amek, którego budowę rozpoczęto w 1331 roku, pierwotnie miał być jedną z siedzib
Jana Luksemburskiego, syna cesarza rzymskiego narodu niemieckiego Henryka VII. Okres historyczny, w którym go wzniesiono, był szczególnie niespokojny z powodu walk między frakcjami gwelfów (stronników papieża) i gibelinów (stronników cesarza), i w tym kontekście Bergamo, podobnie jak inne okoliczne miasta, zostało przekazane w lutym 1331 Janowi Luksemburskiemu w nadziei, że silna zewnętrzna władza może doprowadzić do rozładowania napięcia politycznego w tym regionie. Jednak już w 1332 miasto upadło pod naporem wojsk władcy Mediolanu
Azzone Viscontiego, który w roku 1336 ukończył budowę warowni.
BERGAMO NA RYCINIE Z 1450 ROKU, ZAMEK W GÓRNYM PRAWYM ROGU
W
XV stuleciu zamek przeszedł pod władzę państwa weneckiego. Wtedy też cały umocniony kompleks zwany Rocca wzbogacił się o okrągłą wieżę i zewnętrzną linię murów, a w wieku XVI otrzymał dodatkowo potężny pas bastionowy otaczający wzgórza Città Alta i przekształcający Bergamo w twierdzę. Po 1797 roku miasto stało się autonomiczną republiką, jednak wolność ta już dwa lata później legła pod naporem wojsk francuskich, a w roku 1816 – austriackich. W XIX wieku na zamku stacjonował garnizon wojskowy, który m.in. w czasie wojny domowej w 1859 bronił go przed oblężeniem oddziałów Garibaldiego.
PLAN ZAMKU Z 1596 ROKU
WIDOK OD PÓŁNOCNEGO WSCHODU NA FOTOGRAFII Z PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
becnie Rocca di Bergamo stanowi siedzibę muzeum poświęconego walkom o zjednoczenie i wyzwolenie Włoch. Budowla jest doskonałym punktem orientacyjnym i miejscem, gdzie można podziwiać malownicze widoki na dolinę Padu od południa i na Alpy od północy. Jak wiele włoskich warowni miejskich, za sprawą gęstej zabudowy nie należy ona jednak do wdzięcznych obiektów fotograficznych, co doskonale widać na załączonych zdjęciach.
occa di Bergamo znajduje się w górnej części miasta na wzgórzu Sant'Eufemia. Dojazd samochodem możliwy tylko w teorii, ponieważ wąskie uliczki i liczne ograniczenia skutecznie zniechęcają do takiej eskapady. Auto więc najlepiej zostawić w dolnej części miasta, a następnie pieszo wspiąć się na wzgórza zabytkowej starówki lub wybrać wycieczkę kolejką linowo-torową zwaną Funicolare (stacja dolna przy Viale Vittorio Emanuele II). Zamek wkomponowany jest w gęstą zabudowę historycznego centrum Bergamo i w porównaniu z największymi atrakcjami tego pięknego miasta prezentuje się raczej skromnie. Trudno zresztą wyobrazić sobie, że wobec tylu wspaniałych zabytków stanowić on będzie jedyny cel naszej wycieczki. Te skupiają się przede wszystkim wokół niewielkich, ale niezwykle uroczych Piazza Vecchia i Piazza del Duomo, zdominowanych przez monumentalne bryły dwóch wielkich świątyń: katedry i bazyliki Santa Maria Maggiore, malownicze fasady pałaców della Ragione i Nuovo, czy smukłą sylwetę XII-wiecznej wieży miejskiej.
WIDOK Z WIEŻY W KIERUNKU PIAZA VECCHIA, NA BLIŻSZYM PLANIE WIEŻA KLASZTORU CÓREK ŚWIĘTEGO SERCA JEZUSOWEGO (Z LEWEJ)
ORAZ TORRE DEL GOMBITO, W ODDALI KOPUŁA KATEDRY ŚW. ALEKSANDRA
PANORAMA NOWEGO MIASTA Z POŁOŻONYM U STÓP WZGÓRZA ZAMKOWGO KLASZTOREM ŚW. AUGUSTYNA
NIECO BARDZIEJ W ODDALI PO LEWEJ STADION ATALANTY BERGAMO, W TLE ALPY