*** PRATO – CASTELLO DELL’IMPERATORE ***


.

STRONA G£ÓWNA

ZA GRANIC¡

W£OCHY GALERIA

W£OCHY MAPA

KONTAKT

PRATO

castello dell'imperatore

ZAMEK CESARSKI W PRATO, WIDOK OD PO£UDNIA

DZIEJE ZAMKU

OPIS ZAMKU

ZWIEDZANIE


Z

amek Cesarski (Castello dell`imperatore), zna­ny rów­nie¿ ja­ko For­tezza San­ta Bar­ba­ra lub Ca­stel­lo Sve­vo, jest uwa­¿a­ny za naj­wa¿­niej­sze ¶wia­de­ctwo ar­chi­te­ktu­ry Pra­to z XII wie­ku. Je­go bu­do­wê roz­po­czê­to w 1237 ro­ku na po­le­ce­nie ¦wiê­te­go Ce­sa­rza Rzym­skie­go Fry­de­ry­ka II Szwab­skie­go (zm. 1250) w ce­lu obro­ny i kon­tro­li szla­ków ko­mu­ni­ka­cyj­nych pro­wa­dz±­cych z pañstw nie­miec­kich do Flo­ren­cji i da­lej do Rzy­mu. Bu­do­wlê wznie­sio­no we­d³ug pro­jek­tu Ric­car­do da Len­ti­ni w miej­scu ma­³ej for­te­cy na­le­¿±­cej wcze­¶niej do ro­dzi­ny Al­ber­ti (nie­mal ca³­ko­wi­cie zrów­na­nej z zie­mi± w 1107 ro­ku pod­czas oblê­¿e­nia przez woj­ska Ma­tyl­dy z Ca­nossy). Po­cz±t­ko­wo pe³­ni­³a ona funk­cjê sie­dzi­by wi­kar­iu­sza ce­sar­skie­goWikariusz cesarski by³ ksiêciem, któremu powierzono administrowanie ca³o¶ci lub czê¶ci ¦wiête imperium rzymskie w imieniu cesarza , goszcz±c nie­¶lub­ne­go sy­na Fry­de­ry­ka, Fry­de­ry­ka z An­tio­chii (zm. 1256), któ­ry wy­ru­szy³ st±d na pod­bój Flo­ren­cji w 1248 ro­ku.



ZAMEK NA OBRAZIE Z 1856 ROKU

WIDOK OD PO£UDNIA, W TLE CHIESA DI SANTA MARIA DELLE CARCERI
GUIDO DOLCI, PRAWDOPODOBNIE LATA 40. XX WIEKU

P

race budowlane na zamku wstrzymano po ¶mierci ce­sa­rza w 1250 ro­ku i ni­gdy ich nie ukoñ­czo­no. W XIV wie­ku, gdy Pra­to prze­sz³o pod ju­rys­dyk­cjê flo­renc­k±, prze­kszta³­co­no go w gar­ni­zon woj­sko­wy oraz wiê­zie­nie. Na zam­ko­wym dzie­dziñ­cu wy­bu­do­wa­no drew­nia­ne ba­ra­ki dla woj­ska, któ­re z cza­sem za­st±­pio­ne zo­sta­³y za­bu­do­w± mu­ro­wa­n±. Rów­nie¿ mu­ry ze­wnêtrz­e z up³y­wem wie­ków zdo­mi­no­wa­³a cha­otycz­na za­bu­do­wa miej­ska. W la­tach 30. XX wie­ku, za rz±­dów fa­szy­stow­skich, wszyst­kie te bu­dyn­ki zo­sta­³y zbu­rzo­ne, a za­mek przy­bra³ swój obec­ny wy­gl±d. Jesz­cze wio­sn± 1944 akty­wi­¶ci z Re­pu­bli­ki Sa­loRepublika Salò – istniej±ce w latach 1943–1945 marionetkowe pañstwo w pó³nocnych W³oszech. Zosta³o utworzone przez Benito Mussoliniego przy pomocy Niemców po obaleniu rz±dów faszystów we W³oszech. Zlikwidowane po wybuchu powstania, którego uczestnicy rozstrzelali Mussoliniego. wy­ko­rzy­sta­li mu­ry wa­row­ni do uwiê­zie­nia se­tek miesz­kañ­ców Pra­to aresz­to­wa­nych za tzw. strajk mar­co­wy, a je­sie­ni± te­go sa­me­go ro­ku, po za­jê­ciu mia­sta przez par­ty­zan­tów, pe³­ni­³y one funk­cjê miej­sca stra­ceñ fa­szy­stów i dom­nie­ma­nych fa­szy­stów. Wy­da­rze­nie to zo­sta­³o za­pa­miê­ta­ne jako ma­sa­kra na zam­ku ce­sar­skim. Po za­koñ­cze­niu woj­ny na zam­ku prze­pro­wa­dzo­no pra­ce kon­ser­wa­tor­skie, któ­re przy­wró­ci­³y je­go pier­wot­ny wi­ze­ru­nek i po­zwo­li­³y na udo­stê­pnie­nie go zwie­dza­j±­cym.




FOTOGRAFIE Z WCZESNYCH LAT 30. XX WIEKU, PRZED WYBURZENIEM BUDYNKÓW NA DZIEDZIÑCU
I DOMÓW PRZYLEGAJ¡CYCH DO MURÓW ZEWNÊTRZNYCH


DZIEJE ZAMKU

OPIS ZAMKU

ZWIEDZANIE


Z

amek zbudowano na planie kwadratu o bo­ku 40 me­trów, na któ­re­go na­ro­¿ach wzno­sz± siê czte­ry przy­sa­dzi­ste, kwa­dra­to­we wie­¿e, któ­rym z ko­lei to­wa­rzy­sz± mniej­sze wie­¿ycz­ki usy­tu­owa­ne mniej wiê­cej po­¶rod­ku ka¿­dej z kur­tyn. Je­go su­ro­w± for­mê uro­zma­ica­j± gi­be­liñ­skie blan­ki (tzw. ja­skó³­czy ogon) na ko­ro­nie mu­rów, a tak­¿e go­tyc­ki ³uk bra­my z rze¼­ba­mi lwów – sym­bo­lem w³a­dzy ce­sar­skiej i de­ko­ra­cj± w for­mie pa­sów wy­ko­na­nych na­prze­mien­nie z bia­³e­go i zie­lo­ne­go mar­mu­ru. Nie­wie­le wia­do­mo na te­mat ory­gi­nal­nej za­bu­do­wy re­zy­den­cjal­nej zam­ku, któ­ra ni­gdy nie zo­sta­³a ukoñ­czo­na, a z cza­sem za­st±­pi­³y j± bez­sty­lo­we bu­dyn­ki ery no­wo­¿yt­nej.



PRZY BRAMIE PROWADZ¡CEJ NA DZIEDZINIEC

WIDOK ZAMKU OD ZACHODU


DZIEJE ZAMKU

OPIS ZAMKU

ZWIEDZANIE


Z

amek po rewitalizacji to tylko mury ze­wnêtrz­ne i ba­szty, na któ­re mo­¿na wspi±æ siê po ala­ba­stro­wych spi­ral­nych scho­dach i sk±d roz­ci±­ga siê pa­no­ra­ma sta­rej czê­¶ci mia­sta. Dzi¶ to hi­sto­rycz­ne miej­sce wy­ko­rzy­sty­wa­ne jest g³ów­nie na po­trze­by or­ga­ni­za­cji wy­da­rzeñ kul­tu­ral­nych oraz ja­ko prze­strzeñ dla pro­jek­cji fil­mo­wych w ra­mach tzw. ki­na pod gwiaz­da­mi.


Wstêp: bezp³atny

Godziny otwarcia: TUTAJ



DZIEDZINIEC ZAMKOWY

ZAMEK W PRATO, TYM RAZEM PERSPEKTYWA OD PO£UDNIOWEGO WSCHODU



DOJAZD


P

rato po³o¿one jest oko³o 20 ki­lo­me­trów na pó³­noc­ny za­chód od Flo­ren­cji, sk±d pro­wa­dzi wy­god­na au­to­stra­da A11. Za­mek stoi w cen­tral­nej czê­¶ci mia­sta, przy Pia­zza San­ta Ma­ria delle Car­ce­ri. Miejsc par­kin­go­wych po­win­ni­¶my szu­kaæ na ulicz­kach wo­kó³ wa­row­ni lub w jej s±­siedz­twie (par­ko­wa­nie p³at­ne).




¼ród³o:
castellitoscani.com, www.cittadiprato.it, www.tuscany-villas.it, it.wikipedia.org, www.welcome2prato.com




POWRÓT

STRONA G£ÓWNA

tekst: 2021
fotografie: 2020
© Jacek Bednarek