oczątki murowanej strażnicy w Bydlinie ze względu na niedostępność źródeł giną w mrokach dziejów, nie można więc dziś jednoznacznie określić, z czyjej inicjatywy ją zbudowano i kiedy to nastąpiło. Najstarszy znany nam dokument wzmiankujący castrum w Bydlinie pochodzi z 1398 roku - w tym czasie stanowi ono ważne ogniwo w systemie obronnym na pograniczu polsko-śląskim. Jego właścicielami są Pełka i Niemierza, spadkobiercy królewskiego posła Niemierzy z Gołczy (zm. 1351), który w literaturze czasami przedstawiany jest jako fundator warowni. Wspomniani Pełka i Niemierza to oficjalnie synowie Niemierzy z Gołczy, jednak w opinii niektórych historyków ich biologicznym ojcem jest
Kazimierz Wielki, król Polski, a zarazem wieloletni kochanek żony swojego posła noszącej sugestywne imię Cudka.
REKONSTRUKCJA ZAMKU WG B. DREJEWICZ, ŹRÓDŁO: R. SYPEK "ZAMKI I OBIEKTY WAROWNE JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ"
1655 stojący na wzgórzu zamkowym kościółek najeżdżają, rabują i palą wojska należące do oddziałów szwedzkiego generała Burcharda von den Lühnen. I choć z inicjatywy Męcińskich w latach 30. XVIII wieku zostaje on odbudowany, to częste później napady rabunkowe, zaniedbania i pożary sprawiają, że pod koniec stulecia jest on już opuszczony i popada w ruinę. Odtąd przez ponad dwieście lat gołe mury dawnego zamku strzegą skrycie swych tajemnic, aż do pierwszych badań wykopaliskowych z 1989 roku, gdy na ich terenie archeolodzy dokonują szeregu ciekawych odkrywek, wśród nich fundamentów wieży bramnej i krypty z dwoma wykutymi w skale grobami zawierającymi ludzkie szczątki. Owocem ich prac są również odnalezione pośród ruin
denarDenar – dawna moneta srebrna Ludwika Węgierskiego i
solidySolid (szeląg) – dawna moneta srebrna Zygmunta III Wazy, a także liczne fragmenty ceramiki naczyniowej i kafli piecowych.
POŚRÓD RUIN ZAMKU W BYDLINIE
W miesiącach zimowych, gdy na drzewach nie ma już liści, ze wzgórza zamkowego w kierunku północno-zachodnim widać wieś Krzywopłoty, a w kierunku północno-wschodnim - wieś Załęże. Obszar usytuowany między nimi stał się w dniach 17. i 18. listopada 1914 miejscem krwawej bitwy Legionów Józefa Piłsudskiego pod dowództwem mjr
Mieczysława Rysia Trojanowskiego z carską Dywizją Strzelców Syberyjskich. Legioniści okopali się na wzgórzu we wsi Bydlin i w sąsiednich Krzywopłotach, natomiast Rosjanie zajęli swe pozycje w leśnych ostępach koło Smolenia i Domaniewic. W wyniku toczonego ze zmiennym szczęściem starcia obydwie strony poniosły znaczne straty, z czego po stronie polskiej odnotowano 46 zabitych i 131 rannych lub wziętych do niewoli. Jednym z poległych był por. Stanisław Paderewski, przyrodni brat premiera Ignacego Paderewskiego.
Z tamtej bitwy zachowały się okopy i inne fortyfikacje polowe wykute w skałach na stokach góry zamkowej przez wspierających polskie legiony saperów austriackich. Okopami i rowami dobiegowymi oplecione jest właściwie całe wzgórze, a ich łączna długość wynosi około 1 kilometra. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości miejsce to uczytelniono i objęto ochroną konserwatorską w ramach tzw. leśnego parku pamięci.
OKOPY Z CZASÓW 1. WOJNY ŚWIATOWEJ POD WZGÓRZEM ZAMKOWYM
lementem dominującym w bryle zamku był trzykondygnacyjny budynek typu wieżowego murowany na planie prostokąta o bokach 11x24 m. Gmach ten posiada narożne przypory spajające masywne mury o imponującej grubości sięgającej 2,3 m. Stropy budynku były drewniane, a ściany działowe wzniesiono z drewna i gliny. Wejście do niego prowadziło przez portal usytuowany na wysokości 2,5 m nad poziomem gruntu, do którego dostawiono drewniane schody lub ganek. Oświetlenie wnętrz zapewniały ostrołukowe okna i mniejsze okienka szczelinowe; od strony skarpy prawdopodobnie występowały również otwory strzelnicze, tam też usytuowano wykusz ustępowy. W drugiej fazie budowy, zapewne jeszcze w XIV wieku, do wieży mieszkalnej dostawiono od południa mur obwodowy z wieżą bramną tworząc w ten sposób niewielki dziedziniec. Całość otaczała wykuta w skale fosa oraz kamienno-ziemny wał, ponadto od północy zamek chroniony był przez stromą skarpę i rozległe podmokłe tereny.
DOŚĆ SWOBODNE WIZUALIZACJE ZAMKU Z OKRESU ŚREDNIOWIECZA (WYŻEJ) I PO PRZEBUDOWIE NA KOŚCIÓŁ
GRAFIKI POCHODZĄ Z TABLICY INFORMACYJNEJ USTAWIONEJ U PODNÓŻA GÓRY ZAMKOWEJ
W
ramach przebudowy warowni na kościół w XVI wieku część okien i drzwi zamurowano, a wnętrze budowli podzielono na trzy mniejsze pomieszczenia. W połowie długości muru fasadowego wzniesiono ścianę tworząc w ten sposób osobne prezbiterium i nawę. Od zachodu nawę tą ograniczono murkiem wydzielającym wąską izbę, która pełniła zapewne jakąś funkcję pomocniczą - być może była to kruchta lub kaplica. Wybito również nowe okna od strony dziedzińca.
PLAN ZAMKU W BYDLINIE: 1. WIEŻA MIESZKALNA (KOŚCIÓŁ), 2. MUR OBRONNY, 3. WIEŻA BRAMNA, 4. SKARPA
o czasów współczesnych zachowały się postrzępione fragmenty murów kamienicy zamkowej, ukryte w ziemi fundamenty murów obwodowych i rowy po fosie. W 2009 roku mur południowy budynku mieszkalnego zawalił się, jednak już w 2012 został częściowo odbudowany (p. fotografie poniżej). Towarzyszące odbudowie muru prace objęły również utwierdzenie obluzowanych kamieni, uzupełnienie spoin, usunięcie roślinności porastającej plateau wzgórza oraz remont schodów prowadzących do ruin.
ZAMEK W BYDLINIE SPRZED KATASTROFY BUDOWLANEJ (POWYŻEJ) I PO CZĘŚCIOWEJ REKONSTRUKCJI
Ruinę można zwiedzać bezpłatnie o dowolnej porze dnia lub nocy.
Towarzyszyć w tym może Wam Wasz pies. Po drodze z parkingu niezbyt wymagające podejście i kilkanaście schodów.
Na dojście z parkingu, oględziny zamku i spacer wzdłuż okopów należy zarezerwować min. 30 minut.
Miejsce nie jest dostosowane do potrzeb osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności ruchowej (sypka nawierzchnia drogi, strome schody).
Strefa lotów wojskowych. Dla strefy aktywnej obowiązuje zakaz lotów statkami powietrznymi. Status sprawdzić można w aplikacji DRONERADAR.
RUINA KAMIENICY ZAMKOWEJ
W DRODZE DO ZAMKU
DOJAZD
B
ydlin położony jest około 15 km na północny wschód od Olkusza i około 10 km na południe od zamku w Smoleniu. Ruina stoi w północnej części wsi, obok cmentarza, po lewej stronie drogi prowadzącej do Dłużca. Pod wzgórzem zamkowym przystanek, na którym zatrzymują się autobusy komunikacji Olkusz linii 470 i 474 (w weekend kursują bardzo rzadko). (mapa zamków województwa)
Darmowy parking przy cmentarzu (Bydlin, ul. Zawadka, około 200 metrów od ruin).
Rowery można wprowadzić na wzgórze zamkowe.
WIATA TURYSTYCZNA U STÓP WZGÓRZA ZAMKOWEGO (PRZY WIACIE STOJAKI ROWEROWE)
LITERATURA
1. M. Antoniewicz: Zamki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej...
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Jury Krakowsko-Częstochowskiej
5. J. Zinkow: Orle gniazda i warownie jurajskie, Sport i Turystyka 1977
W pobliżu: Smoleń - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 12 km Udórz - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 12 km (piechotą, rowerem), 19 km (samochodem) Ryczów - ruina strażnicy królewskiej z XIV w., 13 km
Pilica - zamek Toporczyków z XIV w., przebudowany, 15 km Rabsztyn - ruina zamku królewskiego z XIV w., 14 km Podzamcze - ruina zamku Ogrodzieniec z XIV-XVI w., 17 km Pieskowa Skała - zamek królewski z XIV-XVII w., 26 km
Sławków - relikty zamku biskupiego z XIII w., 28 km
Wysocice - kościół obronny z XII-XIII w., 28 km
Morsko - ruina zamku z XIV w., 30 km Ojców - ruina zamku królewskiego z XIV w., 33 km Korzkiew - zamek rycerski z XIV/XV w., 39 km Mirów - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 39 km Bobolice - zamek królewski (rekonstrukcja), 40 km Siewierz - ruina zamku biskupów krakowskich z XV w., 40 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Na położonym u stóp wzgórza zamkowego cmentarzu kwatery wojenne, w których pochowano poległych w bitwie pod Krzywopłotami 46 polskich legionistów oraz 284 bezimiennych żołnierzy armii rosyjskiej i austriackiej (głównie Węgrów, Słowaków, Czechów i Polaków). Przy wejściu na cmentarz murowana kaplica pw. Pocieszenia NMP wzniesiona w XVIII wieku na miejscu dawnej pustelni.
Rozpoczynający się około 10 km w kierunku południowo-zachodnim największy w Polsce obszar lotnych piasków zwany Pustynią Błędowską o długości 10 i szerokości 4 km. Dziś pustynia w przeważającej części jest już porośnięta drzewostanem, jednak wciąż zachowały się duże obszary odsłoniętego piasku. Najciekawszy widok na piaski pustyni oferuje punkt widokowy we wsi Chechło, a najbardziej efektowną panoramę - taras widokowy w Kluczach.