaznych i brązowych luf ręcznej broni palnej (przypuszczalnie pochodzących z egzemplarzy rozerwanych podczas wystrzału) wraz z metalową i marmurową amunicją, relikty hakownic, groty bełtów, sprzączki, noże oraz fragmenty zbroi, których istnienie w tym miejscu przypisuje się przede wszystkim walkom toczonym pomiędzy obrońcami zamku a wojskami węgierskimi w 1474 roku.
Z części ubioru i ozdób warto wymienić sprzączki do pasów, pierścionki i obrączki, a zwłaszcza jedną z niemieckim napisem hilf gott maria (Wspomóż Boże, Maryjo) wykonanym gotycką czcionką, którą zapewne zgubił w czasie ataku na zamek jeden z żołnierzy armii węgierskiej. Wśród znalezisk jest też trzynaście
monet węgierskich i polskich z przedziału chronologicznego pomiędzy połową XIV a końcem XV wieku, wśród nich m.in. wykonany z wysokiej próby srebra denar Ludwika I sprzed 1382 roku i denary bite przez Władysława Warneńczyka po objęciu tronu Węgier. Co ciekawe, na zamku znaleziono również dwie monety o znacznie młodszej metryce: srebrną węgierską monetę o nominale 10 fillerów z 1893 roku oraz polskie 5 groszy z roku 1923.
WIDOK Z DAWNEGO DZIEDZIŃCA NA WSCHODNIĄ KURTYNĘ MURÓW I POZOSTAŁOŚCI WIEŻY
amek wzniesiono z miejscowego piaskowca, w pobliżu przejścia granicznego, w niewielkiej odległości od węgierskiego
zamku Plavec. Miał on plan prostokąta o bokach ok. 80x25 metrów, do którego od wschodu przylegała wystająca poza lico murów masywna
czworoboczna wieża, podparta w narożach potężnymi szkarpami. Jej prostokątny zarys mierzył 10,5 metra na linii wschód-zachód i 12 metrów w kierunku północ-południe, a grubość murów sięgała 2,5 metra. Wymiary wieży sugerują, że pierwotnie funkcjonowała jako wielopiętrowy gmach o charakterze mieszkalno-obronnym, a jej oryginalna wysokość mogła sięgać 16-18 metrów. W części zachodniej stał trzyizbowy, jednotraktowy, przypuszczalnie piętrowy
dom mieszkalny, wypełniający całą długość kurtyny i oddzielony od
dziedzińcamurem obronnym o grubości 2,5 metra. Budynek ten wystawiono na planie prostokąta o bokach 13,5x28 metrów, z murami o grubości od 1,3 do 1,8 metra, wspartymi w narożnikach masywnymi przyporami. Zabudowę murowaną uzupełniał niewielki, kwadratowy w planie
arsenał, który wraz z drewnianymi budynkami gospodarczymi wypełniał przestrzeń dziedzińca w jego północnej części.
Wjazd do zamku znajdował się we wschodniej części północnej ściany kurtynowej. Być może w okresie późniejszym po zewnętrznej stronie muru południowego wzniesiono jednotraktowy trzyizbowy
budynek mieszkalny, jednak ze względu na nieczytelność znajdujących się tutaj pozostałości jego istnienie bywa kwestionowane.
uiny usytuowane są na szczycie wzniesienia zwanego Basztą lub Zamczyskiem (527 m. n.p.m.), około 60 metrów ponad korytem rzeki Poprad. Do czasów współczesnych zachowały się częściowo zrekonstruowane fragmenty murów kurtynowych wraz z przyziemiem wieży wschodniej, gdzie obecnie znajduje się punkt widokowy. W 2021 roku rozpoczęto szeroko zakrojoną
rewitalizację ruin, obejmującą m.in. zabezpieczenie istniejących murów, podwyższenie do trzech poziomów wieży wschodniej, budowę tarasu widokowego w części zachodniej dziedzińca, a także budowę drewnianego mostu nad suchą fosą i zagospodarowanie studni.
WIDOK Z GÓRY ZAMKOWEJ NA MUSZYNĘ
TARAS WIDOKOWY W DAWNEJ WIEŻY
POZOSTAŁOŚCI ZABUDOWY NA DZIEDZIŃCU (WSZYSTKIE FOTOGRAFIE WYKONANO PRZED REWITALIZACJĄ RUIN)
DOJAZD
R
uina położona jest w południowo-zachodniej części miasteczka, w pobliżu rozwidlenia rzek Muszynianka i Poprad, nieopodal mostów na Muszyniance (kierunek Piwniczna Zdrój). (mapa zamków województwa)
Osoby podróżujące samochodem mogą zaparkować
przy ul. Antoniego Kity
, tuż obok wspomnianych mostów. Następnie, już pieszo, omijając wzgórze z lewej strony należy skręcić w prawo w ul. Zazamcze i po kilkudziesięciu metrach wejść do lasu, gdzie wprost do ruin prowadzić nas będzie tematyczna
ścieżka spacerowa.
LITERATURA
1. B. Chudzińska: Pozostałości średniowiecznej ręcznej broni palnej z zamku w Muszynie, A.M.M. VII
2. B. Franczyk: Zamki średniowiecznego pogranicza polsko-węgierskiego..., UJ 2010
3. A. Ginter: Zamek w Muszynie w świetle najnowszych badań..., Almanach Muszyny 2014
4. A. Ginter, A. Przybyłok: Wybrane militaria z badań archeologicznych zamku w Muszynie..., A.M.M. XII
5. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
6. K. Przyboś: Zamek w Muszynie
7. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
WIDOK Z TARASÓW NA MUSZYŃSKIE OGRODY SENSORYCZNE, RUINA ZAMKU W ODDALI NA WZGÓRZU PO PRAWEJ STRONIE
KWIATOWY MIŚ Z ZAMKIEM W TLE
W pobliżu:
Rytro - ruina zamku królewskiego z XIII/XIV w., 36 km
Nowy Sącz - ruina zamku królewskiego z XIV w., 43 km Stary Sącz - ufortyfikowany klasztor sióstr klarysek z XIII-XVII w., 45 km
Szymbark - renesansowy kasztel z XVI w., 45 km