rcydzieło architektury renesansowej, Fortezza da Basso – zwana także fortecą Świętego Jana Chrzciciela (Fortezza di San Giovanni Battista), to największa historyczna budowla miasta. Zaprojektował ją i wzniósł w latach 1534-37 Antonio da Sangallo il Giovane na zlecenie pierwszego księcia Florencji
Alessandro de' Medici (Aleksandra Medyceusza). I tutaj kończy się moja wiedza na temat historii tego miejsca :-(
ort wkomponowany został w zarys XIV-wiecznych murów miejskich, a jego całkowita powierzchnia wynosi 80 000 metrów kwadratowych, z czego około 50 000 jest zadaszonych. Niestety, obecnie stanowi on własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania. Na jego terenie mieści się centrum targowo-konferencyjne, organizowane są koncerty oraz duże wydarzenia biznesowe i artystyczne. Zapewne podczas tego typu imprez istnieje szansa poznać to miejsce nieco bliżej, mnie niestety pozostało jedynie oglądanie murów z zewnątrz. A że są one ogromne, to i fotografie wypadają marnie, z perspektywy ulicy jesteśmy bowiem w stanie ująć jedynie niewielki wycinek renesansowych umocnień.
WSPÓŁCZESNY PLAN SYTUACYJNY FORTECY DA BASSO
WZDŁUŻ POŁUDNIOWEJ KURTYNY MURÓW
DOJAZD
F
ortezza da Basso może pod pewnym względem być interesująca również dla osób, których architektura obronna średnio obchodzi, a które zamierzają przyjechać do Florencji samochodem. Tutaj bowiem, u podnóża jej zachodniej kurtyny znajduje się duży parking stanowiący bardzo dogodne miejsce rozpoczęcia wędrówki po tym pięknym mieście. Parking nosi nazwę Parcheggio Stazione Binario 16 i jest oddalony od katedry Santa Maria del Fiore o zaledwie 1,5 kilometra.
PARKING ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ
WARTO ZOBACZYĆ
F
lorencja należy do najlepiej zachowanych renesansowych ośrodków sztuki i architektury na świecie. Nie jest to żadne odkrycie, każdy przecież słyszał o stolicy Toskanii i jej atrakcjach, ale z pewnością nie wszyscy są świadomi tego, że na liście rankingowej 15 najczęściej odwiedzanych włoskich muzeów sztuki aż 10 reprezentowanych jest przez muzea florenckie. To oddaje ogromny potencjał turystyczny tego miasta, absolutnie wyjątkowego, którego żaden miłośnik zabytków nie może pominąć przy planowaniu wakacyjnych wojaży po Europie.
ZABUDOWA PÓŁNOCNEGO BRZEGU RZEKI ARNO, GMACH Z PODCIENIAMI NA ŚRODKU ZDJĘCIA TO SŁYNNA GALERIA UFFIZI
CAŁKIEM PUSTY PIAZZA DI SANTA CROCE
WOJSKO I UPODLENI POLICJANCI W KAGAŃCACH W 30 STOPNIOWYM UPALE PRZY DZWONNICY GIOTTA
- PARANOICZNA RZECZYWISTOŚĆ A.D. 2020
ASY NAWIGACJI W WIELKIM MIEŚCIE ;-)
W
ielka popularność starej Florencji sprawiła, że na temat jej walorów napisano setki książek i niezliczoną ilość artykułów, prawdopodobnie we wszystkich językach świata. Oszczędzę więc sobie czasu na powielanie powszechnie dostępnych informacji, skupiając uwagę na Palazzo Vecchio (zwanym również Palazzo della Signoria, Palazzo del Popolo, Palazzo dei Priori czy Palazzo Ducale), ratuszu miejskim wzniesionym w latach 1299-1310 z polecenia Medyceuszy. Jest to gmach o charakterze warownym, zbudowany z litego, boniowanego kamienia, z dwoma rzędami podwójnych gotyckich okien. Jego szczyt wieńczy krenelaż, pod którym poprowadzono dwa rzędy obronnych ganków z łukami kryjącymi powtarzający się motyw dziewięciu malowanych herbów republiki florenckiej. Nad surową bryłą pałacu dominuje dostawiona od zachodu 94-metrowa wieża, ozdobiona okrągłą tarczą wielkiego zegara z 1667 roku i zwieńczona tarasem widokowym z dzwonnicą. Dziś jego wnętrza udostępnione są dla ruchu turystycznego, zachwycając bogactwem wystroju dekorowanych stropów i ściennych malowideł. Wykorzystano je między innymi podczas kręcenia scen do filmu Anioły i Demony z Tomem Hanksem i Audrey Tautou.
PALAZZO VECCHIO
XVI-WIECZNA FONTANNA NEPTUNA NA PIAZZA DELLA SIGNORA, W POBLIŻU GŁÓWNEGO WEJŚCIA DO PALAZZO VECCHIO
ARKADOWY DZIEDZINIEC PAŁACU
W
całym okresie funkcjonowania pałac wielokrotnie stanowił scenografię dla burzliwych wydarzeń odgrywających się na ulicach Florencji na przestrzeni wieków. Z jego okien w 1478 roku wieszano uczestników buntu przeciwko Medyceuszom, zwanego spiskiem Pazzich, a dwadzieścia lat później nieopodal głównego wejścia powieszono, a następnie spalono szczątki reformatora religijnego Girolamo Savonaroli i jego najbliższych współpracowników.
P
alazzo Vecchio stoi w samym sercu historycznego centrum Florencji, przy Piazza della Signoria. Stąd do słynnego
Mostu Złotników (Ponte Vecchio) dzieli nas zaledwie 300 metrów, a do zwieńczonej gigantyczną kopułą katedry Santa Maria del Fiore - pół kilometra.
PANORAMA MIASTA Z PIAZZALE MICHELANGELO, DOMINUJĄ W NIEJ OD LEWEJ: PALAZZO VECCHIO, OGROMNA KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE Z WIEŻĄ DI GIOTTO ORAZ BAZYLIKA DI SANTA CROCE DI FIRENZE
INNI ROBILI SOBIE ZDJĘCIA Z LODAMI VENCHI, WIĘC MY RÓWNIEŻ... SMACZNE, CHOĆ W ZDUŃSKIEJ WOLI MOŻNA ZJEŚĆ RÓWNIE DOBRE (PRZY PLACU WOLNOŚCI 5)
KATEDRA SANTA MARIA DEL FIORE NA PIAZZA DEL DUOMO, NA PIERWSZYM PLANIE POKRYTY BIAŁYM MARMUREM BATTISTERO DI SAN GIOVANI