zdłuż kanionu Krka i Čikola, a także w mieście Drniš, znajdują się pozostałości kilku majestatycznych fortów oraz umocnień. Chociaż niektóre z nich zostały wzniesione wcześniej, wszystkie są uważane za część średniowiecznego systemu obronnego, zbudowanego i należącego do chorwackich rodów arystokratycznych Nelipić, Šubić i innych. Od 1322 roku rodzina Nelipić kontrolowała obszar Drniš, Knin i Cetina, posiadając liczne nieruchomości wzdłuż lewego brzegu rzeki Čikola. System średniowiecznych fortyfikacji Ključica, Kamičak, Bogočin, Nečven i Trošenj uważany jest za jedną z największych i najbardziej znaczących historycznych struktur obronnych w Chorwacji.
POŚRÓD RUIN TWIERDZY GRADINA
J
ednym z ogniw tego łańcucha obronnego była twierdza Gradina, wzniesiona na terenie miasteczka Drniš, na skraju urwiska skalnego opadającego w wąwóz wyrzeźbiony przez rzekę Čikola. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała (zapewne był to wiek XIV), ale jako jej fundatorów źródła podają chorwacki ród rycerski nazwiskiem Nelipić. Gdy w 1522 roku tereny te zajęli Turcy Osmańscy, dokonali oni rozbudowy warowni, a w mieście wznieśli meczet, który jako jeden z niewielu w regionie zachował się do czasów współczesnych (obecnie jest to kościół katolicki pw. św. Antoniego).
KOŚCIÓŁ ŚW. ANTONIEGO WZNIESIONY NA MURACH XVI-WIECZNEGO MECZETU (ZNALEZIONE W SIECI)
WIDOK MIASTA I TWIERDZY WG VINCENZO MARIA CORONELLEGO, 1688
NA GÓRZE PO LEWEJ JEDEN Z CZTERECH MECZETÓW MIEJSKICH (OB. KOŚCIÓŁ ŚW. ANTONIEGO)
P
o powrocie Dalmacji pod administrację Republiki Weneckiej (formalnie należała do niej od 1420 roku) jeden z jej generałów nakazał zburzyć większość tutejszych obwarowań, lecz ponowny wzrost zagrożenia ze strony Turcji sprawił, że zamek wkrótce odbudowano dostosowując do obowiązujących w tym czasie standardów architektonicznych. Ufortyfikowano go wówczas od strony miasta stawiając trzy potężne bastiony umożliwiające prowadzenie obrony artyleryjskiej w kierunku potencjalnie największego zagrożenia (z pozostałych stron zamek chroniły wysokie urwiska skalne).
PLAN I WIDOK ZAMKU NA RYCINACH G. JUSTERA Z 1708 ROKU
A
ż do końca XVIII wieku Gradina była wykorzystywana głównie do celów obronnych. Zmieniło się to całkowicie po upadku Republiki Weneckiej (1797) i kongresie wiedeńskim (1815), kiedy miasto weszło w skład monarchii austriackiej. Odtąd jej mury sukcesywnie rozbierano, a materiały z nich pozyskane wykorzystywano do budowy domów w mieście i okolicy. Po raz ostatni agresor zaatakował zamek podczas wojny domowej (zwanej przez Chorwatów Wojną Ojczyźnianą) w 1991 roku, gdy serbska artyleria uderzyła w ten zabytek kultury co najmniej czterokrotnie, niszcząc część murów oraz wieżę.
amek założono na planie nieforemnego sześciokąta dostosowanego kształtem do topografii otaczającego go terenu. W średniowieczu była to niewielka warownia z ciasnym dziedzińcem i trzema lub czterema skrzydłami mieszkalnymi oraz cylindryczną wieżą broniącą dostępu od strony miasta. W XVII wieku obszerne przedpole na zachód i północ od zamku ufortyfikowano wznosząc na nim dzieło kleszczowe z trzema bastionami.
wierdza Gradina wznosi się na wysokości 344 m nad poziomem morza, nad kanionem rzeki Čikola, oferując emocjonujący widok na dno wąwozu i malownicze panoramy góry Promina (1148 m n.p.m.) oraz wyżyny zwanej Petrovo Polje. Do dziś zachowała się południowa część twierdzy, pochodząca z czasów chorwackiej rodziny szlacheckiej Nelipić, oraz większość centralnej wieży i północno-wschodniego muru obronnego z czasów tureckich.
Wstęp wolny
Czas zwiedzania: 10-15 minut
Na tren ruin można wejść z psem.
WIDOK Z TWIERDZY NA MALOWNICZY WĄWÓZ RZEKI ČIKOLA
DOJAZD
D
rniš położony jest przy drodze krajowej nr 33, 30 km na północny wschód od turystycznego miasta Šibenik (Szybenik) i 25 km na wschód od słynnych wodospadów Krka. Z niektórych miejscowości nadmorskich do miasta dojechać można pociągiem, ale ze względu na przestarzałą infrastrukturę i ukształtowanie terenu podróż taka trwać może nawet kilka razy dłużej niż jazda samochodem.
Podczas naszego pobytu w miasteczku panował znikomy ruch i parkować można było niemal wszędzie. Najbliżej ruin znajduje się ul. Petra Preradovića. W nawigacji można również ustawić hasło ‘Minaret’.
ZACHODNIE PRZEDPOLE DAWNEJ TWIERDZY Z POMNIKIEM OFIAR WOJNY NARODOWOWYZWOLEŃCZEJ
WARTO ZOBACZYĆ
C
hoć Drniš odbiega w wymiarze estetycznym o lata świetlne od tego, czego możemy doświadczyć w miejscowościach turystycznych usytuowanych nad brzegiem Adriatyku, przyciąga ono uwagę historią najnowszą i pamiątkami, jakie się z nią wiążą. Otóż, w dniu 16 września 1991, podczas chorwackiej wojny o niepodległość, miasto zostało zaatakowane przez siły IX Korpusu Jugosłowiańskiej Armii Ludowej i milicji SAO Krajiny dowodzone przez
gen. Ratko Mladicia, uznanego później przez trybunał w Hadze za zbrodniarza wojennego i skazanego na dożywocie. W wyniku tej agresji chorwacka ludność uciekła pod ostrzałem moździerzy, a miasto zostało włączone do Republiki Serbskiej Krajiny. Drniš i okoliczne wioski ucierpiały w tym okresie z powodu rozległych wyburzeń i grabieży. W sierpniu 1995 roku wróciły one pod administrację rządu chorwackiego w wyniku udanej operacji wojskowej "Burza", co z kolei wywołało exodus ludności serbskiej, która uciekła do Serbii lub Bośni i Hercegowiny. Ruiny serbskich domów pozostają do dziś puste i zaniedbane stanowiąc przejmujące memento ludzkiej nienawiści i głupoty…