trwalony na lekcjach historii w zwi±zku z dramatyczn± obron± (1109) przed wojskami cesarza Henryka V drewniany gród ksi±¿êcy znajdowa³ siê na odrzañskim Ostrowie Tumskim w miejscu, gdzie pó¼niej stanê³a kolegiata. W 1249 roku syn Henryka Pobo¿nego Konrad samozwañczym aktem oderwa³ ziemiê g³ogowsk± od rz±dzonego przez Boles³awa Rogatkê ksiêstwa wroc³awskiego i wykreowa³ swoje w³asne pañstewko ze stolic± w G³ogowie, daj±c tym samym pocz±tek g³ogowskiej i ole¶nickiej linii Piastów. Ograbiony Boles³aw wprawdzie trochê protestowa³, ale porwany i uwiêziony przez bezwzglêdnego brata wkrótce skrusza³ i prawnie usankcjonowa³ narodziny nowego ksiêstwa. Warowny zamek wzniesiony zosta³ w drugiej po³owie XIII wieku z inicjatywy ksiêcia Konrada II. Zgodnie z panuj±cym w tamtym okresie kierunkiem rozwoju budownictwa, sk³ada³ siê on z drewnianych domów, wolno stoj±cej, ceglanej wie¿y oraz drewniano-ziemnych umocnieñ.
WIDOK ZAMKU G£OGOWSKIEGO NA RYCINIE Z 1635 ROKU
O
d pocz±tku swego istnienia siedziba ksi±¿êca stanowi³a przestrzeñ przetargów politycznych sk³óconych miêdzy sob± suwerenów dzielnic ¶l±skich. To w jej lochach w 1293 roku ówczesny w³adca ksiêstwa Henryk III Bia³y uwiêzi³ swego stryjecznego brata Henryka V Grubego. Przyczyn± rodzinnych wa¶ni by³ spadek po Henryku Probusie, który zapisa³ w testamencie ziemiê wroc³awsk± ksiêciu g³ogowskiemu, lecz niezadowoleni z takiego wyboru wroc³awscy mieszczanie nie zezwolili na jego realizacjê i na swego zwierzchnika wybrali Henryka V. Ten porwany z k±pieli i przywleczony nago do G³ogowa zosta³ zamkniêty w ciasnej ¿elaznej skrzyni, bez mo¿liwo¶ci wyprostowania koñczyn i swobodnych ruchów, z dwoma niewielkimi otworami: na jedzenie i picie, oraz na to drugie. Henryk twardy by³ i wytrzyma³ w takich warunkach pó³ roku, ale kiedy w jego ciele zagnie¼dzi³y siê robaki, nie da³ rady - w maju 1294 podpisa³ uk³ad, na mocy którego zrzek³ siê na rzecz swego oprawcy czê¶ci spornego ksiêstwa.
MIASTO I ZAMEK NA XVIII-WIECZNYCH RYCINACH FREIDRICHA BERHNARDA WERNERA
W
1331 roku stolicê ksiêstwa g³ogowskiego pod wspólnym panowaniem Jana ¦cinawskiego oraz Henryka IV ¯agañskiego zaatakowa³y i podstêpem zdoby³y wojska czeskie Jana Luksemburczyka. ¦cinawski szybko dogada³ siê z Czechami i w zamian za mo¿liwo¶æ utrzymania pozosta³ych dóbr odda³ swoj± czê¶æ miasta; do zbrojnego konfliktu dosz³o natomiast pomiêdzy Luksemburczykiem a drugim z w³a¶cicieli, synem Henryka IV - Henrykiem V ¯elaznym. Henrykowi uda³o siê nawet na pewien czas przej±æ zamek, zaatakowany jednak od wschodu przez polskiego króla Kazimierza Wielkiego nie by³ w stanie walczyæ na dwa fronty i w 1344 zmuszony zosta³ do z³o¿enia ho³du lennego królowi czeskiemu, uzyskuj±c dziêki temu ³askê i po³owê G³ogowa. W zachowanej czê¶ci miasta jeden z jego potomków, ksi±¿ê Jan I na pocz±tku XV stulecia wzniós³ nowy, ju¿ w pe³ni murowany zamek, zbudowany z wykorzystaniem istniej±cej wcze¶niej gotyckiej wie¿y i miejskiego muru obronnego. Pe³ni³ on odt±d funkcjê siedziby czeskich urzêdników królewskich, w której rezydowali m.in. bracia króla Czech W³adys³awa Jagielloñczyka, a pó¼niej w³adcy Polski: Jan Olbracht i Zygmunt Jagielloñczyk, znany nam bli¿ej jako Zygmunt Stary.
FRAGMENT PLANU PODZAMCZA Z 1736 ROKU, ZAMEK NA DOLE PO LEWEJ
Z
ygmunt Jagielloñczyk mieszka³ w g³ogowskim zamku w latach 1498-1506 podnosz±c go z ruin bêd±cych konsekwencj± tocz±cej siê dziesiêæ lat wcze¶niej wojny z królem wêgierskim Maciejem Korwinem. O skali zniszczeñ z czasów tego konfliktu mo¿e ¶wiadczyæ fakt, ¿e podczas oblê¿enia miasta w 1488 roku na wyspê tumsk± w ci±gu tylko jednego dnia spad³o 120 pocisków z du¿ych dzia³, nie licz±c kul z dzia³ mniejszych oraz z broni rêcznej. Z bombardy ¶widnickiej oddano wówczas 17 strza³ów, za¶ z legnickiej, zaliczanej do trzech najwiêkszych puszek ¶l±skich, 14 strza³ów do czasu, gdy pêk³a. Do prac przy odbudowie zamku Zygmunt zatrudni³ architektów w³oskich - nie dane mu by³o jednak osobi¶cie jej nadzorowaæ, gdy¿ w 1506 roku zosta³ królem Polski i wyjecha³ do Krakowa. W roku 1574 czê¶æ budynków zawali³a siê, a w 1615 zamek sp³on±³ w wielkim po¿arze miasta. Próbowali ratowaæ go: starosta Rudolf von Zeditz i Jan Bernard von Herberstein, który w latach 1652-69 nadzorowa³ prace przy barokowej przebudowie rezydencji nadaj±cej jej formê pa³acow±, zbli¿on± do wygl±du wspó³czesnego.
DWIE PIÊKNE POCZTÓWKI Z WIZERUNKIEM ZAMKU G£OGOWSKIEGO
POWY¯EJ: ELEWACJA PO£UDNIOWO-WSCHODNIA, PRZED NI¡ UWIECZNIONY KONCERT ORKIESTRY DÊTEJ, OKO£O 1915
PONI¯EJ: NIE ISTNEJ¡CE JU¯, ZNISZCZONE PODCZAS 2. WOJNY ¦WIATOWEJ SKRZYD£O PO£UDNIOWO-ZACHODNIE, OKO£O 1910
P
odczas wojen napoleoñskich G³ogów znalaz³ siê na trasie marszu wojsk francuskich z Drezna do Warszawy i tutaj w sierpniu 1807 przez krótki czas mia³ swoj± kwaterê sam Napoleon Bonaparte. W roku 1814 dawny gmach ksi±¿êcy powróci³ w rêce pruskie, by pod koniec XIX wieku przej¶æ kolejn± przebudowê w celu adaptacji go na siedzibê s±du królewskiego i prywatne lokale mieszkalne. Zniszczony zim± 1945 obiekt odbudowano w latach 1971-83 na potrzeby Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, choæ pierwsza wystawa otwarta zosta³a jeszcze w ruinach w roku 1967. Obecnie w zamku mie¶ci siê Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
RUINA ZAMKU KSI¡¯ÊCEGO W DRUGIEJ PO£OWIE LAT 50. XX WIEKU
ZAMEK PO ODBUDOWIE WIDZIANY Z TEJ SAMEJ PERSPEKTYWY
amek zbudowany zosta³ w pó³nocno-zachodnim naro¿niku miasta, na lewym brzegu rzeki Odry. Strzeg³ on przeprawy, a pó¼niej mostu, którym bieg³ wa¿ny strategicznie trakt do Wielkopolski. Warownia znajdowa³a siê w obrêbie fortyfikacji miejskich, od miasta otoczona by³a jednak fos±. Najstarszym istniej±cym elementem architektury zamkowej jest kolista wie¿a obronna wzniesiona w drugiej po³owie XIII wieku z ceg³y uk³adanej w w±tku wendyjskim. Po po¿arze w 1291 roku rozpoczêto formowanie nowego regularnego za³o¿enia, rozplanowanego na rzucie prostok±ta o wymiarach 38x49 metrów, w sk³ad którego, oprócz wie¿y, wchodzi³y mury obwodowe i dwa jednotraktowe budynki stoj±ce przy ich krótszych bokach.
PLAN ZAMKU WG B. GUERQUINA, CIEMNYM KOLOREM OZNACZONO ZARYS ZAMKU ¦REDNIOWIECZNEGO
N
a przestrzeni wieków gmach wielokrotnie poddawany by³ przebudowom i modernizacjom, z których najwiêkszy wp³yw na jego wygl±d i uk³ad przestrzenny mia³a XV-wieczna rozbudowa o trzeci, pó³nocny budynek mieszkalny, a tak¿e przebudowa z drugiej po³owy XVII stulecia, podczas której dostawiono po³udniowe skrzyd³o i arkadê z loggi± przy skrzydle wschodnim. Pozosta³e budynki podwy¿szono wówczas o jedn± kondygnacjê, zmieniono uk³ad i charakter wnêtrz, ujednolicono otwory okienne, a elewacjê zewnêtrzn± ozdobiono w zgodzie z obowi±zuj±cym stylem barokowym. Pod koniec XIX wieku ponownie zmieniono uk³ad pomieszczeñ zamkowych, wewn±trz cylindrycznej wie¿y za³o¿ono klatkê schodow±, na jej parterze przebito nowy otwór, a szczyt zwieñczono klinkierowym krenela¿em. Po drugiej wojnie ¶wiatowej podjêta zosta³a decyzja o rozebraniu zniszczonego skrzyd³a po³udniowego i zast±pieniu go ma³o estetycznym betonowym murem parawanowym. Pozosta³e budynki podniesiono z ruin i udekorowano barokow± szat± architektoniczn±.
SKRZYD£O PO£UDNIOWO-WSCHODNIE Z PRZEJAZDEM BRAMNYM
MUR KURTYNOWY W MIEJSCU SKRZYD£A PO£UDNIOWO-ZACHODNIEGO
dawnej rezydencji ksi±¿±t g³ogowskich do dzi¶ zachowa³a siê XIII-wieczna gotycka wie¿a, naro¿na skarpa od strony fosy i fragmenty murów ukrytych pod wspó³czesnymi tynkami, w tym obecny przejazd bramny. Dzi¶ swoj± siedzibê w zamku ma Muzeum Archeologiczno-Historyczne ze zbiorami pochodz±cymi g³ównie z badañ wykopaliskowych prowadzonych na terenie budowy huty Miedzi "G³ogów", na Ostrowie Tumskim i na Starym Mie¶cie, m.in. odkryty w 1987 roku przez zdumionych dzia³kowiczów skarb licz±cy ponad 20 tysiêcy monet ¶redniowiecznych, skarb ozdób i monet z X wieku oraz staro¿ytne wyroby z br±zu. W muzeum obejrzeæ mo¿na równie¿ ekspozycjê dokumentuj±c± historiê osadnictwa w dorzeczu Odry, XII-wieczn± rekonstrukcjê mennicy, wystawê po¶wiêcon± historii ziemi g³ogowskiej, militaria, a nawet kolekcjê starych radioodbiorników i gramofonów oraz malarstwo wspó³czesne.
FRAGMENTY EKSPOZYCJI MUZEALNEJ NA ZAMKU
Wstêp do muzeum jest biletowany, na dziedziniec - wolny
Bezp³atne fotografowanie i filmowanie na u¿ytek prywatny
WIDOK Z WIE¯Y ZAMKOWEJ W KIERUNKU PÓ£NOCNO-WSCHODNIM NA MOST TOLERANCJI...
I NA PO£UDNIOWY-ZACHÓD, GDZIE ROZCI¡GA SIÊ SKWER Z POMNIKIEM DZIECI G£OGOWSKICH I RUIN¡ KO¦CIO£A ¦W. PIOTRA
DOJAZD
Z
amek po³o¿ony jest przy ul. Brama Brzostowska, tu¿ nad Odr±, obok wysokiego ró¿owego mostu zwanego Mostem Tolerancji. Po wyj¶ciu z dworca PKP nale¿y skrêciæ w lewo w ul. 1 maja, dalej i¶æ prosto ul. Nadbrze¿n±, trzymaj±c kurs w kierunku wschodnim (20 min.). (mapa zamków województwa)
Samochód zaparkowaæ mo¿na przy ul. Zamkowej (zaplecze zamku) lub na placyku przy ul. Nadodrzañskiej, vis-a-vis g³ównego wej¶cia do muzeum.
Rower mo¿na wprowadziæ na dziedziniec zamkowy.
LITERATURA
1. M. Chorowska: Zamek jako rezydencja ksi±¿êca na Dolnym ¦l±sku...
2. M. Chorowska: Rezydencje ¶redniowieczne na ¦l±sku, OFPWW 2003
3. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
4. I. T. Kaczyñscy: Zamki w Polsce po³udniowej, Muza SA 1999
5. L. Kajzer, J. Salm, S. Ko³odziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
6. J. Szymczak: Zamki i pieni±dze w ¶redniowiecznej Polsce
WIDOK ZAMKU OD STRONY DAWNYCH OGRODÓW
W pobli¿u:
Jakubów - relikty zamku z XIV w., 12 km Czerna - zamek z XVI w., przebudowany, 18 km Siedlisko - ruina bastionowego zamku szlacheckiego z XVI w., 33 km
Chobienia - zamek z XVI w., 34 km Góra - relikty zamku ksi±¿êcego z XIV/XV w., 35 km Lubin - kaplica zamku ksi±¿êcego z XIV w., 38 km