amek nazywany jest Sokołem Włoch ze względu na swoje położenie na szczycie wzgórza, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto. Jego całkowita powierzchnia wynosi 75,000 metrów kwadratowych, co czyni tę olbrzymią warownię jednym z największych kompleksów obronnych we Włoszech. Pierwotnie na wzgórzu Cidneo stała rzymska świątynia, którą później zaadaptowano na kościół chrześcijański, i której pozostałości wciąż zachowały się na wieży znanej jako Mirabella, choć te dawno już nie przypominają antycznych rzymskich ruin. Zamek wzniesiono w XIII stuleciu, a w wieku XVI, gdy Brescia była częścią Republiki Weneckiej, rozbudowano go o masywne bastiony z monumentalną bramą. Pamiątką po tych czasach jest rzeźbiony w kamieniu Lew Wenecki umieszczony nad wspomnianą bramą przy głównym wejściu do twierdzy.
FRAGMENT PLANU MIASTA Z 1599 ROKU
ZAMEK NA POCZĄTKU XVIII WIEKU
A TUTAJ PIĘKNY PLAN BRESCI W CAŁEJ OKAZAŁOŚCI, OPRACOWANIE P. VANDER
B
azując na strategicznym położeniu zamku można sobie wyobrazić, że był on świadkiem wielu batalii wojennych. Niewiele wiem o bitwach, jakie on przetrwał, ale w świadomości Włochów najsilniej utrwaliło się oblężenie z czasów tzw. Risorgimento, wojny domowej 1849-70 zakończonej zjednoczeniem kraju przez
Giuseppe Garibaldiego. W początkowej jej fazie, po obaleniu znienawidzonej austriackiej administracji mieszkańcy miasta schronili się na zamku, skąd prowadzili bohaterską obronę przed wojskami cesarskimi. I choć twierdzy nie udało się obronić, bitwa przeszła do historii Włoch jako Dziesięć Dni Brescii. Obecnie przypomina o niej umieszczone w obrębie kompleksu zamkowego Muzeum Risorgimento oraz Muzeum Oręża Luigi Marzoliego mogące pochwalić się jedną z najbogatszych kolekcji broni w Europie.
PANORAMA MIASTA Z ZAMKIEM W TLE, 1850
ZAMEK NA POCZTÓWCE Z PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
TYMCZASOWY PAWILON CENTRALNY WZNIESIONY NA MURACH ZAMKU Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY,
JAKA ODBYŁA SIĘ W BRESCII W 1904 ROKU
orteca i wzgórze od zawsze stanowiły integralną część miasta. Dziś jednak wejście "na zamek" oznacza nie tylko zwiedzanie ogromnych fortyfikacji twierdzy, ale także spacer po przestronnych ogrodach w obrębie murów lub po zacienionych drogach prowadzących na szczyt wzgórza Cidneo. Pomimo, że kompleks ten charakteryzuje typowy dla współczesnych Włochów brak troski o cenne dziedzictwo i gdzieniegdzie sprawia on wrażenie zaniedbanego, zdecydowanie warto się tutaj wspiąć, choćby dla wspaniałych widoków, jakie oferuje.
PRZY BRAMIE GŁÓWNEJ W ZACHODNIEJ CZĘŚCI ZAMKU WYSOKIEGO
OGROMNA SZYJA BRAMNA PROWADZĄCA NA DZIEDZIŃCE NAJWYŻSZEJ CZĘŚCI ZAMKU
POŚRÓD ZABUDOWAŃ, W KTÓRYCH DZIŚ MIESZCZĄ SIĘ EKSPOZYCJE MUZEUM ORĘŻA LUIGI MARZOLIEGO
WIDOK Z ZAMKU NA PÓŁNOCNO-ZACHODNIĄ CZĘŚĆ STAREGO MIASTA
CHARAKTERYSTYCZNY BUDYNEK Z LEWEJ TO XV-WIECZNY GMACH PALAZZO DELLA LOGIA - OBECNIE SIEDZIBA RADY MIASTA
UWAGĘ PRZYKUWA RÓWNIEŻ ARKADOWY DZIEDZINIEC UNIWERSYTETU USYTUOWANEGO TUŻ POD WZGÓRZEM ZAMKOWYM
DOJAZD
C
astello di Brescia wznosi się w północnej części starego miasta będąc doskonale widocznym już z dalszej odległości, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest wyznaczyć kierunek, w jakim chcemy podążać. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że Brescia to całkiem spory ośrodek miejski, więc ruch uliczny potrafi być tutaj uciążliwy. Jeżeli do miasta przyjechaliśmy pociągiem, po wyjściu z dworca należy kierować się na północ lub skorzystać z nowoczesnego, zadbanego metra, wysiadając na stacji San Faustino (Brescia jest prawdopodobnie najmniejszym miastem w Europie mogącym poszczycić się takim środkiem komunikacji). Samochód najwygodniej zaparkować na dużym placu tuż pod zamkiem, przy Via del Castello.
WARTO ZOBACZYĆ
M
iasto wręcz kipi od wspaniałych zabytków, począwszy od tych naprawdę starych, antycznych lub wczesnośredniowiecznych, jak choćby rzymska świątynia Capitolium Brixia czy wpisane na listę UNESCO budynki klasztoru San Salvatore-Santa Giulia, aż po całkiem młode, ale równie ciekawe przykłady architektury z okresu faszystowskiej dyktatury Benito Mussoliniego. Brescia to również jedno z tych miejsc, w których mocniej biją serca miłośników motoryzacji. Tutaj bowiem, przy Via delle Rimembranze, w starym klasztorze św. Eufemii znajduje się Museo Mille Miglia, galeria założona w 2004 roku z inicjatywy Automobilklubu z Brescii i niektórych prywatnych entuzjastów wyścigu Mille Miglia. Jego główną atrakcją są oczywiście zabytkowe samochody, których historia związana jest z tymi
słynnymi zawodami organizowanymi w latach 1927-57. Ekspozycję sportowych pojazdów uzupełnia wystawa suwenirów …po zespole the Beatles, a także znakomicie wyposażony sklep, w którym każdy łowca gadżetów stanie przed niepowtarzalną okazją wydania tysięcy euro na odzież oraz pamiątki związane z wyścigiem i słynnymi włoskimi supersamochodami.