XIX-wiecznej bryle neogotyckiego pałacu kryją się relikty starszego założenia, które do niedawna traktowano jako pozostałości renesansowego dworu szlacheckiego rodu Sobockich. Dziś wiemy już, że część z nich sięga czasów średniowiecza i dotyczy wzniesionego w połowie XV wieku zamku warownego, stanowiącego zapewne realizację jednego z wysokich urzędników, prawdopodobnie kasztelana łęczyckiego Tomasza Doliwity Sobockiego. W oparciu o tę gotycką budowlę w drugiej kwarcie XVI stulecia powstał wspomniany wcześniej murowany dwór obronny, którego bryła zatarła pierwotny charakter warowni. Fundatorem nowego założenia był jeden z dwóch braci, Tomasz lub Brycjusz Sobocki. Pierwszy z nich, podkomorzy łęczycki od 1542 i kasztelan gostyński od roku 1546, wybudował we wsi kościół parafialny, drugi zaś wyposażył go w renesansowe nagrobki rodowe. Nieznane są dalsze dzieje inwestycji Sobockich. Wiemy jedynie, że niespełna sto pięćdziesiąt lat później określany mianem skarbca murowanego dwór nie był już zamieszkany.
W CZĘŚCI ZACHODNIEJ ELEWACJE ZEWNĘTRZNE ZDOBI KRENELAŻ,
KTÓRY WRAZ Z PSEUDOWIEŻĄ NADAJĄ CAŁOŚCI 'ŚREDNIOWIECZNEGO' CHARAKTERU
W
1744 roku dobra sobockie kupił Wincenty Zawisza, łowczy łęczycki i szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie przeszły one na własność jego syna Cypriana, a później - wnuka Artura, straconego w odwecie za działalność patriotyczną i uczestnictwo w powstaniu listopadowym. Skonfiskowany przez władze carskie majątek Artura wykupił jego brat August Zawisza, który na fundamentach starej budowli wzniósł neogotycki pałacyk z ośmioboczną, zwieńczoną krenelażem wieżą, przez co nowy gmach szybko został okrzyknięty zameczkiem. W roku 1890 obiekt nabył Artur Stokowski z żoną, a następnie założył w jego otoczeniu wspaniały park krajobrazowy w stylu angielskim. Po Stokowskich zamieszkali tutaj Wiktor i Bogna Przegalińscy, którzy zakupili majątek w 1927 roku z przeznaczeniem na hodowlę koni angloarabskich. Po drugiej wojnie światowej dobra rozparcelowano pomiędzy PGR a Stadninę Koni w Walewicach, a pałacyk przekształcono w wielorodzinny budynek mieszkalny.
ELEWACJA ZACHODNIA PAŁACYKU
Artur Zawisza urodził się w 1809 roku w majątku Sobota nad Bzurą jako syn radcy departamentu warszawskiego Jana Zawiszy i kasztelanki Marii Karnkowskiej. W roku 1827 ukończył Szkołę Wojewódzką w Kaliszu i wstąpił na Wydział Prawa i Administracji Królewskiego Uniwersytetu w Warszawie. Po wybuchu powstania listopadowego zaciągnął się do 1. Pułku Jazdy Płockiej, gdzie walczył w bitwach pod Balicami, Ostrołęką, Białołęką i Olszynką Grochowską, awansując w międzyczasie do stopnia kapitana. Za postawę na polu walki otrzymał krzyż Virtuti Militari.
Po upadku powstania listopadowego emigrował do Francji, gdzie zapisał się do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i loży wolnomularskiej Trójcy Nierozdzielnej. Józef Zaliwski, organizator wyprawy partyzanckiej do Królestwa Polskiego, mianował go dowódcą w województwie mazowieckim na obwody warszawski i sochaczewski. W lutym 1833 roku Zawisza opuścił Paryż, a następnie przez Belgię i Niemcy dotarł do miejscowości Turzno koło Torunia, gdzie po spotkaniu z matką sporządził testament. Po długich partyzanckich walkach został schwytany wraz z kilkuosobowym oddziałem w lesie krośniewickim w dniu 14 czerwca 1833, a następnie osadzony w dawnym klasztorze karmelitów w Warszawie. Po krótkim procesie sąd skazał go na śmierć przez powieszenie. Egzekucja odbyła się publicznie 26 listopada 1833, a według innych źródeł 15 listopada, na placu kaźni w Warszawie. Przed śmiercią Artur Zawisza powiedział: Gdybym miał żyć sto lat, każdy z nich oddałbym Ojczyźnie.
ZNISZCZONA BRAMA PRZY WJEŹDZIE DO ZABYTKOWEGO PARKU
bryle pałacu zidentyfikowano relikty sześciobocznej wieży o boku około 4,5 metra, zbudowanej z cegły w wątku gotyckim i opiętej narożnymi przyporami. Jest to jedyna dotychczas rozpoznana pozostałość XV-wiecznego zamku, którego pierwotna forma mogła ograniczać się do wzniesionej na kopcu i otoczonej głębokim wykopem lub fosą wieży mieszkalnej, przekształconej w XVI stuleciu w wieżowy dwór obronny z niskim dwuizbowym przyziemiem i trzema kondygnacjami naziemnymi.
OKNA W ELEWACJI POŁUDNIOWEJ ZE ŚLADAMI PO PRACACH BUDOWLANYCH PROWADZONYCH W LATACH 70. XX WIEKU
zamku gotyckiego zachowały się niewielkie fragmenty murów skrytych w romantycznej formie neogotyckiego pałacu, przez co niedostępne dla postronnego obserwatora. Budynek na części obwodu wciąż opasany jest przez wypełnioną wodą
fosę. Otacza go 4-hektarowy park z drzewostanem liczącym 60 gatunków, obecnie niestety zaniedbany. Obiekt jest własnością prywatną i od kilku lat stoi opuszczony (stan w 2008).
PAŁAC W SOBOCIE, STAN W 2008 ROKU
DOJAZD
W
ieś Sobota leży pomiędzy Łowiczem a Łęczycą, około 3 km na północ od drogi łączącej obydwa miasta. Samochód zostawić można przy bramie wjazdowej do parku usytuowanej na jego skraju. Aby tam dotrzeć, należy z Rynku kierować się ul. Warszawską aż do samego jej końca. (mapa zamków województwa)
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. L. Kajzer: Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej, DiG 2004
3. Spacerownik po regionie, Gazeta Wyborcza 2008
W pobliżu: Oporów - zamek szlachecki z XV w., 18 km Łowicz - relikty zamku biskupów gnieźnieńskich z XIV w., 19 km Łęczyca - zamek królewski z XIV w., 38 km Sochaczew - ruina zamku książęcego z XIV w., 47 km
WARTO ZOBACZYĆ:
W centralnej części wsi późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVI wieku ufundowany przez kasztelana Tomasza Sobockiego. W fasadę południową wbudowana okrągła baszta świadcząca o charakterze obronnym. Wewnątrz sklepienia gwiaździste i nagrobki kamienne Sobockich dłuta samego Santi Gucciego.
W Walewicach klasycystyczny pałac z XVIII wieku zbudowany dla szambelana króla Poniatowskiego - Anastazego Walewskiego. W roku 1810 urodził się tutaj syn Napoleona i Marii Walewskiej, Aleksander Colonna-Walewski, późniejszy ambasador Francji w Anglii i minister spraw zagranicznych Napoleona III. Obecnie pałac należy do Państwowej Stadniny Koni i mieści ośrodek hotelowo-konferencyjny.
W Chruślinie późnogotycki kościół parafialny pw. św. Michała z XVI wieku, jednonawowy, zakończony półkolistą absydą. W środku portal renesansowy z 1558, polichromie pędzla Zofii Baudoine Courtenay z 1930 roku, barokowy ołtarz główny z 1631 oraz kamienna chrzcielnica z herbami z 1615 roku.
W Bielawach kościół gotycki z XV wieku, należący do cenniejszych zabytków sakralnych reprezentujących gotyk mazowiecki. W środku barokowe ołtarze z XVIII wieku, ponadto rzeźby i obrazy z XVII/XVIII wieku, a także płyta nagrobna z piaskowca poświęcona Maciejowi z Bielaw - kasztelanowi Łęczycy, uznana za najstarszą na Mazowszu. Obok drewniana dzwonnica z XVIII wieku.