budowany w latach 1474-83 potężny, przysadzisty zamek jest najważniejszym dziełem fortyfikacyjnym w tym nadmorskim mieście. Zamówił go władca Pesaro i Gradary
Costanzo Sforza (zm. 1483) w celu udoskonalenia systemu obronnego zapoczątkowanego przez jego ojca
Alessandro (zm. 1473) we wczesnych latach panowania Sforzów. Projekt został rozpoczęty przez inżyniera Giorgio Marchesi da Settignano i po kilku miesiącach powierzony dalmatyńskiemu architektowi Luciano Laurana, którego obecność w Pesaro jest udokumentowana umową z 1476 roku. Po śmierci Laurany w 1479 prace ukończono pod kierownictwem Cherubino di Giovanni da Milano. Z powodu szalejącej w tym czasie zarazy ostatni etap budowy trwał znacznie dłużej niż to pierwotnie planowano, a jej zakończenie zbiegło się w czasie ze śmiercią fundatora.
PLAN MIASTA I TWIERDZY WYKONANY OKOŁO 1650 ROKU
N
astępcą Costanzo został jego siedemnastoletni nieślubny syn
Giovanni Sforza (zm. 1510), pierwszy mąż słynnej femme fatale
Lukrecji Borgii (córki papieża
Aleksandra VI i jego kochanki
Giovanny dei Cattanei). Wkrótce jednak został on przegnany przez swojego byłego szwagra (również narodzonego ze związku papieża z kochanką)
Cesarego Borgię (zm. 1507), który w 1500 roku zajął zamek, a następnie za radą swego inżyniera wojskowego (tego)
Leonarda Da Vinci zmodernizował jego system obronny przez rozbudowę fos i ich zasilenie słoną wodą pochodzącą bezpośrednio z Adriatyku. Giovanni odzyskał miasto w roku 1503, a gdy zmarł, jego brat sprzedał je wraz z twierdzą za dwadzieścia tysięcy scudi księciu Urbino
Francesco I Della Rovere (zm. 1538).
WSPANIAŁY PLAN MIASTA ZE SZCZEGÓŁOWYM WIZERUNKIEM ZAMKU, 1663 ROKU
W
tym czasie zamek miał już plan czworoboku, z kolistymi wieżami oskarpowanymi na rogach, połączonymi na pełnym obwodzie murami kurtynowymi. W 1657 roku przeszedł on wraz z całym miastem pod panowanie Państwa Kościelnego, by w latach 60. XIX wieku, po utraceniu przez papieży ziem w prowincji Marche, zostać przekształconym w więzienie. Funkcję tę pełnił aż do 1989 roku.
ROCCA CONSTANZA, WIDOK OD PÓŁNOCNEGO- I POŁUDNIOWEGO WSCHODU
becnie twierdza stanowi własność Archiwum Państwowego w Pesaro. W jej murach odbywają się festiwale, koncerty, seanse filmowe, przedstawienia teatralne i taneczne. Dla zwiedzających udostępniana jest tylko z okazji wydarzeń kulturalnych. W każdej porze dnia i nocy można ją obejść dookoła. Można również wejść do fosy.
amek wznosi się przy Vilale Piave, w linii prostej około 200 metrów na wschód od Piazza Del Popolo, głównego placu starego miasta i około 300 metrów na południowy zachód od plaż miejskich. Dużo miejsc parkingowych (oczywiście płatnych) znajduje się na Viale Piave, przy wschodniej kurtynie zamku.