ierwsza wzmianka o tym miejscu znalazła się w dokumencie z 860 roku, kiedy to wnuk Karola Wielkiego, król
Ludwik II niemiecki (zm. 876) przekazał posiadłość ad Friesah arcybiskupowi salzburskiemu Adalwinowi (zm. 873). Zamek na górze Petersberg, co w tłumaczeniu oznacza Góra Piotra, pojawił się znacznie później – przypuszczalnie w latach 70. XI wieku. Został zbudowany na polecenie arcybiskupa Gebharda (zm. 1088), wraz z zamkami
Hohensalzburg i
Hohenwerfen, aby zablokować cesarzowi
Henrykowi IV drogę przez przełęcze alpejskie (cesarz był w sporze z papieżem, któremu sekundował biskup). Zapewne początkowo była to konstrukcja drewniana oparta na istniejących wcześniej w tym miejscu umocnieniach wczesnośredniowiecznych. Pierwszy reprezentacyjny murowany gmach, tzw. Gebhardsbau hierarcha wzniósł około roku 1080, wkrótce jednak zmuszony był uciekać z miasta przed władzą cesarską. Według jednego - choć nieco wątpliwego - źródła, jego następca arcybiskup Thiemo (zm. 1101) został schwytany przez wojska Henryka i przywiązany do machiny oblężniczej podczas zdobywania Friesach, gdzie zginął w męczarniach. Ta wersja zdarzeń niekoniecznie jednak musi być zgodna z prawdą, skoro według innego źródła, arcybiskupa (uczestnika pomniejszej krucjaty) uwięził, a następnie pozbawił wszystkich kończyn jeden z arabskich władców.
WIDOK ZAMKU PRZY WJEŹDZIE DO MIASTA OD STRONY POŁUDNIOWEJ
C
hoć zamek znajdował się na terenach należących do biskupów Gurk i książąt Karyntii, formalnie podlegał on Salzburgowi. W tym czasie, dzięki dogodnemu położeniu przy szlaku prowadzącym z Wiednia do Wenecji, Friesach stało się prężnym ośrodkiem handlowym. Swój największy rozkwit miasto przeżywało na przełomie XII i XIII wieku, kiedy stanowiło drugi co do wielkości ośrodek Archidiecezji Salzburskiej. Bito tu wówczas monetę, tzw.
Friesacher Pfennig, będącą jednym z najważniejszych środków płatniczych na terenie ówczesnej Austrii i Węgier. Po roku 1124 z inicjatywy Konrada von Abenberg (zm. 1147) zamek rozbudowano łącząc jego fortyfikacje z umocnieniami miejskimi. Ponieważ arcybiskup wykorzystywał warownię jako swą drugą rezydencję, zadbano o poziom jej wykończenia i bogate wyposażenie, które zachwycało jemu współczesnych. Według ich relacji, stróżówka i pałac były tak luksusowo wyposażone, że można je było pomylić raczej z pałacem cesarskim niż z rezydencją biskupią. Rangę zamku niewątpliwie podnosiły również wizyty królewskie i cesarskie:
Konrada III niemieckiego w 1149 roku, cesarza
Fryderyka Barbarossy w roku 1170, czy wreszcie słynnego
Ryszarda Lwie Serce, który w 1192 przybył do Friesach w ramach podróży z Palestyny do rodzimej Anglii.
MURY MIEJSKIE FRIESACH, W ODDALI ZAMEK
W
roku 1224 odbyło się na zamku zgromadzenie wszystkich książąt kościelnych i świeckich panujących na ziemiach położonych pomiędzy Dunajem a Adriatykiem, mające na celu zażegnanie sporu księcia karynckiego Bernharda von Spanheim z margrabią Istrii
Otto II de Bourgogne. Spór ten został rozstrzygnięty, a jego zakończenie uświetnił wielki turniej, w którym wzięło udział około 600 rycerzy. Widowisko to ze względu na rozmach i liczbę uczestników nie odbyło się jednak na zamku Petersberg, lecz na rozległej łące za miastem. W 1263 osiadł we Friesach arcybiskup
Philip von Spanheim (zm. 1279), zmuszony do ucieczki z Salzburga przed królem czeskim
Ottokarem. Wkrótce potem arcybiskupi salzburscy mianowali na czele sztabu wojskowego kapitanów, którzy od 1267 roku rezydowali w Burghauptmannschaft na Petersbergu. Byli to przeważnie członkowie ważnych styryjskich i karynckich rodów szlacheckich (Liechtenstein, Kraiger, Silberberger, Weissenegger), których hierarchowie starali się związać ze sobą, nadając im lenna.
MIASTO I ZAMEK NA RYCINIE M. MERIANA Z 1649 ROKU
W
1289 (lub 1290) roku w bitwie pomiędzy arcybiskupem salzburskim Rudolfem von Hoheneck (zm. 1290) a księciem austriackim
Albrechtem Habsburgiem zamek, dowodzony przez wicekanclerza Rudolfa von Fohnsdorf, został skutecznie obroniony przed wojskami książęcymi, choć te zajęły miasto, złupiły je, a na końcu spaliły. Umocnienia Petersberg okazały się skuteczne także podczas późniejszych najazdów tureckich, w czym z pewnością pomógł fakt, że lekko uzbrojeni Turcy z reguły unikali atakowania silnie ufortyfikowanych zamków i miast. W związku ze sporami pomiędzy cesarzem
Fryderykiem III Habsburgiem a królem Węgier
Maciejem Korwinem, w latach 1479-90 zamek został zajęty przez wojska węgierskie. Kilka lat później arcybiskup Salzburga
Leonhard von Keutschach (zm. 1519) zlecił modernizację warowni nadając jej oraz fortyfikacjom miejskim wygląd zbliżony do obecnego.
PANORAMA MIASTA NA RYCINIE JOHANNA VALVASORA Z 1681 ROKU
CZĘŚĆ ZABUDOWAŃ, WŚRÓD NICH ZAMEK, NOSZĄ ŚLADY ZNISZCZEŃ SPOWODOWANYCH PRZEZ POŻAR Z 1673 ROKU
P
ocząwszy od XVI wieku znaczenie strategiczne zamku sukcesywnie malało, podobnie jak jego potencjał militarny. Inwentarz z roku 1626 wspomina o 16 działach znajdujących się w twierdzy, ale tylko o niewielkim zapasie prochu i kul. Poza tym w zbrojowni znajdowała się głównie przestarzała broń tnąca i kłująca, którą niedługo potem w znacznej większości sprzedano jako złom żelazny. Zmianom tym towarzyszyło również pogorszenie się stanu technicznego budynków zamkowych. Na rycinie Meriana z 1649 były one jeszcze całkowicie zachowane, ale już bez dachu i okien. Zniszczył je pożar z 1673 roku, powodując ostateczny upadek warowni, która odtąd była już tylko malowniczą ruiną. Petersberg pozostał w posiadaniu biskupów aż do sekularyzacji Salzburga w 1803, kiedy to przeszedł na własność Księstwa Karyntii, a później państwa austriackiego.
LITOGRAFIE Z RUINAMI ZAMKU PETERSBERG, 2. POŁOWA XIX WIEKU
R
uina dzierżawiona była odtąd prywatnym przedsiębiorcom, którzy nie dość, że nie dbali o jej kondycję, to wręcz ogałacali ją z drewna i resztek wyposażenia. Konsekwencją takiego stanu rzeczy było zawalenie się większości budynków jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku, w wyniku czego ostała się tylko główna ściana północnego frontu zamku oraz wieża. W 1891 roku ogłoszono nawet przetarg na jej rozbiórkę, ale na szczęście został on unieważniony ze względu na brak oferentów. Po roku 1893 Towarzystwo Upiększania Miasta podjęło się restauracji owej wieży, podczas której częściowo odbudowano jej kondygnacje i założono nowy dach. Od 1987 roku budowla jest siedzibą muzeum.
DZIEDZINIEC ZAMKOWY NA PIĘKNYM PŁÓTNIE ROBERTA RUSSA (1870) I STAN OBECNY
amek Petersberg usytuowany jest wysoko ponad miastem, na wydłużonej grani grzbietu Krewenze. Jego dominantę stanowi sześciokondygnacyjny donżon zajmujący najdalej na południe wysuniętą część zespołu warownego. Mierząc 28 metrów wysokości należy on do grona największych romańskich wież mieszkalnych w całym świecie niemieckojęzycznym. Dwie dolne kondygnacje budowli mieszczą piwnice, ponad którymi znajduje się Rupertikapelle, następnie piętro mieszkalne nad nim oraz platformy obronne. Charakterystyczne Rupertikapelle to prostokątne, wysokie pomieszczenie podzielone łukiem na dwa przęsła. Jej ściany zostały w całości pokryte późnoromańskimi malowidłami o charakterze sakralnym wykonanymi w latach 1140-1235. Ponieważ freski te przez setki lat były wystawione na działanie czynników atmosferycznych, dziś są już słabo widoczne.
RUPERTIKAPELLE
D
o wieży od zachodu przylega XVI-wieczny Burghauptmannschaft, wydłużony trzykondygnacyjny budynek z dwuspadowym dachem i siedmioosiowym arkadowym frontem od strony dziedzińca. W jego głównej sali na parterze mieści się dziś restauracja ozdobiona malowidłami nawiązującymi do wielkiego turnieju z 1224 roku (malowidła te niestety liczą sobie zaledwie 100 lat). Północną część wzgórza zamkowego zajmują ruiny reprezentacyjnego pałacu wzniesionego przez arcybiskupa Eberharda II (zm. 1246), które wraz z Burghauptmannschaft i skrzydłem wschodnim (zburzonym na początku XX wieku) zamykały prostokątny dziedziniec wewnętrzny. W kierunku zachodnim prowadzą stąd schody na dziedziniec górny, gdzie od połowy XX wieku funkcjonuje teatr Friesacher Burghofspiele. Uzupełnieniem zabudowy na wzgórzu zamkowym jest najdalej na wschód wysunięty kościółek św. Piotra (Filialkirche St. Peter am Petersberg), którego początki sięgają 927 roku.
MAKIETA ZAMKU: 1. DONŻON, 2. BURGHAUPTMANNSCHAFT, 3. PAŁAC BISKUPA, 4. SKRZYDŁO WSCHODNIE,
5. DZIEDZINIEC GÓRNY, 6. KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA
W DRODZE DO ZAMKU, PO LEWEJ DONŻON
W
odległości zaledwie 200 metrów na południe od zamku stoją malownicze ruiny wież połączonych murem. Jest tak zwany Rothenthurn, relikt dawnych fortyfikacji miejskich wzniesionych na przełomie XIII i XIV wieku w celu wzmocnienia zachodniej części Friesach. Kompleks ten składał się z czterech baszt związanych kurtyną, które w wieku XV wkomponowano w nowy mur miejski. Do dziś zachowały się trzy baszty (najwyższa liczy cztery kondygnacje) oraz fragment muru ze strzelnicami.
ominantą zniszczonego kompleksu zamkowego jest wieża obronna wzniesiona w XII wieku i gruntownie odrestaurowana już w czasach współczesnych. Wcześniej mieściła się w niej wspaniała kaplica św. Ruperta, w której zachowały się malowidła ścienne z XII-XIII stulecia. W nienajgorszym stanie znajduje się również pałac usytuowany w południowej części założenia. Jest to długi, trzypiętrowy budynek z XVI wieku, dziś pełniący funkcję restauracji. Ruiny po zachodniej i północnej stronie dolnego dziedzińca to dawne reprezentacyjne budowle z XIII-XV wieku. Ze wzgórza zamkowego rozpościera się panoramiczny widok na średniowieczne miasteczko, otaczające je mury obronne i fosy, a także dwa inne zamki (obydwa w ruinie): stojący w pobliżu niewielki Burg Lavant i położony 5 km na północ, znacznie większy
Burg Dürnstein.
WIDOK Z WZGÓRZA ZAMKOWEGO NA POŁUDNIE, W ODDALI NA WZNIESIENIU RUINY KOŚCIOŁA VIRGILIENBERG
NA RYCINIE POWYŻEJ WYGLĄD KOŚCIOŁA W XVII WIEKU
NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM
O
becnie w zamku funkcjonuje Muzeum Miejskie Friesach (Stadtmuseum Friesach), w którym można obejrzeć eksponaty dotyczące historii, kultury i gospodarki miasta, wśród nich zbiory rzadkiej broni czy kolekcje srebrnych groszy fryderycjańskich. Największą atrakcję tej placówki stanowi usytuowana na drugiej kondygnacji Rupertikapelle z wystawioną w niej sztuką sakralną i pozostałościami średniowiecznych fresków. Piętro wyżej umieszczono ekspozycję prezentującą życie codzienne mieszkańców Friesach oraz rozwój rzemiosła w mieście od średniowiecza aż do czasów współczesnych. Najwyższa kondygnacja wieży mieści galerię widokową.
Wstęp: na dziedzińce - darmowy, do muzeum - płatny
STADTMUSEUM FRIESACH
DOJAZD
F
riesach położone jest 40 km na północ od Klagenfurtu, u podnóża Alp Gurktalskich.
Ze względu na brak w mieście typowych parkingów turystycznych parkowanie w obrębie średniowiecznej zabudowy może być problematyczne. Stosunkowo najwięcej miejsc dla samochodów przewidziano przy Rynku (Hauptplatz).
WIDOK Z HAUPTPLATZ NA RUINY ZAMKU PETERSBERG
WARTO ZOBACZYĆ
F
riesach to jedno z najstarszych miast Karyntii, a także jedno z niewielu, które wciąż otacza średniowieczna fosa (choć dziś już tylko częściowo). Swój największy rozkwit Friesach przeżywało na przełomie XII i XIII wieku, gdy stanowiło drugą co do wielkości siedzibę władz Archidiecezji Salzburskiej. Bito w nim wówczas monetę zwaną Friesacher Pfennig, będącą jednym z najważniejszych środków płatniczych na terenie ówczesnej Austrii i Węgier. Do dziś zachowało się tutaj wiele zabytkowych budowli: fortyfikacji, zamków, kościołów i klasztorów, które wraz z zabudową kolorowych kamienic tworzą razem iluzję jednego wielkiego dzieła sztuki.
WIDOK NA STARE MIASTO, NA PIERWSZYM PLANIE ROMAŃSKI KOSCIÓŁ FARNY
PÓŁNOCNY ODCINEK MURÓW MIEJSKICH
J
ednym z najważniejszych zabytków miejskich jest romański kościół św. Bartłomieja (Pfarrkirche Hl. Bartholomäus), wzniesiony w drugiej połowie XII wieku jako bazylika z dwuwieżowym murem zachodnim, w którym uwagę przykuwają przede wszystkim kolorowe witraże, w większości oryginalne, bo pochodzące z XIII i XIV wieku. Kilkadziesiąt metrów na północ od świątyni rozpoczyna się bardzo interesujący zespół architektoniczny zwany Fürstenhof, który w latach 860-1804 pełnił funkcję siedziby arcybiskupów Salzburga, a w okresie późniejszym mieścił urząd pocztowy i pensjonat. Od całkiem niedawna Fürstenhof stanowi siedzibę urzędu gminy, znajduje się tu również informacja turystyczna i restauracja. Jego najciekawszą częścią jest Schüttkasten, czteropiętrowy gmach stojący w północno-wschodnim narożniku dziedzińca. Jego lekko zakrzywiony kształt odwzorowuje przebieg murów miejskich, których jest częścią.
FÜRSTENHOF
N
ieco na północ, po drugiej stronie fosy rozciąga się zabytkowy kompleks kościoła i klasztoru dominikanów, będący najdłuższą w Karyntii budowlą sakralną (74 m). Klasztor funkcjonował jako miejsce odosobnienia mnichów od 1255 aż do roku 2012, gdy został zlikwidowany. Odtąd historyczne wnętrza służą za siedzibę producenta odzieży Wolfganga Boosa.