istoria zamku w Czchowie przeplata się z historią miasta i dziś trudno już ustalić ponad wszelką wątpliwość, czy jako pierwsza powstała w tym miejscu strażnica królewska, a obsługująca ją osada rozwinęła się w ośrodek miejski (lokowany między 1288 a 1333), czy raczej to może obecność siedzib ludzkich skłoniła fundatora do wystawienia w ich sąsiedztwie murowanej warowni. Fundator ten również pozostaje nieznany, podobnie jak czas budowy kamiennej wieży będącej zalążkiem późniejszego zamku. Z dużym jednak prawdopodobieństwem można przyjąć, że owa wieża stanowi inicjatywę budowlaną
Wacława II (zm. 1305), księcia krakowskiego od 1291 i króla Polski od roku 1300, a jej powstanie wynika z potrzeby kontroli biegnącego wzdłuż Dunajca szlaku handlowego na Węgry. Przekonanie o książęcej fundacji zamku wzmacnia odkrycie w jego przyziemiu
srebrnej monety Wacława II, bitej w latach 1300-1305.
krótce jednak Czchów trafia do Bonerów, wskazują na to bowiem rachunki z 1525 roku, gdzie występuje on jako ich posiadłość wielkorządowa. Później na krótko należy on do niejakich Robkowskich, i ponownie do Bonerów:
Seweryna, burgrabiego krakowskiego (zm. 1549), a następnie do jego syna Stanisława (zm. 1560), starosty bieckiego. Okres rządów w Czchowie właścicieli
wspaniałego Ogrodzieńca uważany jest za początek upadku zarówno zamku jak i samego miasteczka, na co zapewne duży wpływ ma dynamiczny rozwój sąsiedniego Zakliczyna, a w konsekwencji przeniesienie do tej miejscowości organizowanych cyklicznie targów i jarmarków. W 1561 roku starostą czchowskim zostaje
Wawrzyniec Spytko Jordan herbu
Trąby, kasztelan krakowski (zm. 1568). W marcu 1563 dzierżawę otrzymuje w dożywocie Anna Jordanowska z Sieniawskich (zm. 1597), żona Wawrzyńca, a następnie jej córka Elżbieta wraz z mężem Mikołajem Ligęzą herbu
Półkozic (zm. 1603). W tym czasie zamek wciąż pełni funkcję siedziby starostwa, ale jego administracyjne i gospodarcze znaczenie jest najwyraźniej marginalne, skoro nie wymienia się go już lustracjach dóbr królewskich.
POD ZAMKIEM "W PIĘKNYCH OKOLICZNOŚCIACH PRZYRODY"
Z
a rządów na starostwie Wojciecha Grabkowskiego herbu
Jastrzębiec (zm. 1683) przestaje funkcjonować w zamku sąd ziemski (1646) i odtąd degradacja warowni postępuje w bardzo szybkim tempie. W połowie XVII stulecia jest ona już opuszczona i popada w ruinę, do czego zapewne przyczynia się potop szwedzki i najazd na Polskę wojsk Jerzego Rakoczego. Wprawdzie jeszcze w drugiej połowie XVIII wieku pojawia się szansa na jej odbudowę, związana z reaktywacją sądu ziemskiego w Czchowie i przyznaniem na ten cel środków finansowych, ostatecznie jednak gmach sądu wzniesiony zostaje od podstaw na rynku miejskim, zamek zaś, a właściwie tylko jego wieża, pełni odtąd jedynie funkcję więzienia. Po pierwszym rozbiorze Polski (1772) władze austriackie likwidują starostwo, obaliny warowni odsprzedając dotychczasowej starościnie Zofii z Chrząstkowskich Grabowskiej.
"CZCHÓW W GALICYI W CYR. BOCHEŃSKIM", EDWARD WALENTY KAINKO 1843
N
a fali romantycznych uniesień w połowie XIX stulecia ruiny ponownie wzbudzają zainteresowanie opinii publicznej stając się przedmiotem artykułów prasowych i obiektem chętnie uwiecznianym w ówczesnych grafikach i sztuce malarskiej. Zamek w tym czasie pokrywa niemal w całości gruba warstwa gruzu i ziemi,
ponad które wystaje jedynie cylindryczny bergfried
. Przekłada się to na powszechne wówczas przekonanie, że dawna warownia miała formę samotnej wieży, pozbawionej innych murowanych zabudowań (świadomość ta uległa zmianie dopiero w połowie XX wieku). Pierwsze prace badawcze na wzgórzu zamkowym podejmuje jeszcze pod koniec XIX stulecia historyk sztuki
Władysław Łuszczkiewicz (zm. 1900), jednak na działania ratunkowe ocalała wieża musi czekać aż do międzywojnia, gdy po uznaniu warowni za pomnik architektury epoki piastowskiej ówczesne władze zabezpieczają ją konstrukcją żelbetową. Po 1945 kontynuowane są odkrywki archeologiczne, prowadzona jest też rekonstrukcja murów, choć jej zakres początkowo ma bardzo ograniczony charakter. Obecny wygląd gmach zamkowy zawdzięcza szeroko zakrojonej rewitalizacji realizowanej już w XXI wieku.
WIDOK RUIN NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na wzgórzu zamkowym w latach 1993-2001 odsłonięto kilka poziomów bruku na dziedzińcu, gotycki portal kamienny przy wejściu do piwnic, a także obrys murów obronnych całego założenia i mury niezidentyfikowanej wcześniej baszty bramnej, zachowanej miejscami do wysokości dwóch metrów. Zebrano również dużą ilość różnego typu materiału zabytkowego, w tym fragmenty metalowej zbroi: rękawicy płytowej, zbrojników i zawiasów, a także pozostałości średniowiecznej broni: toporów, mieczy, groty strzał, oszczepów, i wyposażenia jeźdźca oraz jego konia: ostróg, strzemion, wędzideł i podków.
W trakcie badań pozyskano również kilka monet, wśród nich denar koronny Władysława Jagiełły, denar krakowski Jadwigi Andegaweńskiej, szeląg ryski Zygmunta III Wazy, dwa szelągi litewskie i szeląg koronny króla Jana Kazimierza. Odnaleziono też dawny spichlerz, w którym wciąż znajdowało się (przepalone) zboże.
WĘDZIDŁA I FRAGMENTY ŚREDNIOWIECZNEJ RĘKAWICY ODNALEZIONE NA ZAMKU W CZCHOWIE
ŹRÓDŁO: A. SZPUNAR, M. GLINIANOWICZ: "UZBROJENIE ŚREDNIOWIECZNE Z ZAMKU W CZCHOWIE"
świetle badań archeologicznych najstarszą budowlą na zamku jest wolno stojąca wieża z początku XIV wieku, wzniesiona z piaskowca w południowo-zachodniej części wzgórza. Średnica wieży w podstawie wynosi 12,5 metra, a jej obecna wysokość to około 20 metrów. Dawniej z pewnością budowla ta była wyższa, przy czym jej górna część miała już plan ośmioboczny. Pierwotne wejście do wieży znajdowało się od północnej strony na poziomie pierwszego piętra, a jej komunikacja z dziedzińcem odbywała się zapewne przy użyciu drewnianych schodów lub drabiny, później natomiast być może za pośrednictwem połączonej z murem drewnianej kładki. W początkowym okresie funkcjonowania zamek był więc budowlą wieżową, a jego jedyne umocnienia stanowiły wały i drewniany częstokół.
PÓŁNOCNO-ZACHODNIA ELEWACJA ZAMKU, LINIĄ PRZERYWANĄ OZNACZONO ZARYS WIEŻY, MURÓW I BUDYNKU MIESZKALNEGO
PRZED UPADKIEM ZAMKU, ŹRÓDŁO: A. MARTYKA "RUINY ZAMKU W CZCHOWIE"
DWIE WIEŻE: CYLINDRYCZNA WIEŻA GŁÓWNA I WIEŻA BRAMNA
W
pierwszej połowie XIV wieku wieżę otoczono biegnącym po krawędziach wzgórza kamiennym murem obronnym o grubości od 1,2 do 2,4 i wysokości sięgającej 10 metrów. W jego zachodnim odcinku, od strony miasteczka, usytuowano wjazd z przedbramiem będący zalążkiem późniejszej wieży bramnej. Orientacyjnie w tym samym czasie w północno-wschodniej części dziedzińca wzniesiono dwuprzestrzenny, zapewne piętrowy budynek mieszkalny (o bokach 9,6x21 metrów) ze sklepionymi izbami i sienią pełniącą funkcję klatki schodowej.
FUNDAMENTY BUDYNKU GOSPODARCZEGO I (W TLE) DOMU MIESZKALNEGO
PIWNICE DOMU MIESZKALNEGO
O
kres XV-wiecznej rozbudowy zamku reprezentuje wieża bramna zbudowana w miejscu wcześniejszego wjazdu, na planie prostokąta o bokach 6x7 metrów, z dwiema masywnymi przyporami od strony zachodniej. Przed laty prawdopodobnie wieńczyły ją obronne machikuły na kamiennych wspornikach - stąd też prowadził przerzucony nad suchą fosą most zwodzony.
WIEŻA BRAMNA (PO LEWEJ) I PROWADZĄCY DO NIEJ MOST ZWODZONY
W WIEŻY
P
odczas ostatniej przebudowy warowni, datowanej na przełom XV i XVI stulecia, wzniesiono jednokondygnacyjny budynek gospodarczy z kamienną posadzką przylegający od południa do domu mieszkalnego, oraz opartą o wieżę i mur zachodni przybudówkę, zwaną stróżówką.
REKONSTRUKCJA ZAMKU WG JANA SALMA
PLAN ZAMKU W CZCHOWIE: 1. WIEŻA GŁÓWNA, 2. WIEŻA BRAMNA, 3. DOM MIESZKALNY, 4. BUDYNEK GOSPODARCZY, 5. STRÓŻÓWKA
amek w Czchowie w obecnym stanie stanowi rekonstrukcję, pewną wizję tego, jak mógł on wyglądać w przeszłości, przy czym nie jest to rekonstrukcja kompletna. Niemal od fundamentów odtworzono wieżę bramną, wzniesiono okazały drewniany most, uzupełniono również ubytki i nadbudowano mur obwodowy, wieżę i stróżówkę. W programie odbudowy pominięto dom mieszkalny i budynek gospodarczy, ale ich plan uczytelniono, a piwnice domu – odgruzowano i udostępniono dla zwiedzających. Wnętrza warowni pozostają puste, za wyjątkiem stróżówki, w której zorganizowano
niewielką wystawę prezentującą wyniki badań archeologicznych zamku i jego dzieje. Ponadto, na dziedzińcu zamkowym i w jego najbliższym otoczeniu obejrzeć można historyczną broń artyleryjską i oblężniczą będącą częścią ekspozycji tzw. Szlaku militarno-historycznego. Wieża pełni funkcję punktu widokowego.
EKSPOZYCJA NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM
Wstęp na dziedziniec wolny, na wieżę – płatny
Czas zwiedzania zależy tylko od Was. Można przyjąć, ze wraz z dojściem z parkingu i drogą powrotną nie powinien przekroczyć 1-1,5 h.
Na dziedziniec można wejść z pieskiem.
Przed wejściem do wieży bramnej jest kilka schodów. Po pokonaniu tej przeszkody można swobodnie poruszać się tylko w obrębie dawnego dziedzińca. Do punktów widokowych (na fundamentach budynków i na wieży) prowadzą kolejne schody.
Brak ograniczeń dla lotów rekreacyjnych
NA WIEŻY
DOJAZD
C
zchów położony jest przy DK75, około 30 km na północ od Nowego Sącza. Zamek wznosi się na wzgórzu, 400 metrów na wschód od Rynku. Wysoka wieża pozwala dostrzec go już z oddali. (mapa zamków województwa)
Duży, bezpłatny parking przy ul. Węgierskiej (stąd łagodne podejście do zamku) lub mniejszy, również bezpłatny, przy ul. Basztowej (trzeba będzie wspinać się po schodach).
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. A. Martyka: Ruiny zamku w Czchowie..., Wiadomości Konserwatorskie 64/2020
3. K. Moskal: Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem, Koliber 2011
4. K. Moskal: Leliwici z Melsztyna i ich zamki, Koliber 2007
5. A. Szpunar, M. Glinianowicz: Uzbrojenie późnośredniowieczne z zamku w Czchowie w Małopolsce, Acta Militaria Mediaevalia II, 2006
6. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
W pobliżu:
Wytrzyszczka - zamek rycerski z XIV w., 8 km
Gnojnik - kościół obronny z XIV w., 11 km
Melsztyn - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 11 km
Rożnów - ruina zamku magnackiego z XVI w., 15 km
Rożnów - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 16 km
Dębno - zamek szlachecki z XV w., 20 km
Wielka Wieś - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 21 km
Nowy Wiśnicz - zamek magancki z XIV-XVII w., 22 km
Wieruszyce - dwór obronny z XV/XVI w., 30 km
Bochnia - relikty zamku żupnego z XIV w., 31 km
Nowy Sącz - ruina zamku królewskiego z XIV w., 34 km
Tarnów - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 38 km
Jeżów - renesansowy dwór obronny z XV w., 42 km Stary Sącz - klasztor sióstr klarysek z XIV-XVII w., 42 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Układ miejski z uroczym, pochyłym Rynkiem, wytyczony w XIV wieku zgodnie z założeniami stosowanymi przy lokacji miast na prawie niemieckim. Centralną jego część zajmuje skwer z fontanną św. Kingi, figurą św. Jana Nepomucena z XVIII wieku będącą przypuszczalnie wotem dziękczynnym za ocalenie miasteczka przed zniszczeniami wojennymi, oraz
rzeźbą św. Floriana ufundowaną przez mieszkańców szukających wstawiennictwa sił wyższych przed ogniem i pożarem. U stóp św. Floriana znajduje się średniowieczna figura lwa przeniesiona tutaj z pierwszego, romańskiego jeszcze kościoła.
NA RYNKU W CZCHOWIE
ROMAŃSKA FIGURA LWA PRZY RZEŹBIE ŚW. FLORIANA
W północno-wschodnim narożniku Rynku stoi kościół parafialny pw. Narodzenia NMP wznoszony etapami w XIV i XV wieku w miejscu wspomnianej świątyni romańskiej. Jest to budowla gotycka, jednonawowa, z dwuprzęsłowym prezbiterium, barokową kaplicą i cylindryczną wieżyczką schodową. Dawniej kościół posiadał również wieżę, jednak ta, w obawie przed zawaleniem została obniżona i wtopiona w jego korpus. We wnętrzu zachowały się polichromie sprzed 1375 roku oraz renesansowe nagrobki.