pobliżu miejscowości Bardo prawdopodobnie istniały w średniowieczu dwa zamki. Pierwszy z nich zlokalizowano nieopodal drewnianego grodu granicznego, wzmiankowanego w 1096 roku. Według badaczy gród ten stanowiło wieloczłonowe założenie z odrębną siedzibą kasztelana odseparowaną od reszty zespołu kamiennym murem o szerokości 1 metra oraz głębokim na 5 metrów i szerokim na metrów 15 parowem lub fosą. W roku 1299 wójt Ziębic i Ząbkowic Herman Reichenbach (według innych Bolko I) odsprzedał miejsce po nieistniejącej już kasztelanii cystersom z pobliskiego Kamieńca Ząbkowickiego, którzy być może do końca XVI stulecia użytkowali je jako folwark. Drugi zamek w Bardzie powstał na tzw. surowym korzeniu z inicjatywy księcia Bernarda Świdnickiego, jego młodszego brata Bolka II Ziębickiego lub — co jest już mniej prawdopodobne — króla czeskiego Jana Luksemburskiego.
REKONSTRUKCJA ZAMKU W XIV WIEKU WG J.SALMA
N
ie znana jest chronologia średniowiecznej warowni, nie zachowały się również żadne wzmianki pozwalające choćby w zarysie nakreślić historię zamku i związane z nim wydarzenia. Obiekt powstał zapewne z myślą o funkcji strażnicy u wrót do Polski na szlaku komunikacyjnym łączącym Pragę z Wrocławiem, być może spełniał też zadania książęcej komory celnej. Około połowy XIV stulecia zamek mógł przejść w drodze sprzedaży, zastawu lub jako lenno w ręce prywatne. Jego upadek wiąże się z prowadzonymi w okresie 1419–34 wojnami husyckimi, podczas których został spalony i opuszczony albo bezpośrednio po tych wydarzeniach, albo dopiero pod koniec XV wieku. Niedługo potem okoliczni mieszkańcy rozebrali mury, a dzieła zniszczenia dokonało trzęsienie ziemi z 24 sierpnia 1598, w wyniku którego część muru obwodowego osunęła się po stromych zboczach góry, spadając wraz z jej potężnymi fragmentami do rzeki, co spowodowało gwałtowne spiętrzenie wody i niemal całkowite zalanie miasta.
PRZYZIEMIE BASTEI W CZĘŚCI WSCHODNIEJ ZAŁOŻENIA ZAMKOWEGO
arowny zamek wybudowano na rozległej półce stromego zbocza dominującego nad doliną Nysy Kłodzkiej wzgórza (zwanego dziś Górą Kalwarią) na wysokości 350 metrów n.p.m. Półkę tą oddzielono od stoku wykutym w skale rowem o głębokości 3–6 i szerokości 8–10 metrów. Nieregularny zarys zamku górnego o powierzchni około 500 metrów kwadratowych zbliżony był do owalu i wynikał z ukształtowania terenu, na którym go zbudowano. Centralne założenie otaczał kamienny mur obwodowy o przeciętnej grubości 2,2 metra, z ulokowaną w jego południowo-wschodniej partii bramą o szerokości 1,9 metra. We wschodniej części dziedzińca wzniesiono cylindryczną wieżę o średnicy zewnętrznej 10 metrów i grubości murów w przyziemiu wynoszącej 4 metry. Wysokość wieży, podobnie jak murów obwodowych, pozostaje nieznana.
PLAN RUIN ZAMKU
W
północno-zachodniej części zespołu skupiła się część mieszkalna, na którą składały się (co najmniej) trzy wolno stojące budynki, przy czym jeden z nich odznaczał się grubszymi ścianami i mógł być wieżą. Budynki te przylegały do obwodu muru obronnego i być może w przyziemiu połączone były wspólnym korytarzem. Podstawowy surowiec budowlany stanowił kamień (piaskowiec, granit, gabro) łupany albo jednostronnie obrabiany, łączony zaprawą wapienną z dodatkiem tłucznia lub piasku. W odległości około 30 metrów od zamku właściwego znajduje się wypłaszczone wzniesienie o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Na podstawie wykopalisk stwierdzono, że mieścił się tam plac budowy, na którym obrabiano materiały użyte do wznoszenia murów, a także przygotowywano zaprawę. Być może później w miejscu tym funkcjonowało drewniane podzamcze.
REKONSTRUKCJA ZAMKU WG CZ.FRANCKE, J. LODOWSKIEGO I E. NIEMCZYK
MAKIETA ZAMKU W BARDZIE, EKSPOZYCJA MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO WE WROCŁAWIU
wyniku prac konserwatorskich zamek w Bardzie uzyskał zachowaną do dziś formę uczytelnionego obwodu murów obronnych (niepełnego), budynków mieszkalnych z fragmentami sklepień oraz porośniętej trawą wieży w postaci murka do wysokości około 1 metra. Pomimo, że niewiele z niego pozostało, to zachowane fundamenty pozwalają łatwo zorientować się, jak zamek wyglądał przed wiekami, a jego usytuowanie wysoko w górach, w środku lasu i z daleka od uciążliwych skupisk ludzkich sprawia, że zamkowa góra to pełne pozytywnego klimatu, ciche i z reguły odludne miejsce.
Wstęp wolny
Ruiny można zwiedzać z psem, pod warunkiem, że piesek lubi długie i męczące spacery.
Brak formalnych przeciwwskazań dla latania dronem. Miejsce jednak nie sprzyja takim zabawom ze względu na dużą ilość drzew porastających stok wzgórza.
CZĘŚCIOWO ZREKONSTRUOWANE DOLNE PARTIE MURÓW BUDYNKÓW MIESZKALNYCH
DOJAZD
B
ardo położone jest 10 km na północ od Kłodzka, przy trasie nr 8 prowadzącej do Wrocławia. Ruina zamku znajduje się w niewielkiej odległości od stacji kolejowej Bardo Główne, na wzgórzu zwanym Górą Kalwarią. Po wyjściu z budynku dworcowego należy poszukać wzrokiem monumentalnego krzyża, stojącego wysoko na urwisku skalnym i skierować się w tamtą stronę. Kilkaset metrów dalej zaczyna się niebieski szlak turystyczny prowadzący malowniczym wąwozem, gdzie wytyczono drogę krzyżową z zabytkowymi kapliczkami. Pomiędzy VII a VIII stacją na drzewie wisi drogowskaz z napisem ZAMEK — tutaj należy skręcić ostro w lewo i przejść jeszcze 100 metrów. Całe podejście zajmuje nie więcej niż 20–25 minut. (mapa zamków)
Pod wzgórzem znajduje się płatny parking (ul. Skalna).
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. J. Lodowski: Badania, rekonstrukcja i konserwacja reliktów zamku rycerskiego w G. Bardzkich k. Barda
DROGA KRZYŻOWA NA SZLAKU PROWADZĄCYM DO RUIN
W pobliżu: Kamieniec Ząbkowicki - zamek neogotycki z XIX w., 10 km Kłodzko - Twierdza Kłodzka, 11 km
Srebrna Góra - Twierdza Srebrnogórska z XVIII w., 12 km
Stoszowice - zamek z XVII w., przebudowany, 12 km Ząbkowice Śląskie - ruina zamku książęcego z XVI w., 12 km
Rudnica - relikty zamku z XVII-XIX w., 14 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Usytuowaną w centrum Barda późnobarokową Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny zbudowaną w drugiej połowie XVII wieku przez cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego w miejscu, gdzie stały wcześniej kościoły "czeski" i "niemiecki". Świątynia mierzy 54 m długości, 26 m szerokości i może pomieścić około 5 tysięcy ludzi. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych na Dolnym Śląsku, a z pewnością za jeden z najbardziej malowniczo położonych. O ile jej wygląd zewnętrzny sprawia wrażenie powściągliwego, wręcz surowego, to wnętrze zachwyca bogactwem artystycznego wystroju. Oprócz Cudownej Figurki Matki Bożej Bardzkiej – najstarszej drewnianej, romańskiej rzeźby na Dolnym Śląsku, na uwagę zasługuje bogato rzeźbiona barokowa ambona, organy F. J. Eberhardta z 1759 roku, a także obrazy autorstwa największego malarza śląskiego baroku Michała Willmanna w ołtarzu głównym i dwóch ołtarzach bocznych.