STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DRZEWICA

DĄBRÓWNO

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MAMERKI

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓW LEDNICKI

OSTRÓDA

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW WIELKI

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


ZAMEK W ŻARACH WIDOK OD STRONY PÓŁNOCNEJoczątki rycerskiej siedziby w Żarach łączyć można z wywodzącym się z Miśni rodem von Packów, którzy panowali na tych terenach od 1280, bądź z ich wcześniejszym gospodarzem, zmarłym w tymże roku 1280 Czechem Albrechtem Dewinem - historycy nie są w tej kwestii jednomyślni. W pierwszej połowie XIV stulecia gotycki zamek należał do różnych rodzin rycerskich, by w 1355 przejść jako wiano w ręce znamienitego rodu śląsko-łużyckiego Biberstein. Nie był on jednak ich główną siedzibą, podlegał władzy lokalnego starosty, który w imieniu właścicieli egzekwował prawo, zbierał podatki oraz przeprowadzał procesy lenne. Niemniej niedługo po transakcji von Biberstainowie rozbudowali pierwotne założenie, zasadniczo powiększając jego przestrzeń mieszkalną i dostawiając wieżę. Kolejna poważna przebudowa miała miejsce około 100 lat późnej, prawdopodobnie w drugiej tercji XV wieku, a jej fundatora wskazać można spośród następujących po sobie władców: Urlyka II, pana na Żarach w latach 1421-30, Jana IV, pana na Żarach i Frydlancie w okresie 1430-41 lub Wacława II (1441-72). Pod koniec stulecia przedstawiciele rodu na przeszło 20 lat stracili panowanie nad miastem - w tym czasie krótko rezydował tutaj namiestnik głogowski Zygmunt Jagiellończyk, znany nam jako późniejszy król Zygmunt I Stary - i odzyskali je w roku 1512 po wykupie przez kolejnego reprezentanta familli Biberstein, Urlyka IV.


ZAMEK NA PRZEDWOJENNEJ POCZTÓWCE.
MIĘDZYMURZE I STOJĄCE W JEGO OBRĘBIE BUDYNKI NIE ZACHOWAŁY SIĘ.


1558 zamek wraz z okolicznymi dobrami nabył Baltazar von Promnitz i wkrótce przekształcił w renesansową rezydencję. W latach 1710-26 spadkobiercy Baltazara do czworoboku obronnego założenia dostawili po sąsiedzku okazały pałac, zaprojektowany przez J. G. Simonettiego, który odtąd pełnił funkcję ich sztandarowej siedziby. W tym czasie na dworze żarskim Edwarda II von Promnitz przez kilka lat przebywał gościnnie Georg Philipp Telemann, obok J. S. Bacha najwybitniejszy kompozytor niemiecki XVIII wieku. Opuszczony przez gospodarzy zamek w XIX stuleciu adaptowano na gmach więzienny, a od 1935 przez krótki okres mieściło się w nim muzeum. Po wojnie w częściowo uszkodzonych przez pożar murach ulokowano urzędy Starostwa Powiatowego. Kiedy urzędy przeniesiono do ratusza, ocalałe z wojennej pożogi wnętrza zdewastowali okoliczni mieszkańcy. W latach 60-ych światło dzienne ujrzał plan zagospodarowania gmachu z przeznaczeniem na miejskie centrum kultury - projekt ten z jakichś powodów szybko jednak poległ, a nie restaurowany zabytek z czasem coraz bardziej niszczał. Ratunek dla zamku miał przyjść z początkiem lat 90-ych, kiedy za stosunkowo nieduże pieniądze kupił go tzw. biznesmen z Krakowa. Niestety i tym razem radość okazała się przedwczesna, bo biznesmen okazał się zwykłym złodziejem (to dość popularny u nas zawód), który - jeśli wierzyć informacjom nieoficjalnym - obecnie przebywa w ZK. Tymczasem piękny zamek ponownie wystawiono na sprzedaż.


ZAMEK OD ZACHODU

PLAC ZAMKOWYpierwszej fazie istnienia, zbudowany w niższych partiach z kamienia, a w wyższych z cegły, zamek składał się z czworoboku murów, wzniesionych na planie prostokąta o bokach około 31x34 metry, oraz trójkondygnacyjnego domu mieszkalnego (11x34 metry), usytuowanego wzdłuż kurtyny północnej. Podczas pierwszej przebudowy von Bibersteinów w połowie XIV wieku powstało skrzydło zachodnie, a także ulokowana w południowej części obwodu ceglana wieża czworoboczna. W drugiej tercji XV stulecia gmach otrzymał wystrój późnogotycki - na ten okres datuje się bogatą ornamentykę wnętrz, szczególnie sklepionej gwieździście trójprzęsłowej Sali Wielkiej, gdzie pierwotnie znajdowało się około 90 herbów szlachty śląskiej: Martitzów, von Tschirnhaus, von Lessel i inne. Późniejsze przekształcenia rodowej siedziby von Promnitzów polegały przede wszystkim na zmianie wystroju izb oraz wprowadzeniu arkad, dobudowanych w XVI wieku do domów południowego i wschodniego, dzięki czemu wystrój dziedzińca wewnętrznego uzyskał charakter renesansowy.


PLAN ZAMKU W ŻARACH WG B. GUERQUINA
CZARNYM KOLOREM ZAZNACZONE MURY ZAMKU Z PIERWSZEJ FAZY BUDOWY (OK. 1280)
ZNISZCZONY KOMPLEKS ZAMKOWO-PAŁACOWY OD STRONY POŁUDNIOWEJ I OD PÓŁNOCY.
PO LEWEJ NA PIERWSZYM PLANIE REPREZENTACYJNE WEJŚCIE DO PAŁACU.
GEORG PHILIPP TELEMANN

Urodził się 14 marca 1681 roku w Magdeburgu. Pochodził z rodziny mieszczańskiej: ojciec - kaznodzieja i organista - był pierwszym nauczycielem syna. Uczył go gry na skrzypcach, flecie, organach oraz zasad kompozycji. Telemannn nigdy nie ukończył żadnych studiów muzycznych; studiował za to języki obce i nauki ścisłe, w międzyczasie dorabiając sobie jako organista i kierownik lokalnego zespołu muzyczno-chóralnego. Sława młodego kompozytora szybko dotarła na dwór rozmiłowanego w sztuce Erdmanna Promnitza, który w 1704 roku zaproponował 23-letniemu muzykowi objęcie posady "Hofkapellmeistra". Propozycja została przyjęta, a debiut nastąpił podczas kolorowej wizyty orszaku polskiego króla Augusta II, osiadłego na krótko w Żarach podczas swej podróży do Drezna. Do obowiązków Telemanna jako kapelmistrza należało komponowanie, pisanie nut, prowadzenie kapeli dworskiej przygotowującej oprawę muzyczną nabożeństw w kaplicy pałacowej i uroczystości dworskich, gra na organach. W 1706 kompozytor opuścił Żary i na dwa lata wyjechał do Polski, skąd powrócił na początku 1708. Osłabienie zainteresowań muzycznych na dworze żarskim spowodowało jednak jego szybką dymisję - jesienią 1708 roku Telemann tym razem już na zawsze opuścił Żary i udał się do Eisenach, gdzie objął posadę koncertmistrza i dyrygenta kapeli na dworze Johanna Ernesta Weimarskiego.
Georg Philipp Telemann uważany jest za najbardziej płodnego kompozytora wszechczasów. Pozostawił po sobie ogromną liczbę dzieł: kilkaset uwertur, koncerty, 50 oper, około 1000 suit orkiestrowych, msze, pasje, oratoria klawesynowe, dziesiątki sonat, fantazje i fugi. Wielki kompozytor zmarł 25 czerwca 1767 roku w wieku 86 lat.
PAŁAC VON PROMNITZÓW NA PRZEDWOJENNEJ POCZTÓWCE - W GŁĘBI WIEŻA ZAMKUo czasów współczesnych zamek zachował się w dobrym stanie, choć blisko 50-letni okres bez gospodarza odcisnął swoje piętno na jego kondycji - wnętrza są częściowo zdewastowane, otoczenie zapuszczone, a całość systematycznie przeistacza się w ruinę. Z dawnej świetności przetrwał oryginalny, arkadowy dziedziniec, gotyckie oraz renesansowe polichromie, a także resztki zdobień sgraffitowych. Stojący obok zamku pałac Promnitzów wygląda znacznie gorzej. Pożar doszczętnie zniszczył całe jego wnętrze, brakuje tutaj okien, stropów, pozostały właściwie tylko surowe mury i dach. Pomimo potwornego zaniedbania ogromny i piękny kompleks wciąż robi wrażenie. Gdyby znalazł się inwestor z prawdziwego zdarzenia i siłą swoich pieniędzy doprowadził obydwie budowle do stanu sprzed wojny, z pewnością stałyby się one architektoniczną wizytówką nie tylko Żar, ale całej polskiej części Łużyc. Tymczasem ani zameczku, ani pałacu zwiedzać nie wolno. Brama zamknięta jest na kłódkę, a w miejscu, gdzie przejście byłoby możliwe, wybudowano brzydki mur z pustaków, zwieńczony szklanym wianuszkiem, który kaleczy rączki. Obecnie wejść można jedynie na teren międzymurza (nie zachowanego) i mocno już zarośniętej fosy, skąd przez pozbawione szyb, zakratowane okna da się dojrzeć pozostałości dekoracji zdobiących sale na parterze. Teoretycznie dostępne są piwnice, nieosłonięte, ale głębokie. Należy jednak uważać, bo dla niektórych mogą one stać się pułapką bez wyjścia.


SKLEPIONA SALA NA DRUGIM PIĘTRZE

DZIEDZINIEC ZAMKOWY
WIDOK Z WIEŻY NA PAŁAC

PRZEJŚCIE MIĘDZY PAŁACEM A ZAMKIEM

POWYŻSZE CZTERY FOTOGRAFIE DZIĘKI UPRZEJMOŚCI CROOLICKAespół zamkowo-pałacowy stoi przy Al. Jana Pawła II 4, kilkaset metrów na północ od Rynku. Po wyjściu z dworca PKP należy skręcić w prawo w ul. Długosza, potem pierwsza ulica w lewo (1 maja) do ul. Ratuszowej (3. po prawej) i dalej prosto do Rynku. Z Rynku na północ ul. Książęcą na Plac Zamkowy. Dworzec PKS znajduje się obok PKP, więc droga podobna. Na Placu Zamkowym darmowy parking dla samochodów. (2005)1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001


W NIŻSZYCH PARTIACH ZAMEK ZBUDOWANO Z KAMIENIA -
- FIRANKA W OKNIE ŚWIADCZY, ŻE KTOŚ TUTAJ BYWA

NIEPRZYJAZNY MUREK ZE SZKLANĄ ZAPORĄ
PRZECIWKO ZŁOMIARZOM I SAMOZWAŃCZYM TURYSTOM
Żagań- zamek książęcy XIIIw., obecnie barokowy pałac, ok. 14 km
Dzietrzychowice - wieża mieszkalno-obronna XVw., ok. 20 km
Lubsko - zamek XVIw., przebudowany, ok. 22 km
Bobrzany - relikty zamku rycerskiego XIVw., obecnie pałac (w ruinie), ok. 26 km
Przewóz - wieża zamku rycerskiego XIIIw., ok. 26 km
Witków - gotycka wieża mieszkalna XIV/XVw., ok. 31 kmSTRONA GŁÓWNA