BRAMĄ ZACHODNIĄ PROWADZI GŁÓWNY WJAZD NA DZIEDZINIEC ZAMKOWY
S
tara twierdza została zniszczona w 1601 roku podczas oblężenia przez wojskie cesarskie generała i późniejszego namiestnika Siedmiogrodu
Georgiego Basty (zm. 1607). W roku następnym, Tamás Borsos, ówczesny burmistrz miasta, namówił jego mieszkańców do odbudowy kościoła i otaczających je murów obronnych. Efekt tych prac musiał być jednak mało satysfakcjonujący, skoro jakiś czas później rada miejska wystąpiła o zgodę do księcia
Istvána Bocskai (zm. 1606) na budowę większych fortyfikacji, i taką zgodę otrzymała. Prace przy wznoszeniu nowych umocnień rozpoczęto tutaj około 1612 roku i trwały one przez następne cztery dekady. Tymczasem w 1616 Târgu Mureş uzyskało status wolnego miasta królewskiego.
BASZTA BRAMNA, W TLE BASZTA KRAWCÓW
D
o budowy nowej twierdzy wykorzystano kamień rzeczny oraz cegłę, a także materiał pozyskany z ruin opuszczonego klasztoru paulinów w Sâncraiu de Mureş. Trwająca czterdzieści lat praca wykonywana przez ponad 430 rzemieślników przyniosła efekt w postaci imponującego pięciobocznego narysu murów uzupełnionego siedmioma basztami, z których pięć zbudowanych (sfinansowanych) zostało przez cechy miejskie: garbarzy, bednarzy, rzeźników, krawców oraz szewców. Na pamiątkę ich fundatorów baszty te do dziś noszą nazwy wymienionych zawodów.
WIDOK TWIERDZY OD POŁUDNIA, NA PIERWSZYM PLANIE BASZTA SZEWCÓW, W ODDALI BASZTA GARBARZY
P
odczas najazdu wojsk osmańskich na Siedmiogród w 1661 roku Turcy zdobyli twierdzę Târgu Mureş doprowadzając do ruiny stojący w jej obrębie kościół, w którym runęły stropy i zniszczeniu uległo większość wyposażenia, w tym witraże oraz organy. Później jeszcze kilkukrotnie miasto i warownia były miejscem prowadzenia walk z Turkami i powstańcami chłopskimi (tzw. kurucami). W trakcie trzeciego i ostatniego z wielkich buntów chłopskich (1703-1711) w odbudowanym już wówczas kościele klasztornym stany siedmiogrodzkie uroczyście obwołały księciem
Ferenca II Rákóczi (zm. 1735), bohatera narodowego Węgier walczącego o usunięcie Habsburgów z Królestwa Węgierskiego.
ZAMEK W 1735 ROKU NA RYCINIE JOHANNA CONRADA VON WEISS
POŁUDNIOWA CZĘŚĆ TWIERDZY, GRAFIKA Z 1825 ROKU
C
elu tego Rákóczemu nie udało się jednak osiągnąć i po upadku powstania Siedmiogród wrócił pod panowanie cesarskie (formalnie należał do Austrii od 1688) stając się peryferyjną i bardzo eksploatowaną prowincją monarchii habsburskiej. Utrata statusu autonomicznego księstwa pociągnęła za sobą szereg zmian, w tym dotyczących architektury militarnej. Twierdza, pozbawiona już strategicznego znaczenia, przekształcona została w koszary garnizonu wojskowego: stojące w obrębie murów domy zostały wyburzone, a ich miejsce zajęły baraki, składy amunicji i inne obiekty wzniesione na potrzeby stacjonujących w niej oddziałów cesarskich.
PANORAMA MIASTA W 1840 ROKU, MIEJSCE TWIERDZY DEFINIUJE WYSOKA WIEŻA KOŚCIOŁA FORTECZNEGO
(KTÓRY STOI W OBRĘBIE JEJ MURÓW)
ZAMEK NA LITOGRAFII Z 1860 ROKU
F
unkcje wojskowe forteca pełniła do końca I wojny światowej, przy czym jeszcze w 1910 zasypano jej fosy jako archaiczny i nieprzydatny już element umocnień. Po II wojnie, w latach 60. XX wieku pojawił się pomysł, aby przestrzeń tą zagospodarować na potrzeby parku rozrywki – z braku funduszy jednak owa inicjatywa nigdy nie doczekała się realizacji. W roku 2011 rozpoczęto szeroko zakrojoną rewitalizację twierdzy ukierunkowaną na przywrócenie jej dekoracji artystycznej (zewnętrznych elementów dekoracyjnych, malowideł, stiuków, fresków, stolarki), renowację elewacji, wytyczenie tras turystycznych, uporządkowanie terenu i wyeksponowanie odkrywek w formie tzw. parku archeologicznego. Całkowite koszty rewitalizacji zamknęły się w astronomicznej kwocie 60 mln lei (60 mln PLN).
NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM, Z LEWEJ FUNDAMENTY BUDYNKÓW KLASZTORNYCH
W ODDALI RUINA WARSZTATU ODLEWNICZEGO Z XV WIEKU
Z PRAWEJ W SZKLANEJ KOPULE PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
harakterystycznym elementem twierdzy jest wysoki, kamienno-ceglany mur obronny tworzący układ pięcioboku upiętego siedmioma basztami (czasami mylnie określanymi mianem bastionów), z których pięć powstało na koszt cechów rzemieślniczych i przez te cechy było utrzymywanych aż do zajęcia zamku przez wojska austriackie.
BASZTY ZAMKU W TÂRGU MUREŞ
Baszta Garbarzy (po węgiersku Szücsök bástyája) z 1628 Baszta Bednarzy (po węgiersku Kádárok bástyája) z 1632 Baszta Szewców (po węgiersku Vargák bástyája) z 1620 Baszta Bramna (po węgiersku Kapubástya) z 1613 Baszta Rzeźników (po węgiersku Mészárosok bástyája) z 1657 Baszta Krawców (po węgiersku Szabók bástyája) z 1640 Baszta Báthory (po węgiersku Báthory-bástya) z 1620
PLAN ZAMKU W TÂRGU MUREŞ: 1. BASZTA SZEWCÓW, 2. BASZTA BATHORY, 3. BASZTA BRAMNA, 4. BASZTA KRAWCÓW, 5. BASZTA RZEŹNIKÓW, 6. BASZTA BEDNARZY, 7. BASZTA GARBARZY, 8. MUR OBRONNY, 9. WARSZTAT ODLEWNICZY (W RUINIE), 10. BRAMA PÓŁNOCNA, 11. CYSTERNA NA WODĘ, 12. PIECE DO WYPALANIA CEGŁY, 13. POZOSTAŁOŚCI DOMÓW MIESZKALNYCH (OB. MIEJSCE ORGANIZACJI KONCERTÓW), 14. FUNDAMENTY BUDYNKÓW KLASZTORNYCH, 15. PÓŁNOCNA TRANSZA ŚCIENNA (?), 16. WAPIENNIK, 17. MOST ZWODZONY, 18. MUR WEWNĘTRZNY ODDZIELAJĄCY KOŚCIÓŁ OD RESZTY TWIERDZY (FUNDAMENTY), 19. PIEC TYPU HYPOCAUSTUM (W RUINIE), 20. PARK ARCHEOLOGICZNY, 21. PIWNICE NA WINO, 22. BUDYNEK MIESZKALNY
A. MUZEUM, B. CENTRUM KONFERENCYJNE, C. WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE, D. CENTRUM INTERKULTURALNE (?),
E. PAWILON WYSTAWOWY, F. CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ, G. SCENA TEATRALNA
WIDOK TWIERDZY Z LOTU PTAKA (FOTOGRAFIA ZNALEZIONA W INTERNECIE :-)
B
aszty zamkowe wzniesione zostały w stylu późnego renesansu, a ich plany są podobne do włoskich bastionów z tego samego okresu. Każda z nich posiada otwory strzelnicze dla armat na niższych poziomach oraz dla broni ręcznej w ścianach pierwszego i drugiego piętra. Komunikację pomiędzy piętrami (których było 3 lub 4) zapewniały zewnętrzne drewniane schody. Warownię otaczała fosa o szerokości około 9 i głębokości 2,5 metra zasilana wodami rzeki Mureş (Marusza). Fosę zasypano na początku XX wieku.
POŁUDNIOWO-ZACHODNI ODCINEK MURÓW Z BASZTĄ BRAMNĄ (Z LEWEJ) I BASZTĄ BATHORY
W
południowo-zachodniej części dziedzińca zamkowego stoi forteczny kościół reformowany, a wcześniej kościół klasztorny zakonu franciszkanów, będący najstarszą świątynią w mieście (początek budowy około 1350). Jego północną fasadę, w miejscu gdzie ołtarz styka się z nawą, zamyka wysoka na 55 metrów wieża-dzwonnica, ozdobiona u szczytu spiczastym dachem i czterema narożnymi wieżyczkami. Być może wieża zastąpiła część budynku klasztornego, który wcześniej wyburzono. Od zachodu z kościołem sąsiaduje niepozorny dom komendanta twierdzy, zaś nieco dalej na północ wznosi się charakterystyczny gmach w kształcie litery U, powstały w wyniku połączenia dwóch XVII-wiecznych domów. Budynek ten przed laty pełnił funkcję siedziby sztabu i…ratusza miejskiego, a dziś mieści się w nim muzeum.
o gruntownej rewitalizacji twierdza służy mieszkańcom miasta jako centrum kulturalno-społeczne z alejkami, restauracjami i sceną koncertową. Zamknięty murami obronnymi bulwar jest wspaniałym miejscem do spokojnych spacerów, kontemplacji i odłączenia się od zwykłego burzliwego życia. Każdej wiosny na dziedzińcu zamkowym organizowane są Dni Târgu Mureş i Festiwal Piwa, a jesienią - Festiwal Wina. Tutaj też, w dawnym budynku sztabu umieszczono Dział Historyczno-Archeologiczny Muzeum Miejskiego.
Wstęp: na dziedziniec darmowy, do muzeum - płatny
ZAMEK JEST NAPRAWDĘ ROZLEGŁY, ALE ŻEBY KOLEJKĄ...TO JUŻ PRZESADA
WSCHODNIA CZĘŚĆ DZIEDZIŃCA Z PAWILONEM WYSTAWOWYM, W ODDALI PLAC KONCERTOWY
DOJAZD
T
ârgu Mureş to szóste co do wielkości miasto w Rumunii, położone w północno-zachodniej części Transylwanii, 100 km na wschód od Cluj-Napoca. Ogromna twierdza stoi nieopodal charakterystycznej prawosławnej katedry Inălţarea Domnului, której wieże mogą służyć za punkt orientacyjny.
Wokół murów wiele miejsc parkingowych, najwięcej przy
Bulevardul Cetăţii (tłum: Aleja Zamkowa) i Strada Nicolae Iorga. Bardzo przydaje się aplikacja TPARK umożliwiająca dokonanie zdalnej płatności za parkowanie w kilkudziesięciu miastach w Rumunii i na Węgrzech (przetestowane wielokrotnie – działa doskonale!).
WIDOK Z DZIEDZIŃCA ZAMKOWEGO NA KATEDRĘ PRAWOSŁAWNĄ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO