alownicza Rocca Fregoso, zwana we Włoszech również Twierdzą Bajek, wznosi się na wysokim klifie skalnym pełniąc zaszczytną funkcję reprezentacyjnego elementu architektury maleńkiego miasteczka Sant'Agata Feltria we wschodnich Apeninach. Pierwszy jej zalążek zbudowany został w X wieku na zlecenie rodziny Cavalca, hrabiów Bertinoro, która w tym czasie dominowała w regionie poprzez inwestyturę kościelną. W połowie XII wieku warownia stała się własnością Alrudy Frangipane (zm. 1174), rzymskiej szlachcianki, zapamiętanej przez historię przede wszystkim z udziału w wyzwoleniu Ankony spod oblężenia cesarskiej armii Fryderyka Barbarossy. Alruda zarządzała hrabstwem w sposób sprawiedliwy i mądry, sprawiając, że ludzie zapomnieli o występkach jej syna i jej męża, ludzi o wojowniczym charakterze i oddanych wojnie. Za czasów jej panowania mieszkańcom Sant'Agata Feltria towarzyszył dwór otoczony przez trubadurów i szlachtę, zarówno z Rawenny jak i Rzymian.
ZAMEK WIDZIANY Z GÓRSKIEJ DROGI TRAWERSUJĄCEJ WSCHODNIE STOKI APENINÓW
P
o wygaśnięciu hrabiów Bertinoro pod koniec XII wieku twierdza należała do arcybiskupów Rawenny, a następnie do rodzin Faggiolani, Guidi, Tarlati, Brancaleoni, Malatesta i Montefeltro. I to właśnie wraz z pojawieniem się tego ostatniego rodu romański zamek uległ pierwszym radykalnym przekształceniom. W drugiej połowie XV wieku książę Urbino
Federico da Montefeltro (zm. 1482) zlecił słynnemu sieneńskiemu architektowi wojskowemu
Francesco di Giorgio Martini (zm. 1502) modernizację twierdz leżących w jego dominium, w tym Sant'Agata. W ten sposób stary bastion wojskowy przekształcony został w gościnną i wystawną rezydencję warowną, którą wraz z jedenastoma innymi lennami otrzymała córka księcia, Gentile da Montefeltro (zm. 1513). Ów majątek stanowił posag małżeński Gentile na okazję jej ślubu z Agostino Giovannim Fregoso (zm. 1486), synem Doża republiki genueńskiej. Z tego małżeństwa urodziło się czworo dzieci:
Federigo (późniejszy kardynał, zm. 1541), Margherita, Costanza i
Ottaviano (późniejszy Doża Republiki Genui, zm. 1524), początkując linię Sant'Agata genueńskiego rodu Fregoso.
WIDOK ZAMKU OD PÓŁNOCY
W
1501 roku w zamku schronił się
Guidobaldo I da Montefeltro (zm. 1508), książę Urbino i przyrodni brat hrabiny Gentile, który został wypędzony ze swojego państwa przez wojska
Cesare Borgii. Po śmierci Gentile majątek objął jej syn
Ottaviano, a gdy w 1524 ten został otruty, hrabstwo trafiło w ręce najpierw jego brata
Federigo (kardynała), a następnie syna Aurelio Fregoso. W XVI wieku, za czasów panowania rodziny Fregoso, zamek został przekształcony w rezydencję mieszkalną, definitywnie tracąc swój aspekt militarny. Roccę stopniowo powiększano: dobudowano dwa nowe piętra, a wnętrza przedefiniowano dodając nową klatkę schodową prowadzącą na
piano mobilePiętro reprezentacyjne przeznaczone dla pana domu i mieszczące najbardziej eleganckie pomieszczenia rezydencji.. Komnaty zamkowe upiększono kasetonowymi sufitami, renesansowymi kominkami i licznymi dziełami sztuki. Z tego okresu pochodzi również ośmiokątna kaplica, której ściany zdobią XVI-wieczne freski.
PRZY VIA PIETRO BENUCCI
W
1631 roku dwór gościł kardynałów
Antonio (zm. 1671) i
Taddeo Barberini (zm. 1647), którzy przejeżdżali tędy, aby przejąć księstwo Urbino w imieniu swojego wuja, papieża
Urbana VIII. Trzydzieści lat później hrabstwo Fregoso zostało włączone do państw papieskich. Funkcje rezydencjalne warownia pełniła do roku 1781, kiedy to przekształcono ją w klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych (istniał tutaj do 1820). Z tej okazji naprzeciwko zamku zakonnicy wznieśli
kościół pod wezwaniem Świętego Franciszka della Rosa. W 1835 roku osunęła się część skały, na której posadowiono twierdzę, co doprowadziło do katastrofy budowlanej – część zamku po prostu runęła. Odbudowano go w drugiej połowie XIX wieku, a następnie umieszczono w jego wnętrzach placówkę oświatową. W latach 1914-18 w murach starej twierdzy funkcjonowało więzienie wojskowe, a podczas kolejnej wojny urządzono tutaj mieszkania komunalne. W 1974 roku, po przeprowadzeniu prac konserwatorskich, otwarto na zamku muzeum.
becny wygląd tego pięknego zamku zawdzięczamy kilku fazom budowy, choć na pierwszy rzut oka sprawia on wrażenie budowli jednolitej stylistycznie. Pierwotna, romańska warownia składała się najprawdopodobniej z wieży i murowanego domu mieszkalnego, otoczonych murami poprowadzonymi na planie kwadratu. W XV i XVI wieku wzniesiono reprezentacyjny czteropiętrowy gmach mieszkalny, który dziś odpowiada zachodniemu narożnikowi budynku, a także sześciokątną wieżę określaną tutaj nazwą Simonetto Fregoso. W okresie późniejszym w miejsce kurtyn obronnych sukcesywnie dostawiano kolejne segmenty budynków uzyskując zwartą zabudowę skupioną wokół ciasnego dziedzińca.
POŁUDNIOWA ELEWACJA ZAMKU, Z PRAWEJ KOŚCIÓŁ ŚW. FRANCISZKA DELLA ROSA
ziś w zamku swoją siedzibę ma muzeum Rocca delle Fiabe, w którym zgromadzono dokumenty dotyczące historii regionu, meble i rzadkie przedmioty z początku XX wieku, kolekcję dzieł graficznych, począwszy od rękopisów, ekslibrisów, litografii reklamowych i cennych oryginalnych druków autorów włoskich i europejskich. Przede wszystkim jednak mieści się tutaj obszerna ekspozycja opisująca świat bajek (stąd pochodzi potoczna nazwa zamku), takich jak Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami, Mały książę czy Jaś i Małgosia. Zwiedzanie muzeum odbywa się w towarzystwie przewodnika, co dla osób nie znających języka włoskiego nie jest dobrą wiadomością.
Z TARASÓW ZAMKOWYCH ROZCIĄGA SIĘ ROZLEGŁA PANORAMA APENINÓW
DOJAZD
S
ant'Agata położona jest w górach, około 30 km na południowy zachód od San Marino. Ta niewielka, ale piękna miejscowość posiada wiele zabytków o dużej wartości historycznej (kościół Parrocchiale di Sant’Agata, klasztor kapucynów z XVI wieku, czy wreszcie XVI-wieczny kościół i klasztor klarysek, a w pobliżu: sanktuarium Madonny del Soccorso), dlatego na wizytę w niej warto zarezerwować sobie co najmniej pół dnia. Miasteczko słynie również z białych trufli i odbywających się tutaj w październiku krajowych targów tych smacznych i bardzo drogich grzybów. Warownia stoi w północnej części starówki, przy Via Agatone de Maschi, ale nie próbujcie nawet podjeżdżać w jej pobliże samochodem ze względu na bardzo wąskie uliczki. Auto warto zostawić na jednym z dwóch (darmowych) parkingów położonych przy Via Sarsinate, w południowej części starego miasta. Stąd czeka Was przyjemna wycieczka głównym traktem miejskim wprost do zamku.