amek Scaligero to najbardziej znany i najważniejszy zabytek bajkowego miasteczka Malcesine położonego na wschodnim brzegu Lago di Garda. Ta kieszonkowa forteca charakterem idealnie komponuje się ze zwartą średniowieczną zabudową miejską, a jej zdominowana przez 30-metrową wieżę sylweta malowniczo wpisuje się w chromatyczny błękit jeziora i zieleń gór Monte Baldo.
D
ata budowy pierwszych fortyfikacji nie jest udokumentowana, choć uważa się, że powstały one za panowania Longobardów wkrótce po wkroczeniu tego zachodniogermańskiego plemienia na tereny Italii w latach 60. VI wieku. Zamek zburzony przez Franków w 590 roku, został odbudowany i w 806 gościł
króla Longobardów Pepina (zm. 810), trzeciego syna Karola Wielkiego. Decyzją jego ojca w roku 787 zamek wraz z osadą miejską wszedł w skład marchii Werony, a po zniszczeniach dokonanych przez najazd Madziarów poddano go modernizacji i wzmocniono systemem murów miejskich. W połowie XII wieku Malcesine znalazło się pod kontrolą arcybiskupów Werony, którzy nadali miastu szeroką autonomię, dzięki czemu mogło ono prowadzić niezależną politykę wewnętrzną i bić własne monety. W roku 1277 zamek przeszedł w posiadanie
Alberto della Scali (zm. 1301), przedstawiciela panującego w Weronie rodu magnackiego Scaligerich, pozostając w rękach tej rodziny aż do 1387. W celu podkreślenia dominacji w regionie panowie Werony z wielką starannością i ogromnym nakładem finansowym rozbudowali starą warownię, a ta odtąd zwyczajowo nazywana jest od ich nazwiska zamkiem Scaligero.
CASTELLO SCALIGERO NA PRZEDWOJENNYCH POCZTÓWKACH, W TLE MASYW MONTE BALDO
P
o wygnaniu Antoniego Scaligeri z Werony w 1387 roku jego ziemie zajął władca Mediolanu
Gian Galeazzo Visconti (zm. 1402). Jednak w 1403 roku jego syn
Giovanni Maria Visconti (zm. 1412) utracił księstwo, które rozpadło się w wyniku walk prowadzonych między stronnictwami kierowanymi przez dowódców wojskowych i najemników. Dwa lata później tereny nad Gardą przejęła Republika Wenecka, władając nimi aż do 1797 roku. Ten długi, w miarę spokojny okres, przerwany został na początku XVI wieku wojną Wenecjan z państwami Ligi z Cambrai (sojusz papieża z Austrią, Francją i Hiszpanią), kiedy to od 1506 zamek pozostawał pod okupacją wojsk cesarskich. Odzyskał go maju 1513 wenecki kondotier Scipione Ugoni dokonując wraz z grupą 300 najemników brawurowego ataku od strony jeziora, w wyniku którego zginęło 18 obrońców twierdzy, a jej niemiecki kasztelan trafił do niewoli. Później przez krótki czas zamkiem władali Francuzi, a następnie, po kongresie wiedeńskim (1815) - Austriacy.
WIDOK ZAMKU OD PÓŁNOCY, NA DOLE FOTOGRAFIA Z 1948 ROKU
J
eszcze za czasów weneckich, w 1786 roku w Malcesine gościł
Johann Wolfgang Goethe. Narysował on wówczas szkic zamku, w związku z czym tutejsi śledczy zaczęli go podejrzewać o szpiegostwo na rzecz Austrii i na tę okoliczność słynny poeta musiał stawić się na przesłuchanie! Za panowania Austriaków, które zakończyło się w 1866 roku z chwilą włączenia Królestwa Lombardzko-Weneckiego do Królestwa Włoch, warownię przebudowano, dostosowując ją do wymogów XIX-wiecznej sztuki wojennej. Od 22 sierpnia 1902 roku zamek chroniony jest jako monumento nazionale. W 2017 roku przeszedł on na własność gminy Malcesine.
becnie w zamku Sacaligero mieści się interaktywne Museo di Storia Naturale del Garda e del Baldo – Muzeum Historii Naturalnej Jeziora Garda i Monte Baldo, gdzie zapoznać się można z ekspozycją dotyczącą środowiska naturalnego regionu, jego flory i zamieszkujących w nim zwierząt. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest wizycie Goethego w Malcesine – udostępniono w nim szkice, jakie ten wielki poeta-artysta wykonał nad jeziorem Garda i w okolicy podczas swojej włoskiej podróży. Ze względu na późną godzinę dla mnie zamek niestety był już niedostępny.
alcesine to urokliwe, turystyczne miasteczko położone w północno-wschodniej części Lago di Garda, około 50 kilometrów na północ od Werony. Miejsc postojowych należy szukać przy Piazza Statuto (bardzo blisko zabytkowego centrum) lub na nieco oddalonym, ale większym parkingu przy Via Scuisse. Planując dłuższy pobyt w okolicy warto skorzystać z największej jej atrakcji, jaką jest kolejka linowa na jeden ze szczytów Monte Baldo (2218 m n.p.m.), która jako jedyna na świecie podczas jazdy obraca się wokół własnej osi, dzięki czemu pasażerowie mogą podziwiać zarówno górskie szczyty, jak i fantastyczną panoramę Lago di Garda. Dolna stacja kolejki znajduje się przy Via Saltarino, a parking - na sąsiedniej Via Navene Vecchia.
WIDOK Z KOLEJKI LINOWEJ FUNIVIA MALCESINE - MONTE BLANCO